Woda dla pracowników w czasie upałów – obowiązki pracodawcy

woda dla pracowników

Sezon upałów coraz bliżej. Sprawdź, kiedy pracownikom przysługują napoje i jakie warunki musi zapewnić pracodawca w czasie wysokich temperatur. Przepisy dotyczące warunków pracy, jakie musi zapewnić pracodawca w czasie wysokich temperatur, regulują przede wszystkim Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów oraz Kodeks pracy i ogólne przepisy bhp.

Sezon upałów coraz bliżej. Sprawdź, kiedy pracownikom przysługują napoje i jakie warunki musi zapewnić pracodawca w czasie wysokich temperatur. Przepisy dotyczące warunków pracy, jakie musi zapewnić pracodawca w czasie wysokich temperatur, regulują przede wszystkim Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów oraz Kodeks pracy i ogólne przepisy bhp.

Woda dla pracowników – przepisy prawa

Pracodawca powinien zapewnić napoje pracownikom, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C lub pracują na stanowiskach pracy (np. w biurze) na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C (§ 4 ust. 1 pkt 3 i 5 rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów). W dni chłodniejsze napoje pracownikom nie przysługują. Napoje powinny być dostępne dla pracowników nieodpłatnie (art. 232 Kodeksu pracy) i w ciągu całej zmiany roboczej (§ 6, pkt 3 rozporządzania). Stanowiska pracy, na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać napoje, oraz szczegółowe zasady ich wydawania, pracodawca powinien ustalić w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli w firmie nie ma takich organizacji, pracodawca powinien skonsultować się z przedstawicielami pracowników (§ 5 rozporządzania). Natomiast rodzaj wydawanych napojów pracodawca ustala samodzielnie. Przepisy nie definiują dokładnie, jakie napoje powinny być wydawane. W przepisach mowa o napojach, „których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy” (§ 1, pkt 2 rozporządzenia). Warto pamiętać, że pracownicy nie mogą zażądać konkretnego rodzaju napojów, np. soków, jeśli pracodawca uzna, że najlepszym rozwiązaniem będzie np. woda mineralna. Pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za napoje (§ 8 rozporządzenia). W przypadku jeśli pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów, a mimo tego nie dostarczy ich pracownikom, to wówczas pracownicy mogą zażądać od niego zwrotu poniesionych na nie wydatków.

Maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy

Przepisy nie definiują maksymalnej dopuszczalnej temperatury w miejscu pracy. Mówią jedynie o tym, że pracodawca powinien zapewnić pracownikom temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (§ 30 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp). Warto przy tym jednak pamiętać, że według specjalistów bhp temperatura nie powinna przekraczać 30°C w przypadku pracy biurowej, a w przypadku ciężkiej pracy fizycznej: 28°C. Uwaga! Maksymalna temperatura w miejscu pracy została natomiast dokładnie określona w przepisach dotyczących zatrudniania pracowników młodocianych. Według tych przepisów pracownicy młodociani nie mogą pracować w pomieszczeniach pracy, w których temperatura przekracza 30°C.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Grażyna

    Woda w pracy to obowiązek. Nie wyobrażam sobie pracować w miejscu gdzie woda nie jest standardem. W firmie, w której pracuje wodę pijemy z dystrybutora waterpoint system. Jest to genialne rozwiązanie dla firm, które chcą zapewnić swoim pracownikom odpowiednie nawodnienie.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.