Zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie

Coraz więcej przedsiębiorców zatrudnia pracowników na umowy cywilnoprawne, np. umowę zlecenie. Jest to dla nich zazwyczaj korzystniejsze niż umowa o pracę.

Umowa zlecenie a umowa o pracę

W przypadku umowy zlecenie pracownikowi nie przysługuje płatny urlop wypoczynkowy i chorobowy, minimalne wynagrodzenie za pracę, badania lekarskie, a także dodatki za pracę w nocy i za godziny nadliczbowe. Ponadto w czasie gdy firma ma przestój przedsiębiorca może tymczasowo zawiesić współpracę z pracownikiem, np. na okres miesiąca, chroniąc się tym samym przed dodatkowymi wydatkami. Umowa cywilnoprawna podlega przepisom Kodeksu Cywilnego, nie Kodeksu Pracy, a także nie musi być spisana na papierze. Taką umowę można zawszeć ustnie bądź poprzez e-maila. Warto jednak pamiętać o tym, że umowa zlecenie daje pracownikowi możliwość pracy w wybranym miejscu i czasie. Pracodawca musi uważać, aby umowa zlecenie nie spełniała kryteriów umowy o pracę, ponieważ w przypadku kontroli Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na niego mandat. Do kryteriów umowy o pracę zalicza się między innymi: stałe miejsce i godziny pracy, wykonywanie pracy w zamian za wynagrodzenie i ciągłość świadczenia pracy.

Umowa zlecenie a koszty firmowe

Firma może wliczyć wydatki związane ze zleceniem pracy zleceniobiorcy do kosztów uzyskania przychodów, jeśli dana praca była związana z działalnością firmy – np. roznoszenie ulotek, wykonanie strony internetowej, prowadzenie działań marketingowych. Przedsiębiorca może to zrobić, jeśli posiada spisaną umowę i dowód zapłaty zleceniobiorcy.

Umowa zlecenie a rachunek

Zleceniodawca może, ale nie musi poprosić pracownika o wystawienie rachunku za zrealizowane zlecenie. Jeśli jednak się na to zdecyduje, to taki rachunek powinien zawierać dane zleceniobiorcy i zleceniodawcy, datę wystawienia rachunku i jego numer, określenie rodzaju zlecenia i sumę należności. Co ważne, może on być przysłany e-mailem – nie musi być sporządzony w formie papierowej.

Składki i podatki

Jeśli osoba wykonuje wyłącznie umowę zlecenie (i nie podlega jednocześnie żadnej innej umowie), to obowiązkowo musi odprowadzać składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe i zdrowotne. Natomiast decyzja co do odprowadzania składki na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna. Uczniowie i studenci do 26. roku życia nie podlegają ubezpieczeniom. Umowę zlecenie można zawrzeć także z pracownikiem, którego zatrudnia się na umowę o pracę. Jeśli jego wynagrodzenie wynosi co najmniej minimalną krajową, wówczas z umowy zlecenia musi odprowadzać obowiązkowo wyłącznie składki na ubezpieczenia zdrowotne.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

12 godzin temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

13 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

13 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

13 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

14 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

14 godzin temu