Blog ifirma.pl

Wykorzystaj końcówkę roku na optymalizację podatkową

|
|
5 minut czytania
Koniec roku jest okresem, w którym zamykamy pewne sprawy i przygotowujemy się do kolejnego dwunastomiesięcznego okresu. Z podatkowego punktu widzenia ostatnie dni mijającego roku są czasem, w którym możemy dokonać ostatnich operacji pozwalających na legalne obniżenie płaconych podatków. Często wiążą się z tym dodatkowe korzyści.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Koniec roku jest okresem, w którym zamykamy pewne sprawy i przygotowujemy się do kolejnego dwunastomiesięcznego okresu. Z podatkowego punktu widzenia ostatnie dni mijającego roku są czasem, w którym możemy dokonać ostatnich operacji pozwalających na legalne obniżenie płaconych podatków. Często wiążą się z tym dodatkowe korzyści. Okres przedświąteczny sprzyja rozluźnieniu, co często przekłada się na mniejsze zainteresowanie sprawami finansowymi. Kupno prezentów i przygotowania do pożegnania starego roku sprawiają, że podatki i ponoszone koszty nie są priorytetami w naszym codziennym grafiku. Tymczasem jest to najlepszy czas, żeby dokonać ostatnich przesunięć i poprawić nasz start w kolejny rok.

Dokonaj ostatnich wpłat na IKZE

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest jedną z konstrukcji podatkowych wchodzących w skład emerytalnego III filara. Co ważne, z tej formy oszczędzania na emeryturę mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i zatrudnieni na etacie oraz na umowach cywilnoprawnych. Z tego tez względu można powiedzieć, że rozwiązanie to dostępne jest każdemu z nas. IKZE jest formą parasola podatkowego, w ramach którego możemy posiadać rachunek bankowy, rachunek w towarzystwie funduszy inwestycyjnych, konto maklerskie lub też ubezpieczenie z funduszem kapitałowym. Jest to więc forma oszczędnościowo-inwestycyjna, dla której ustawodawca przewidział preferencyjne warunki podatkowe. Wpłaty dokonywane na IKZE w danym roku kalendarzowym liczone są w rocznym rozliczeniu podatkowym jako koszt uzyskania przychodu. Wiedząc, że w 2016 roku limit wpłat na IKZE wynosi 4866 zł, taka właśnie kwota zostanie ujęta jako koszty w naszym rocznym zestawieniu. Dla osoby znajdującej się w pierwszym progu podatkowym będzie to oznaczało ok 875 zł oszczędności, podczas gdy dla osoby płacącej podatek według stawki 32% będzie to aż 1557 zł. O taką właśnie kwotę zmaleje podatek dochodowy, który powinniśmy zapłacić lub też o tyle wzrośnie nadpłata, którą będziemy mogli odebrać. Nie należy zapominać o dodatkowej korzyści, jaką jest fakt, że pieniądze przelane na IKZE nie zostają przez nas wydane, ale zaoszczędzone. Korzystając z produktów inwestycyjnych, takich jak chociażby rachunek maklerski, możemy dalej nimi obracać, generując kolejny strumień dochodów.

Prowadzisz firmę? Zrób koszty

Każdy przedsiębiorca jest zaznajomiony z pojęciem “robienia kosztów”, czyli dokonywaniem zakupów, które kwalifikowane są jako koszt uzyskania przychodu, obniżając należny podatek. Końcówka grudnia jest z jednej strony miesiącem jak każdy inny, ale z drugiej jest to ostatni miesiąc kwartału (dla podatników rozliczających się kwartalnie), jak również ostatnią chwilą na rozstrzygnięcie obciążeń należnych za cały 2016 rok. Nie chodzi oczywiście o bezmyślne kupowanie produktów i usług, nawet jeżeli są one w danej chwili zbędne. Istotne jest tutaj odpowiednie zaplanowanie nadchodzących dwunastu miesięcy. Wiedząc, że przez cały przyszły rok będziemy korzystali z oprogramowania danej firmy, zamiast płacić fakturę co miesiąc, warto dokonać płatności za cały rok z góry. Przykładem mogą być tutaj domeny internetowe, które w danej chwili można wykupić nawet na kilka lat. Koszt, z podatkowego punktu widzenia, poniesiemy w grudniu. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku różnego typu dóbr i materiałów wykorzystywanych w bieżącej działalności. Jeżeli tylko magazynowanie ich nie stanowi dla nas problemu, możemy zgromadzić nieco większe zapasy. Warto wspomnieć, że za zakupy hurtowe jesteśmy w stanie wynegocjować o wiele korzystniejsze warunki niż przy drobnych transakcjach. Kwoty, które zaoszczędzimy na płaconych podatkach, będziemy mogli w kolejnym roku lepiej spożytkować na rozwój naszego biznesu. Jest to szansa, z której warto skorzystać.

Wykorzystaj sprzyjające okoliczności

Okres poprzedzający święta oraz nowy rok jest w wielu sklepach czasem promocji. Dlatego też warto połączyć je z naszymi regularnymi planami zakupowymi, aby za tę samą pulę środków uzyskać większe niż zazwyczaj korzyści. Być może warto zgromadzić trochę więcej środków czystości lub podobnych produktów o długim terminie przydatności, jeżeli tylko cena, po której je kupujemy, jest atrakcyjna. W bardzo wielu branżach końcówka roku jest bardzo ważną cezurą. Warto przeanalizować naszą pozycję w odniesieniu do poszczególnych kontrahentów i wykorzystać przewagi, które znajdują się w naszych rękach. Przykładem mogą być podatki wiążące się z kupnem i sprzedażą nieruchomości. Różne osoby z różnych względów muszą kupić lub sprzedać nieruchomość w “starym roku”, aby uniknąć płacenia dolegliwego podatku. Wiedza o takim stanie rzeczy poprawia naszą pozycję negocjacyjną, pozwalając na uzyskanie lepszej ceny za dom lub mieszkanie. Okazuje się więc, że na naszą korzyść może działać nie tylko nasza, ale również cudza optymalizacja podatkowa.

Daj innym coś od siebie

Warto też pamiętać o metodach optymalizacji podatkowej, które nie mają ściśle majątkowego charakteru z naszego punktu widzenia, ale po pierwsze, możemy dzięki nim zapłacić mniej fiskusowi, a po drugie, możemy również pomóc innym. Pierwszym sposobem jest odliczenie od dochodu przekazanych w danym roku darowizn na rzecz organizacji dobroczynnych. Warto jedynie pamiętać, aby darowizna taka została odpowiednio udokumentowana, ponieważ względy podatkowe wymagają pięcioletniego przechowywania dokumentów i potwierdzeń wpłat. Drugim działaniem jest honorowe krwiodawstwo, które sprowadza się do donacji krwi lub donacji osocza. Zarówno krew, jak i osocze posiadają swój ekwiwalent podatkowy, który wynosi 130 zł za jeden litr. Oznacza to, że osoby regularnie odwiedzające regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa są w stanie uzbierać całkiem pokaźne odliczenia podatkowe, czyniąc tym samym dobry uczynek na rzecz banków krwi, a za ich pośrednictwem, innych osób będących w potrzebie.

Koniec roku to zaledwie początek

Warto jest pamiętać, że o ile koniec roku sprzyja różnym rodzajom podatkowej optymalizacji, o tyle jest ona zaledwie wprowadzeniem do wszystkich działań podatkowych, które podejmujemy przez cały rok. Zarówno rozsądne zarządzanie przychodami i kosztami, podobnie jak oszczędności emerytalne i działalność dobroczynna są aktywnościami, które powinniśmy podejmować przez cały rok. Każdy taki krok przybliża nas do pełniejszego i bardziej świadomego kształtowania własnej przyszłości.
 

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce