Blog ifirma.pl

Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 2021 roku

|
|
3 minut czytania
Przeprowadzasz transakcje nadlowe z Wielka Brytanią? Sprawdź, co się zmienia od 2021 roku.

Współpraca z Wielką Brytanią - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Brexit stał się faktem i obecnie nie pozostaje nam nic innego jak poznać zasady współpracy na linii Polska – Wielka Brytania, aby płynnie wejść w okres nowych zasad obowiązujących w tym obszarze. Przyzwyczailiśmy się, że do tej pory transakcje handlowe pomiędzy firmami, ale również konsumentami były takie jak obowiązujące w całej Unii Europejskiej, ale od 2021 roku się to zmieni. Każda zmiana rodzi naturalny opór, ale jest to typowa obawa przed nieznanym. W momencie kiedy przyswoimy nowe zasady rozliczeń wszystko stanie się jasne. Temu zagadnieniu będzie poświęcony cykl artykułów obejmujący podstawowe zagadnienia związane z Brexitem.

Co oznacza Brexit dla przedsiębiorcy?

Pisaliśmy już wstępnie na ten temat w kilku publikacjach. Dla przypomnienia informujemy, że rok 2020 był tzw. okresem przejściowym jeżeli chodzi o dokonywanie transakcji zagranicznych z Wielką Brytanią. Można stwierdzić, że ten rok nie przyniósł zmian odczuwalnych dla przedsiębiorcy, ale już w 2021 roku te zmiany będą znaczące. W uproszczeniu, zaczną obowiązywać zasady takie jak w transakcjach handlowych pomiędzy Polską a krajami trzecimi. Rodzi to większą ilość obowiązków i zgłoszeń a co za tym idzie również obciążeń i kosztów dla przedsiębiorcy.

Co konkretnie się zmieni w 2021?

Po pierwsze obowiązek zgłoszeń celnych. Towary sprowadzane z Wielkiej Brytanii (GB) lub tam wysyłane będą podlegały obowiązkowi zgłoszenia celnego. Będzie to zgłoszenie w formie papierowej lub elektronicznej. Przedsiębiorcy z UE, w tym również z Polski, będą musieli posiadać numer rejestracyjny i identyfikacyjny EORI lub w stosownych przypadkach wyznaczyć unijnego przedstawiciela celnego. W jaki sposób można uzyskać numer EORI można dowiedzieć się tutaj.

Po drugie określone grupy towarów przywożonych i wywożonych z UE do GB będą podlegały zakazom i ograniczeniom związanym m.in. z porządkiem publicznym, ochroną życia i zdrowia, bezpieczeństwem. Jeżeli dojdzie do zawarcia porozumienia pomiędzy UE a Wielką Brytanią w sprawie przyszłych relacji handlowych, to zostaną w nim określone również zasady dokumentowania preferencyjnego pochodzenia towarów.

Po trzecie w transakcjach handlowych pomiędzy krajami UE i GB nie będzie już dochodziło do transakcji takich jak: Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów (WNT), Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT), sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i na terytorium kraju. Będzie natomiast eksport i import towarów.

Po czwarte towary, które objęte są podatkiem akcyzowym (m.in. wyroby tytoniowe, alkoholowe, samochody, energia elektryczna) będą objęte tym podatkiem w momencie wprowadzenia na terytorium UE.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą transakcje handlowe z Irlandią Północną mogą spać spokojnie. Irlandia Północna w dalszych ciągu należy do UE i nic się nie zmienia w relacjach biznesowych.
Dla przedsiębiorców została dedykowana specjalna strona internetowa www.brexit.gov.pl, na której można znaleźć wiele ciekawych informacji, zarówno dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ale również są tam treści istotne z punktu widzenia osób fizycznych.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie