Powrót

Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 2021 roku

współpraca z wielką brytanią 2021

Przeprowadzasz transakcje nadlowe z Wielka Brytanią? Sprawdź, co się zmienia od 2021 roku.

Współpraca z Wielką Brytanią - omówione zagadnienia:

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Brexit stał się faktem i obecnie nie pozostaje nam nic innego jak poznać zasady współpracy na linii Polska – Wielka Brytania, aby płynnie wejść w okres nowych zasad obowiązujących w tym obszarze. Przyzwyczailiśmy się, że do tej pory transakcje handlowe pomiędzy firmami, ale również konsumentami były takie jak obowiązujące w całej Unii Europejskiej, ale od 2021 roku się to zmieni. Każda zmiana rodzi naturalny opór, ale jest to typowa obawa przed nieznanym. W momencie kiedy przyswoimy nowe zasady rozliczeń wszystko stanie się jasne. Temu zagadnieniu będzie poświęcony cykl artykułów obejmujący podstawowe zagadnienia związane z Brexitem.

Co oznacza Brexit dla przedsiębiorcy?

Pisaliśmy już wstępnie na ten temat w kilku publikacjach. Dla przypomnienia informujemy, że rok 2020 był tzw. okresem przejściowym jeżeli chodzi o dokonywanie transakcji zagranicznych z Wielką Brytanią. Można stwierdzić, że ten rok nie przyniósł zmian odczuwalnych dla przedsiębiorcy, ale już w 2021 roku te zmiany będą znaczące. W uproszczeniu, zaczną obowiązywać zasady takie jak w transakcjach handlowych pomiędzy Polską a krajami trzecimi. Rodzi to większą ilość obowiązków i zgłoszeń a co za tym idzie również obciążeń i kosztów dla przedsiębiorcy.

Co konkretnie się zmieni w 2021?

Po pierwsze obowiązek zgłoszeń celnych. Towary sprowadzane z Wielkiej Brytanii (GB) lub tam wysyłane będą podlegały obowiązkowi zgłoszenia celnego. Będzie to zgłoszenie w formie papierowej lub elektronicznej. Przedsiębiorcy z UE, w tym również z Polski, będą musieli posiadać numer rejestracyjny i identyfikacyjny EORI lub w stosownych przypadkach wyznaczyć unijnego przedstawiciela celnego. W jaki sposób można uzyskać numer EORI można dowiedzieć się tutaj.

Po drugie określone grupy towarów przywożonych i wywożonych z UE do GB będą podlegały zakazom i ograniczeniom związanym m.in. z porządkiem publicznym, ochroną życia i zdrowia, bezpieczeństwem. Jeżeli dojdzie do zawarcia porozumienia pomiędzy UE a Wielką Brytanią w sprawie przyszłych relacji handlowych, to zostaną w nim określone również zasady dokumentowania preferencyjnego pochodzenia towarów.

Po trzecie w transakcjach handlowych pomiędzy krajami UE i GB nie będzie już dochodziło do transakcji takich jak: Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów (WNT), Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT), sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i na terytorium kraju. Będzie natomiast eksport i import towarów.

Po czwarte towary, które objęte są podatkiem akcyzowym (m.in. wyroby tytoniowe, alkoholowe, samochody, energia elektryczna) będą objęte tym podatkiem w momencie wprowadzenia na terytorium UE.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą transakcje handlowe z Irlandią Północną mogą spać spokojnie. Irlandia Północna w dalszych ciągu należy do UE i nic się nie zmienia w relacjach biznesowych.
Dla przedsiębiorców została dedykowana specjalna strona internetowa www.brexit.gov.pl, na której można znaleźć wiele ciekawych informacji, zarówno dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ale również są tam treści istotne z punktu widzenia osób fizycznych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość