Gdzie zdobywać wiedzę jako początkujący startupowiec?

wiedza dla startupowców

Założenie swojej firmy, czy chociażby implementacja własnego projektu biznesowego, wymaga poświęcenia dużego wysiłku. Mowa nie tylko o konieczności zdobycia odpowiedniej wiedzy prawnej, opanowania sprawnego zarządzania zasobami, ale też o sukcesywnym i systematycznym poszerzaniu wiedzy biznesowej. Trudności, z jakimi spotykają się startupowcy, mogą zniechęcać samych pomysłodawców, co często skutkuje zaniechaniem wdrażania projektu w różnych fazach jego rozwoju. Zaległości można jednak nadrobić.

Bez profesjonalnej wiedzy ani rusz

Początkujący startupowiec staje przed trudnym zadaniem wejścia ze swoim pomysłem na rynek. Jest on osobą niedoświadczoną, której brakuje wprawy w podejmowaniu decyzji biznesowych. Nie zawsze wie, w jaki sposób zaistnieć na rynku, a także czy jego pomysł spotka się z uznaniem odbiorców.

Wiedza, która jest niezbędnym elementem funkcjonowania każdego profesjonalisty, jest na wagę złota. Przedstawiamy zestawienie pięciu pomysłów, wskazujących na to, w jaki sposób (i gdzie) zdobywać wiedzę jako startupowiec.

Ekspercki mentoring z weryfikowalnych źródeł

Jednym ze sposobów na skutecznie wdrożenie swoich rozwiązań projektowych jest współpraca mentorska. Uzyskiwanie informacji od podmiotów znacznie bardziej doświadczonych, już obytych na rynku, to bezcenna lekcja. Wiedza biznesowa wpływowych właścicieli firm, renomowanych przedsiębiorców, czy podmiotów, które przeszły podobną drogę, jest niezwykle pomocna. Warto szukać możliwości kontaktu z tego typu osobami, bezpośrednio kontaktując się z podmiotami biznesowymi.

Innym pomysłem na uzyskanie profesjonalnych wskazówek są profesjonalne webinary i tematyczne wydarzenia networkingowe, na których specjaliści dzielą się swoją ekspercką wiedzą ze słuchaczami. Akces do tego typu wydarzeń może być zarówno płatny, jak i darmowy. Korzystając z sieci społecznościowej, portali tematycznych, czy forów internetowych można wypatrzeć najciekawsze poradniki, szkolenia i kursy, które realnie przyczynią się do poszerzenia wiedzy startupowca.

Bogata wiedza w zasobach bibliotecznych

Czytanie jest jednym z najefektywniejszych sposobów na przyswajanie wiedzy tematycznej. Jeśli ciekawych publikacji nie możemy znaleźć w sieci, bądź nie chcemy wydawać sporych kwot na opracowania naukowe, czy monografie – udajmy się do wypożyczalni książek.

W miejskiej bibliotece, najczęściej w sekcji podręczników biznesowych, mogą znajdować się prawdziwe perełki, dzięki którym uzyskamy odpowiedź na pytanie, w jaki sposób dany przedsiębiorca osiągnął sukces. Cenne wskazówki, zawarte w pozycjach biograficznych, mogą być drogowskazem na początku przygody ze startupami. Inny sposób to giełdy książek, portale aukcyjne i witryny ze sprzedażą rzeczy używanych. We wszystkich tych miejscach, niewielkim kosztem, możemy zdobyć solidny materiał do studiowania.

Mistrzowska praktyka jest zawsze w cenie

Przypuśćmy, że startup dotyczy wdrożenia nowych technik przetwórstwa mięsnego, czy też jest innowacyjnym pomysłem na organizację pracy w gastronomii. Dla początkującego pomysłodawcy dobrym pomysłem będzie wdrożenie się w tę tematykę, nomen omen, od kuchni.

Zdobycie doświadczenia praktycznego, poprzez uczestnictwo w stażach, czy chociażby podjęcie regularnej pracy w zawodzie może odsłonić wiele, dotąd niezauważalnych, aspektów. Sprawia to, że pomysłodawca zaczyna dostrzegać kolejne możliwości; tym samym uwydatniają się konkretne problemy i sytuacje, z którymi należy sobie poradzić.

Wiele projektów „na papierze” wydaje się okazałych i teoretycznie pozbawionych wad. Praktyka pozwala dostrzec startup z nieco innej perspektywy, niejako od wewnątrz.

Internetowe prelekcje w przystępnej formie

Niezliczona liczba filmików, publikacji multimedialnych, prezentacji i broszur może stanowić wartościowe źródło wiedzy. Spora część materiałów znajduje się na popularnych platformach streamingowych, takich jak YouTube. Eksperckie wystąpienia, publikowane w ramach TED, stanowią ciekawe urozmaicenie nauki polegającej na mentoringu, czy czytaniu książek. Profesjonaliści, którzy występują na scenie, przekazują swoje wskazówki oglądającym. To nieco inny, bardziej innowacyjny sposób na przyswajanie ciekawych informacji. Jest on szczególnie przydatny osobom, które nie przepadają za słowem pisanym i wolą widzieć konkretne działanie w praktyce.

Prelekcje TED, a także inne, wartościowe kanały na YouTube, to tak naprawdę dziesiątki tysięcy godzin oglądania.

Kierunkowe studia jako bezpłatna wiedza

Wielu przedsiębiorców, którzy dziś mają już ugruntowaną pozycję na rynku, posiada wykształcenie kierunkowe dot. konkretnej gałęzi biznesu. Zwykle jest to zarządzanie, informatyka, prawo, czy skonkretyzowane kierunki ścisłe.

Studia wyższe pozwalają na uzyskanie profesjonalnej wiedzy stosunkowo niskim kosztem. Ważne, by łączyć studiowanie z pracą w konkretnej dziedzinie. Praktyczna wiedza i doświadczenie pomagają szybciej zaadaptować się po ukończeniu studiów do zmieniających się uwarunkowań na rynku. Studia to szansa na korzystanie ze specjalistycznych zasobów bibliotecznych, rozbudowanej wiedzy kadry akademickiej, korzystania z doświadczenia profesorów i doktorów.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy warto korzystać z płatnych źródeł wiedzy?

    Warto korzystać z każdego źródła, które niesie za sobą konkretną warstwę merytoryczną. Część wydawców upublicznia webinary i szkolenia za darmo, inni zaś utrzymują się ze swojej pracy, dlatego żądają konkretnej kwoty za dostęp

  2. 🔸Jak zacząć zdobywać wiedzę tematyczno-biznesową?

    Korzystając z rozległych źródeł internetowych (publikacje naukowe, biografie, prezentacje, poradniki), a także czerpiąc wiedzę z placówek stacjonarnych, np. bibliotek oraz wypożyczalni książek.

  3. 🔸Co jest największą trudnością w procesie zdobywania wiedzy?

    To z pewnością indywidualne predyspozycje uczącego się, zdolność do szybkiego pojmowania złożonych kwestii i czas, którym określona osoba dysponuje.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość