Chat with us, powered by LiveChat

Zaprojektuj logo jak profesjonalista. 5 wskazówek dla graphic designerów

Od logo na produktach często zależy to, czy klient zdecyduje się zaufać danej marce. Jak zaprojektować logo zapadające w pamięć odbiorcy?

Dobrzy graficy komputerowi wiedzą, jak ważne dla rozwoju firmy potrafi być logo. Od logo, które pojawia się na firmowych wizytówkach, stronie internetowej czy na etykietach produktów bardzo często zależy to, czy klient zdecyduje się zaufać danej marce i skorzystać z jej usług. Logo kreuje image firmy i pozwala odróżnić się od konkurencji. Dzięki niemu firma może stać się bardziej rozpoznawana wszyscy mamy tendencję do zapamiętywania kształtów i obrazów (patrz: logo w kształcie jabłka, logo z krokodylem). Dlatego tak ważne jest, aby logotyp był dobrze wykonany. Podpowiadamy więc, jak zaprojektować logo – na co zwrócić uwagę i o co zadbać, aby projekt zakończył się sukcesem.

1. Zdefiniuj cele i target

Parafrazując Boba Dylana: “If you don’t understand me, I won’t understand you”.

Logo powinno nieść właściwy przekaz, aby dotarło do właściwych klientów i zachęciło ich do zakupów. Powinno kojarzyć się na przykład z dobrą zabawą (jeśli projektujesz je dla biura podróży) lub zupełnie odwrotnie, ze spokojem i zadumą (dom pogrzebowy). Dlatego każdą pracę rozpocznij od briefu i rozmowy z klientem. Zapytaj go, czego oczekuje od logo. Nie pytaj jednak klienta o konkretne kształty czy kolory. Jeśli zapytasz go, czy woli kolor pomarańczowy czy niebieski, tak naprawdę niewiele osiągniesz. Zamiast tego zapytaj, czy klient chciałby, aby logo kojarzyło się z czymś radosnym (pomarańczowy) czy może raczej z czymś poważnym (niebieski). Dowiedz się też, do kogo klient kieruje swoje usługi. Zupełnie inne logo trafi do młodych mam, a zupełnie inne do maklerów z Wall Street.

Zapytaj również, czy nowe logo klient będzie wykorzystywał na stronie internetowej, na szyldzie sklepu, na samochodach, ubraniach czy ma to być firmowe logo, wykorzystywane np. kubkach i długopisach. Dowiedz się, jak logo będzie używane zanim w ogóle zaczniesz myśleć o projektowaniu.

Pod koniec zrób dobry research: jakimi logo posługuje się konkurencja, jakimi logo posługiwał się dotychczas klient i czym szczególnym charakteryzuje się ta branża. Zanotuj wszystkie możliwe wyrazy, które treściowo i wizualnie łączą się z nazwą firmy, jej branżą, historią, celami.

Dopiero teraz możesz zacząć robić szkice.

2. Wybierz właściwy kolor

Wiedziałeś, że ponad 1/3 ze 100 największych marek na świecie używa koloru niebieskiego? Wśród nich są Twitter, Facebook, IBM, Intel i Nokia. Przyjęło się, że kolory mają różne znaczenia i potrafią wzbudzać w nas określone emocje. I tak na przykład kolor żółty kojarzy się ze szczęściem, różowy z romantyzmem, a czarny z siłą.

jak zaprojektować logo - kolorystyka

Fragment infografiki KISSmetrics, źródło: thedesignlove.com
 

Dlatego też biura podróży chętnie sięgają po ten pierwszy, a marki luksusowe (takie jak np. Chanel) po ten ostatni. Według KISSmetrics kolor zwiększa rozpoznawalność marki aż o 80%.

Co ciekawe, kolor jest istotny także w przypadku opakowań produktów i webdesignu. Okazuje się, że kolor pomarańczowy świetnie sprawdza się przy hasłach typu “subskrybuj”, “kup” i “dołącz do newslettera”, ponieważ… stymuluje apetyt. Kubek w kolorze niebieskim może natomiast sprawić, że pita kawa wyda się klientom słodsza, niż gdyby podano ją w przezroczystej szklance (źródło: flavourjournal.com).

Uważaj jednak, dla kogo projektujesz logo. Kolory potrafią mieć różne znaczenie, w zależności od kultury i szerokości geograficznej. Stanom Zjednoczonym kolor zielony kojarzy się z pieniędzmi i zazdrością, Europie z naturą, a Ameryka Łacińska utożsamia go ze śmiercią. Można strzelić gafę.

3. Posłuchaj Steve’a Jobsa i nie zapomnij o typografii

Typografia jest bardzo ważna. Sam Steve Jobs przyznał to na Stanfordzie w 2005 roku:

“I decided to take a calligraphy class to learn how to do this. I learned about serif and sans serif typefaces, about varying the amount of space between different letter combinations, about what makes great typography great. It was beautiful, historical, artistically subtle in a way that science can’t capture, and I found it fascinating. (…) And we designed it all into the Mac. It was the first computer with beautiful typography“ (źródło: standord.edu).

Zastosowanie w logo odpowiedniej typografii stworzy odpowiedni nastrój, wywoła u klientów konkretne emocje i skupi ich uwagę na nazwie firmy. Choć masz wiele różnych czcionek i fontów do wyboru, od tych komercyjnych po zaprojektowane własnoręcznie, najpierw zastanów się nad tym, do kogo skierowany jest produkt. Czy krój pisma na logo powinien być formalny czy nieformalny, nowoczesny czy retro?

Postaraj się nie stosować i nie naśladować oryginalnych, charakterystycznych krojów pisma, które są już wykorzystywane w logo popularnych marek. Unikaj też modnych fontów i czcionek, ponieważ moda przychodzi i odchodzi.

Wbrew pozorom nie musisz też odkrywać koła na nowo. Bardzo wielu designerów uwielbia używać Helvetici (spójrz tylko na logo marki Jeep, Lufthansa, Panasonic, Oral-B, Microsoft, Target, The North Face, Nestle czy Sears), dostosowując ją przy tym do swoich projektów. Pobaw się więc różnymi krojami pisma – zmień proporcje, dodaj krzywe, zwiększ światło (kering) lub usuń niektóre elementy. To może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Przede wszystkim jednak upewnij się, że użyty krój pisma pasuje do tego, co logo ma komunikować.

A jeśli chciałbyś zaprojektować własny krój pisma, pomoże ci w tym MetalFlop.

4. Nadaj temu jakiś kształt

Jak napisaliśmy wcześniej, ludzie mają tendencję do zapamiętywania charakterystycznych kształtów oraz ich symboliki. Kwadrat z trójkątem to symbol domu, a serce to znak miłości. Czy pamiętasz symbol Igrzysk Olimpijskich? A logo MTV lub symbol Supermana? To było proste, przyznaj sam.

Co ciekawe, każdy kształt ma swoje znaczenie. Poprzez umiejętne wykorzystanie ich w logo można nadać marce konkretne cechy. I tak koło, owal czy elipsa będzie kojarzyć się z młodością i kobiecością; z miłością, małżeństwem, wspólnotą i stabilizacją.

jak zaprojektować logo - przykłady

Natomiast linie proste – kwadraty czy trójkąty – kojarzą się z czyś męskim i praktycznym. Poziome linie odczytywane są jako profesjonalizm i spokój, a ukośne kojarzą się z dynamizmem i siłą.

jak zaprojektować logo - przykłady 2

Pod tym względem logo Deutsche Banku (ostatnie) jest prawdziwym majstersztykiem. Kwadrat kojarzy się z profesjonalizmem, a ukośna linia – aby nie było zbyt nudno, w końcu to niemiecki bank – dodaje całości dynamiki. Jak pamiętacie z infografiki KISSmetrics, kolor niebieski kojarzy się z bezpieczeństwem i zaufaniem. Proste i genialne.

5. Przetestuj logo, zanim wyślesz je klientowi

Zanim zdecydujesz się wysłać projekt klientowi, upewnij się, że wszystko wygląda tak jak powinno. Sprawdź na przykład, czy logo da się łatwo przeskalować, czy dobrze prezentuje się na białym i na czarnym tle, jak wygląda w monochromie oraz czy działa w wersji wertykalnej i horyzontalnej. A co się stanie, gdy usuniesz gradient, zmienisz tło lub kolory?

Jeśli jest taka potrzeba, sprawdź też, czy logo dobrze będzie się prezentowało w social mediach. Pamiętaj, że na wielu portalach typu Twitter, Facebook, Instargram czy YouTube avatary są w kształcie małego kwadratu.

Mniej często znaczy więcej. Ile kolorów znajduje się na logo? Czy użyłeś więcej, niż dwóch krojów pisma? Z ilu elementów składa się całość? Twoje logo nie musi opowiadać całej historii, powinno po prostu podkreślić te cechy marki, na których zależy twojemu klientowi.

5. Zastrzeż liczbę poprawek

Poprawki – wszyscy je kochamy.

logo - przykład z życia designera

źródło: @AksharPathak Tweet

Przy zawieraniu współpracy z nowym klientem warto określić w umowie, czy klient będzie miał możliwość zgłaszania poprawek, a jeśli tak, to ilu. Warto również określić czas na wykonanie tych poprawek. Zazwyczaj projektanci zastrzegają w umowie 3 możliwe poprawki. Niektórzy pozwalają na więcej, ale każda kolejna jest dodatkowo płatna. Inni umożliwiają swoim klientom zgłaszanie nielimitowanej ilości uwag, ale taki luksus podyktowany jest często atrakcyjną stawką za zrealizowanie zlecenia.

Niestety sporo początkujących designerów nie zabezpiecza się w ten sposób. W efekcie tego spędzają nad jednym logo długie godziny, często za naprawdę niewielkie pieniądze, wprowadzając niezliczoną ilość poprawek od klienta i jednocześnie licząc na to, że to będzie ta ostatnia. Uwierzcie mi, nie chcecie tego.

Jeden krótki zapis w umowie pomoże wam tego uniknąć.

Macie jakieś swoje ulubione logo? Co sądzicie o kilku ostatnich zmianach dokonanych przez Reeboka, Airbnb czy Twittera? Dajcie znać w komentarzu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.