Powrót

Wykorzystaj końcówkę roku na optymalizację podatkową

optymalizacja podatkowa

Koniec roku jest okresem, w którym zamykamy pewne sprawy i przygotowujemy się do kolejnego dwunastomiesięcznego okresu. Z podatkowego punktu widzenia ostatnie dni mijającego roku są czasem, w którym możemy dokonać ostatnich operacji pozwalających na legalne obniżenie płaconych podatków. Często wiążą się z tym dodatkowe korzyści.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Koniec roku jest okresem, w którym zamykamy pewne sprawy i przygotowujemy się do kolejnego dwunastomiesięcznego okresu. Z podatkowego punktu widzenia ostatnie dni mijającego roku są czasem, w którym możemy dokonać ostatnich operacji pozwalających na legalne obniżenie płaconych podatków. Często wiążą się z tym dodatkowe korzyści. Okres przedświąteczny sprzyja rozluźnieniu, co często przekłada się na mniejsze zainteresowanie sprawami finansowymi. Kupno prezentów i przygotowania do pożegnania starego roku sprawiają, że podatki i ponoszone koszty nie są priorytetami w naszym codziennym grafiku. Tymczasem jest to najlepszy czas, żeby dokonać ostatnich przesunięć i poprawić nasz start w kolejny rok.

Dokonaj ostatnich wpłat na IKZE

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest jedną z konstrukcji podatkowych wchodzących w skład emerytalnego III filara. Co ważne, z tej formy oszczędzania na emeryturę mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i zatrudnieni na etacie oraz na umowach cywilnoprawnych. Z tego tez względu można powiedzieć, że rozwiązanie to dostępne jest każdemu z nas. IKZE jest formą parasola podatkowego, w ramach którego możemy posiadać rachunek bankowy, rachunek w towarzystwie funduszy inwestycyjnych, konto maklerskie lub też ubezpieczenie z funduszem kapitałowym. Jest to więc forma oszczędnościowo-inwestycyjna, dla której ustawodawca przewidział preferencyjne warunki podatkowe. Wpłaty dokonywane na IKZE w danym roku kalendarzowym liczone są w rocznym rozliczeniu podatkowym jako koszt uzyskania przychodu. Wiedząc, że w 2016 roku limit wpłat na IKZE wynosi 4866 zł, taka właśnie kwota zostanie ujęta jako koszty w naszym rocznym zestawieniu. Dla osoby znajdującej się w pierwszym progu podatkowym będzie to oznaczało ok 875 zł oszczędności, podczas gdy dla osoby płacącej podatek według stawki 32% będzie to aż 1557 zł. O taką właśnie kwotę zmaleje podatek dochodowy, który powinniśmy zapłacić lub też o tyle wzrośnie nadpłata, którą będziemy mogli odebrać. Nie należy zapominać o dodatkowej korzyści, jaką jest fakt, że pieniądze przelane na IKZE nie zostają przez nas wydane, ale zaoszczędzone. Korzystając z produktów inwestycyjnych, takich jak chociażby rachunek maklerski, możemy dalej nimi obracać, generując kolejny strumień dochodów.

Prowadzisz firmę? Zrób koszty

Każdy przedsiębiorca jest zaznajomiony z pojęciem “robienia kosztów”, czyli dokonywaniem zakupów, które kwalifikowane są jako koszt uzyskania przychodu, obniżając należny podatek. Końcówka grudnia jest z jednej strony miesiącem jak każdy inny, ale z drugiej jest to ostatni miesiąc kwartału (dla podatników rozliczających się kwartalnie), jak również ostatnią chwilą na rozstrzygnięcie obciążeń należnych za cały 2016 rok. Nie chodzi oczywiście o bezmyślne kupowanie produktów i usług, nawet jeżeli są one w danej chwili zbędne. Istotne jest tutaj odpowiednie zaplanowanie nadchodzących dwunastu miesięcy. Wiedząc, że przez cały przyszły rok będziemy korzystali z oprogramowania danej firmy, zamiast płacić fakturę co miesiąc, warto dokonać płatności za cały rok z góry. Przykładem mogą być tutaj domeny internetowe, które w danej chwili można wykupić nawet na kilka lat. Koszt, z podatkowego punktu widzenia, poniesiemy w grudniu. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku różnego typu dóbr i materiałów wykorzystywanych w bieżącej działalności. Jeżeli tylko magazynowanie ich nie stanowi dla nas problemu, możemy zgromadzić nieco większe zapasy. Warto wspomnieć, że za zakupy hurtowe jesteśmy w stanie wynegocjować o wiele korzystniejsze warunki niż przy drobnych transakcjach. Kwoty, które zaoszczędzimy na płaconych podatkach, będziemy mogli w kolejnym roku lepiej spożytkować na rozwój naszego biznesu. Jest to szansa, z której warto skorzystać.

Wykorzystaj sprzyjające okoliczności

Okres poprzedzający święta oraz nowy rok jest w wielu sklepach czasem promocji. Dlatego też warto połączyć je z naszymi regularnymi planami zakupowymi, aby za tę samą pulę środków uzyskać większe niż zazwyczaj korzyści. Być może warto zgromadzić trochę więcej środków czystości lub podobnych produktów o długim terminie przydatności, jeżeli tylko cena, po której je kupujemy, jest atrakcyjna. W bardzo wielu branżach końcówka roku jest bardzo ważną cezurą. Warto przeanalizować naszą pozycję w odniesieniu do poszczególnych kontrahentów i wykorzystać przewagi, które znajdują się w naszych rękach. Przykładem mogą być podatki wiążące się z kupnem i sprzedażą nieruchomości. Różne osoby z różnych względów muszą kupić lub sprzedać nieruchomość w “starym roku”, aby uniknąć płacenia dolegliwego podatku. Wiedza o takim stanie rzeczy poprawia naszą pozycję negocjacyjną, pozwalając na uzyskanie lepszej ceny za dom lub mieszkanie. Okazuje się więc, że na naszą korzyść może działać nie tylko nasza, ale również cudza optymalizacja podatkowa.

Daj innym coś od siebie

Warto też pamiętać o metodach optymalizacji podatkowej, które nie mają ściśle majątkowego charakteru z naszego punktu widzenia, ale po pierwsze, możemy dzięki nim zapłacić mniej fiskusowi, a po drugie, możemy również pomóc innym. Pierwszym sposobem jest odliczenie od dochodu przekazanych w danym roku darowizn na rzecz organizacji dobroczynnych. Warto jedynie pamiętać, aby darowizna taka została odpowiednio udokumentowana, ponieważ względy podatkowe wymagają pięcioletniego przechowywania dokumentów i potwierdzeń wpłat. Drugim działaniem jest honorowe krwiodawstwo, które sprowadza się do donacji krwi lub donacji osocza. Zarówno krew, jak i osocze posiadają swój ekwiwalent podatkowy, który wynosi 130 zł za jeden litr. Oznacza to, że osoby regularnie odwiedzające regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa są w stanie uzbierać całkiem pokaźne odliczenia podatkowe, czyniąc tym samym dobry uczynek na rzecz banków krwi, a za ich pośrednictwem, innych osób będących w potrzebie.

Koniec roku to zaledwie początek

Warto jest pamiętać, że o ile koniec roku sprzyja różnym rodzajom podatkowej optymalizacji, o tyle jest ona zaledwie wprowadzeniem do wszystkich działań podatkowych, które podejmujemy przez cały rok. Zarówno rozsądne zarządzanie przychodami i kosztami, podobnie jak oszczędności emerytalne i działalność dobroczynna są aktywnościami, które powinniśmy podejmować przez cały rok. Każdy taki krok przybliża nas do pełniejszego i bardziej świadomego kształtowania własnej przyszłości.
 
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.