Zeznanie podatkowe PIT – to warto wiedzieć!

Ostatni termin przedłożenia fiskusowi rocznego zeznania tzw. deklaracji PIT, przypada na 30 kwietnia. Sprawdź, jak złożyć PIT i rozliczyć się z US w 2018 r. Przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową lub ryczałtem rozliczają się z urzędem skarbowym wcześniej – termin złożenia deklaracji PIT przypada na 31 stycznia!Deklarację można złożyć w urzędzie:
  • w formie papierowej – wysyłając zeznanie podatkowe PIT pocztą lub składając je osobiście,
  • w formie elektronicznej – przez Internet, np. korzystając z serwisu pitroczny.pl.

Działalność gospodarcza – jaki PIT wybrać?

W zależności od wybranej formy opodatkowania i rodzaju osiąganych przychodów, roczne rozliczenie PIT z działalności gospodarczej należy złożyć na odpowiednim formularzu. Przedsiębiorcy składają:
  • PIT-36 – jeżeli rozliczają dochody na zasadach ogólnych (skala podatkowa),
  • PIT-36L – jeżeli rozliczają się podatkiem liniowym (19%),
  • PIT-28 – jeżeli rozliczają się przy pomocy ryczałtu,
  • PIT-16A – jeśli obowiązuje ich karta podatkowa.
Przeczytaj więcej na ten temat: Jaki PIT wybrać Oprócz samej deklaracji PIT przedsiębiorcy powinni również złożyć w urzędzie odpowiednie – w zależności od rodzaju rozliczeń – załączniki. I tak np. załącznik PIT/O składają osoby korzystające z ulg podatkowych, a załącznik PIT/ZG osoby, które osiągają dochody poza granicami kraju. Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych lub liniowo powinni dołączyć do deklaracji podatkowej załącznik PIT/B. Druk ten stanowi informację o wysokości uzyskanych dochodów lub poniesionych strat z działalności gospodarczej w 2017 r. Uwaga! Ministerstwo Finansów przypomina, że w zeznanie podatkowe PIT za 2017 r. należy wykazać również ewentualne przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut – np. Bitcoinów. Dochody uzyskane z tego tytułu można rozliczyć:
  • poza działalnością gospodarczą – na formularzu PIT-36, jako przychód z praw majątkowych (jeśli sprzedaż nie nosi znamion działalności gospodarczej),
  • w ramach działalności gospodarczej – na formularzu PIT-36 lub PIT-36L (jeśli dla tego źródła przychodów przedsiębiorca wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, tj. 19%).

Ulgi a zeznanie podatkowe PIT

Przedsiębiorcy rozliczający się skalą podatkową lub podatkiem liniowym mogą obniżyć wysokość podatku PIT poprzez uwzględnianie w KPiR wielu poniesionych kosztów. Im większe koszty, tym mniejszy dochód, a to oznacza mniejszy podatek do zapłaty. Każdy koszt musi być jednak odpowiednio udokumentowany (poza nielicznymi wyjątkami): fakturą, rachunkiem lub umową kupna sprzedaży. Sprawdź: Koszty prowadzenia działalności gospodarczej Oprócz tego przedsiębiorcy, w zależności od wybranej formy opodatkowania, mogą uwzględnić w PIT różne ulgi i odliczenia podatkowe, takie jak, np.:
  • ulga na internet,
  • ulga na dziecko,
  • darowizny,
  • ulga w związku z wpłatami na IKZE,
a także przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Przeczytaj więcej na ten temat: Co można odliczyć od podatku i od dochodu w działalności gospodarczej?

Zeznanie podatkowe PIT – termin zwrotu podatku

Jeśli przedsiębiorca wykaże w zeznaniu rocznym PIT nadpłatę podatku, to urząd skarbowy powinien dokonać zwrotu tej kwoty w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia deklaracji. Zwrot nadpłaty podatku może jednak nastąpić szybciej, np. w przypadku:
  • złożenia PIT przez Internet zamiast rozliczenia papierowego,
  • złożenia PIT w mniejszym urzędzie, w którym termin oczekiwania jest zazwyczaj krótszy,
  • Karty Dużej Rodziny,
  • złożenia PIT szybciej – w styczniu lub lutym.
Zwrot nadpłaconego podatku można otrzymać przelewem na konto bankowe, przekazem pocztowym lub odebrać bezpośrednio w kasie urzędu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Specjalnie dla naszych klientów rozliczających się na zasadach ogólnych przygotowaliśmy możliwość bezpłatnego wypełnienia deklaracji rocznej PIT.

Jeśli posiadasz konto w ifirma.pl, możesz łatwo przenieść dane potrzebne do rozliczeń do serwisu pitroczny.pl. Wypełnianie deklaracji podatkowych jeszcze nigdy nie było tak szybkie i proste!

Rozlicz PIT za darmo

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

2 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

2 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

2 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

2 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

4 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

4 dni temu