Świadczenie usług i sprzedaż towarów na odległość – nowe regulacje unijne branży e-commerce

świadczenie usług i sprzedaż towarów na odległość

Prowadzisz firmę i świadczysz usługi i dostawy na odległość? Sprawdź jakie zmiany czekają Cię od 2021 roku.

Świadczenie usług i sprzedaż towarów na odległość - omówione zagadnienia:

Branża e-commerce jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi biznesu. Rozwiązania polegające na dokonywaniu transakcji na odległość, bez konieczności osobistego uczestniczenia stron, które mogą się znajdować w różnych miejscach na świecie jest przyszłością globalnego handlu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej przygotowywane są nowe pakiety zmian kierowane w szczególności do tego sektora. Jak będzie wyglądało świadczenie usług i sprzedaż towarów na odległość po ostatnich zmianach przepisów?

Branża e-commerce – na czym polega?

Ta branża potocznie nazywana jest handlem internetowym. Do przeprowadzenia transakcji niezbędne jest posiadanie jakiegoś urządzenia informatycznego i sieci Internet. Towary i usługi są zamawiane przez sieć internetową, ale płatność i ostateczna dostawa zamówionego towaru lub usługi może być dokonana w sieci, o ile jest to możliwe, lub poza nią. Transakcje handlowe są dokonywane pomiędzy przedsiębiorstwami, osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej, organizacjami publicznymi i prywatnymi. Wszyscy bez wyjątku mogą być uczestnikami takich transakcji.

Unijny pakiet zmian w VAT

Obecnie procedowane zmiany przepisów krajowych, a konkretnie ustawy o VAT są wynikiem przyjętego przez Radę UE pakietu VAT e-commerce. Do implementacji przepisów unijnych do przepisów krajowych zobligowane są wszystkie państwa członkowskie, w tym również Polska. Ma to nastąpić najpóźniej w terminie 1 lipca 2021 roku, ponieważ wówczas upływa graniczny termin do ich wprowadzenia. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy wprowadzane zmiany obejmują:

 • zdefiniowanie pojęcia wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość i sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich,
 • rozszerzenie procedury szczególnej dla usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług świadczonych drogą elektroniczną (funkcjonującej do końca 2020 r. jako mały punkt kompleksowej obsługi, tzw. Mini One Stop Shop, zwany MOSS, po zmianie OSS – One Stop Shop) na:
  • niektóre usługi świadczone na rzecz konsumentów, których miejsce świadczenia uregulowane zostało w sposób szczególny,
  • wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (WSTO),
  • niektóre dostawy towarów w państwie członkowskim dokonywane przez interfejsy elektroniczne ułatwiające te dostawy,
  • sprzedaż na rzecz konsumentów w UE towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro (w tym zakresie będzie funkcjonować procedura IOSS, tzw. Import One Stop Shop,
 • wprowadzenie zwolnienia z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro, jeżeli VAT będzie deklarowany i rozliczany w IOSS,
 • jeżeli nie będzie stosowany IOSS, dostępny będzie drugi mechanizm uproszczenia dla importu towarów o wartości do 150 euro. VAT importowy zostanie pobrany przez osobę dokonującą zgłoszenia celnego (np. operatora pocztowego, firmę kurierską), która wpłaci ten pobrany od odbiorcy VAT organom celnym, poprzez dokonanie płatności miesięcznej (USZ),
 • usunięte będzie zwolnienia z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 22 euro,
 • nałożony zostanie obowiązek poboru od konsumentów podatku VAT i jego zapłaty na podatników ułatwiających dostawy towarów przy użyciu interfejsu elektronicznego, np. platformy handlowej, portalu w procedurze SOTI z wykorzystaniem IOSS.

W ustawie zostaną zdefiniowane nowe pojęcia:
OSS – punkt kompleksowej obsługi, przed zmianą MOSS,
SOTI – sprzedaży na odległość towarów importowanych,
IOSS – Import One Stop Shop dla SOTI z krajów trzecich do konsumentów w UE, gdy wartość przesyłki nieprzekracza 150 euro – procedura szczególna importu,
USZ – uregulowanie szczególne dotyczące dokonania odprawy celnej przez np. kurierów, pocztę w imieniu własnym i na rzecz osoby dla której towary są przeznaczone w państwie, w którym ma miejsce import,
WSTO – wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość.

Podsumowanie

 1. o zmianie przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi lub dokonują dostaw na rzecz konsumentów w UE nie muszą rejestrować się do celów podatku VAT we wszystkich państwach członkowskich. Podatek VAT należny od tych transakcji mogą zadeklarować i wpłacić w jednym państwie członkowskim, w którym są zarejestrowani do podatku VAT. Będą mogli skorzystać z procedury OSS.
 2. Nastąpią diametralne zmiany jeżeli chodzi o sprzedaż towarów na odległość (SOTI) dla towarów importowanych. Zmiana dotyczy konsumentów, którzy będą zobowiązani do zapłaty VAT-u importowego od dostaw nieprzekraczających 150 euro.
 3. VAT importowy ma być pobierany w momencie sprzedaży przez właściciela np. platformy handlowej na rzecz konsumenta o ile właściciel platformy zdecyduje się na skorzystanie z procedury szczególnej (IOSS).
 4. Wprowadzony zostanie nowy art. 109b ustawy o VAT, w którym jest wskazane, że dostawca/usługodawca interfejsu elektronicznego z siedzibą w UE lub poza nią będzie miał obowiązek prowadzenia stosownej ewidencji na potrzeby podatku VAT.

Charakter zmian będzie wymuszał wprowadzenia dodatkowych rozwiązań informatycznych przez firmy z branży e-commerce, aby sprostać wymaganiom ustawowym. Zakłada się, że będzie to również związane z dodatkowymi nakładami finansowymi na dostosowanie procesów biznesowych do nowych warunków.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.