Zakup samochodu na firmę

Samochód firmowy jest bardzo ważnym narzędziem pracy w wielu przedsiębiorstwach. Niektóre zawody samochód służbowy mają przypisany niemalże odgórnie. Co ciekawe, samochód jest też jednym z najbardziej pożądanych wśród pracowników benefitów i znacząco może wpływać na wizerunek firmy. Niezależnie jednak od tego, do jakiego celu on służy, zawsze generuje koszty. Jak najlepiej sfinansować zakup firmowego samochodu?

Zakup samochodu w firmie

2014 rok był rekordowy pod względem sprzedaży samochodów firmowych. Sprzedano ich 201,2 tys., czyli o blisko 20% więcej, niż w 2013 r. Według danych Lewiatana, samochody firmowe najczęściej finansuje się przez leasing. Jednak zarówno leasing jak i kredyt ma swoje plusy i minusy. Jak stwierdzić, które z tych rozwiązań jest bardziej opłacalne?

Leasing czy kredyt? Porównanie

Często jest tak, że młode przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić na kredyt – bank sprawdza bowiem zdolność kredytową klienta i żąda zabezpieczenia. Wymaga wielu dokumentów i formalności, dłużej też czeka się na decyzję kredytową.

W przypadku leasingu pozyskanie pieniędzy jest o wiele prostsze. Towarzystwo leasingowe żąda zazwyczaj od osoby prowadzącej działalność gospodarczą zaświadczenia o wpisie do CEIDG, NIPu, numeru Regon, zaświadczenia z urzędu skarbowego o braku zaległości podatkowych, zeznania podatkowego za poprzedni rok oraz raportu dotyczącego podatku dochodowego za miesiąc poprzedni. To niedużo dokumentów, w porównaniu do kredytu.

W przypadku leasingu całość raty, duża opłata wstępna oraz bieżące wydatki na utrzymanie pojazdu mogą być kosztem podatkowym. W przypadku kredytu przedsiębiorca ma prawo wpisać w koszty jedynie część odsetkową raty, a także wydatki związane z eksploatacją samochodu.

Jeśli firma planuje zakup samochodu używanego, kredyt będzie dla niej korzystniejszym rozwiązaniem. Leasingodawcy rzadko bowiem (albo wcale) zgadzają się na finansowanie używanych aut.

Warto też wiedzieć, żę w przypadku leasingu przez cały czas trwania umowy samochód należy do leasingodawcy, który może narzucić przedsiębiorcy wybór danego serwisu czy ubezpieczyciela.

Leasing:

+ łatwiejsze pozyskiwanie pieniędzy,
+ krótki czas oczekiwania na decyzję,
+ raty leasingowe mogą być wliczone do kosztów uzyskania przychodu,
+ leasing nie pomniejsza zdolności kredytowej,
– przez cały czas trwania umowy samochód jest własnością leasingodawcy,

Kredyt

+ samochód jest własnością kredytobiorcy,
+ korzystniejszy w przypadku zakupu samochodu używanego,
+ dłuższy czas spłaty,
– długi czas oczekiwania na decyzję kredytową,
– dodatkowe formalności po otrzymaniu decyzji kredytowej,
– mniej korzyści podatkowych.

Porównajmy koszty

Obliczmy jeszcze, co się bardziej opłaca. Dla potrzeb analizy przyjmijmy, że przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą chce kupić samochód o wartości 50 000 zł netto i aktualnie dysponuje 1/10 tej kwoty, czyli 5 000 zł. Spłatę samochodu chciałby rozłożyć na 4 lata. Co będzie mu się bardziej opłacało? Leasing czy kredyt?

Leasing:

 • Cena netto samochodu: 50 000 zł
  Wpłata własna: 5000 zł
  Liczba miesięcy: 48
  Rata miesięczna: 47 x 1 005,27 zł (2,11 proc.)
  Kwota wykupu w 48 miesiącu: 500 zł (1 proc.)
  Suma opłat: 54 979,25 zł (109,96 proc.)

Kredyt:

 • Cena netto samochodu: 50 000 zł
  Wpłata własna: 5000 zł
  Liczba miesięcy: 48
  Rata miesięczna: 48 x 1083,65 zł (2,17 proc.)
  Suma opłat: 57 015,20 zł (114.03 proc.)

A jeśli przedsiębiorca dysponuje większą kwotą wkładu własnego, tj. 25 000 zł:

Leasing:

 • Cena netto samochodu: 50 000 zł
  Wpłata własna: 25 000 zł
  Liczba miesięcy: 48
  Rata miesięczna: 47 x 579,02 zł (1.16 proc.)
  Kwota wykupu w 48 miesiącu: 500 zł (1 proc.)
  Suma opłat: 52 713,94 zł (105,43 proc.)

Kredyt:

 • Cena netto samochodu: 50 000 zł
  Wpłata własna: 25 000 zł
  Liczba miesięcy: 48
  Rata miesięczna: 48 x 597,38 zł (1.19 proc.)
  Suma opłat: 53 674,24 zł (111.02 proc.)

 

W obu przypadkach leasing „kosztuje” mniej.

Aby znaleźć najlepsze oferty kredytu czy leasingu można skorzystać z internetowych kalkulatorów i porównywarek ofert. Warto jednak pamiętać o tym, że internetowe kalkulatory uwzględniają najczęściej jedynie kwoty rat, pomijając dodatkowe koszty, np. ubezpieczenia. Może się więc okazać, że „najtańsza” oferta jest jedną z najdroższych. Przed podpisaniem umowy polecamy więc dokładne przeczytanie umowy, cenników i regulaminów.

Warto dokładnie przemyśleć wybór finansowania zakupu samochodu firmowego, biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy. Analiza obu tych form pozyskiwania środków pomoże zdecydować, która z nich będzie najkorzystniejsza dla danego przedsiębiorcy.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK