Urlopy okolicznościowe – pogrzeb, ślub, urodzenie dziecka

urlop okolicznościowy w przypadku ślubu

Istnieją sytuacje, gdy pracownik nie musi korzystać z urlopu wypoczynkowego, a zamiast tego może poprosić pracodawcę o urlop okolicznościowy. Urlop okolicznościowy to inaczej zwolnienie z jednego lub dwóch dni pracy z powodu ważnych wydarzeń rodzinnych lub osobistych.

Istnieją sytuacje, gdy pracownik nie musi korzystać z urlopu wypoczynkowego, a zamiast tego może poprosić pracodawcę o urlop okolicznościowy. Urlop okolicznościowy to inaczej zwolnienie z jednego lub dwóch dni pracy z powodu ważnych wydarzeń rodzinnych lub osobistych.

Urlop okolicznościowy – komu przysługuje?

Urlop okolicznościowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, który zwróci się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem.

Pracodawca może przydzielić wówczas pracownikowi:

  • 1 dzień wolnego w przypadku ślubu dziecka pracownika, w przypadku śmierci i pogrzebu bliskich pracownika (siostry, brata, teścia, teściowej, babki, dziadka lub innej osoby będącej na jego utrzymaniu lub pod jego opieką),
  • 2 dni wolnego w przypadku ślubu pracownika, w przypadku urodzenia się dziecka pracownika, w przypadku śmierci i pogrzebu bliskich pracownika (małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma, macochy).

Formalności związane z urlopem okolicznościowym

Urlop okolicznościowy udziela się na wniosek pracownika. Pracownik powinien powiadomić pracodawcę o przewidywanym terminie nieobecności, a także o przyczynie (jeśli przyczyna jest z góry znana, np. zbliżający się ślub pracownika). W sytuacji nieprzewidzianych okoliczności pracownik powinien poinformować pracodawcę o potrzebie urlopu okolicznościowego najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Jednak samo złożenie wniosku to nie wszystko. Pracodawca może (ale nie musi) poprosić pracownika, aby ten po powrocie do pracy przedstawił dokument, który będzie potwierdzał zaistnienie potrzeby wzięcia urlopu okolicznościowego, np. odpis aktu urodzenia dziecka, akt zgonu, kopia wezwania z urzędu. W praktyce niewielu pracodawców tak robi.

Urlopy okolicznościowe – rozliczenie

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy liczy się jako wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Dni urlopu okolicznościowego i urlopu wypoczynkowego liczone są jednak oddzielnie.

Przyznane dni urlopu okolicznościowego nie muszą być wykorzystane przez pracownika łącznie (dzień po dniu) i nie muszą pokrywać się z datą zdarzenia, ale pracodawca może zażądać przedstawienia związku między terminem skorzystania ze zwolnienia a terminem zdarzenia. Pracownik może połączyć urlop okolicznościowy z urlopem wypoczynkowym, urlopem bezpłatnym albo wolną sobotą. Zasady udzielania takich urlopów reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 z późn. zm.).

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.