Blog ifirma.pl

Biznes w domu. Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

|
|
4 minut czytania
Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych lub liniowo wiedzą, że im wyższe koszty poniosą w danym miesiącu, tym mniejszy zapłacą podatek dochodowy, dlatego starają się wpisywać w koszty prowadzenia działalności jak najwięcej wydatków. Powinni jednak pamiętać, że nie każdy wydatek można wpisać w koszty. Co może wpisać w koszty osoba, która prowadzi biznes w domu?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych lub liniowo wiedzą, że im wyższe koszty poniosą w danym miesiącu, tym mniejszy zapłacą podatek dochodowy, dlatego starają się wpisywać w koszty prowadzenia działalności jak najwięcej wydatków. Powinni jednak pamiętać, że nie każdy wydatek można wpisać w koszty. Co może wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej osoba, która prowadzi biznes w domu?Kosztem uzyskania przychodów jest wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródła. Przed wpisaniem wydatku w koszty prowadzenia działalności gospodarczej warto sprawdzić, czy rzeczywiście można go uznać za koszt uzyskania przychodu. Dokładną listę wydatków, które nie stanowią takiego kosztu określają art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co można wpisać w koszty prowadzenia działalności?

Prowadząc własną działalność gospodarczą warto rozważyć wliczenie do kosztów takich wydatków, jak na przykład: Usługi:
 • księgowe
 • transportowe (zakup i użytkowanie samochodu służbowego)
 • kurierskie
 • remontowe
 • finansowe
Sprawdź: Dokumentowanie kosztów i przychodów z firmowego rachunku bankowego) Wydatki poniesione na:
 • marketing
 • kursy i szkolenia
 • zakup środków czystości,poniesione na zakup mebli biurowych i sprzętów typu komputer, drukarka, myszka, klawiatura, karty pamięci, baterie, ładowarki, oprogramowanie itd.
Ponadto:
 • opłaty urzędowe
 • czynsz (wynajem biura, mieszkania, coworking)
 • książki i czasopisma branżowe
 • opłaty za telefon lub Internet
 • strona internetowa (domena, serwery)
Warto jednak przede wszystkim pamiętać, że do kosztów prowadzenia firmy można wpisać jedynie te wydatki, które są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością.

Firma w domu, a koszty prowadzenia działalności

Zarejestrowanie firmy w mieszkaniu daje możliwość wliczenia w koszty części wydatków z nim związanych, takich jak czynsz dla spółdzielni czy ogrzewanie. W tym celu konieczne jest oszacowanie jaka część lokalu zostanie przeznaczona na cele działalności. Stosunek powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej do ogólnej powierzchni użytkowej tego mieszkania wyznaczy wartość wydatków, jaką przedsiębiorca wliczy do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli więc na cele prowadzenia firmy przeznaczy 25% powierzchni mieszkania, wówczas będzie mógł wliczyć do kosztów uzyskania przychodów 25% wydatków. Do kosztów prowadzenia firmy w domu można wliczyć przede wszystkim takie wydatki, jak koszty remontów, które przedsiębiorca poniósł w celu dostosowania części lokalu do prowadzenia działalności, zakup mebli biurowych i sprzętu biurowego, a także rachunki za czynsz i media.
Uwaga!
Należy jednak być ostrożnym przy wpisywaniu wydatków do kosztów prowadzenia działalności. W razie ewentualnej kontroli przedsiębiorca musi mieć możliwość udowodnienia, że dany wydatek służy wyłącznie prowadzeniu działalności. Niedopuszczalne jest więc kupienie komputera na firmę, a następnie wstawienie go do pokoju dziecka. Podobnie jest z innymi wydatkami: zdarzały się sytuacje, gdy fiskus kwestionował zakup lodówki na cele prowadzenia hotelu, ponieważ w lodówce znajdywały się produkty należące do właścicieli hotelu. Ciężko może być też udowodnić, że dokładnie 25% energii lub wody zużyto na potrzeby prowadzenia firmy. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc:
 1. Wliczanie do kosztów tych wydatków, które można wyraźnie wyodrębnić jako wydatki poniesione tylko i wyłącznie na potrzeby prowadzenia biznesu (np. za sprawą billingów służbowych połączeń telefonicznych),
 2. Wyznaczenie konkretnego pomieszczenia w mieszkaniu, które będzie służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. W takim pomieszczeniu należy przechowywać wyłącznie te sprzęty, które zostały zakupione na firmę. Dzięki temu fiskus nie zakwestionuje tego, czy rzeczywiście są one przeznaczone tylko i wyłącznie na potrzeby prowadzenia biznesu.

Dokumentowanie kosztów a VAT

Wszystkie wydatki muszą być udokumentowane odpowiednio fakturą lub rachunkiem. W przypadku opłat mieszkaniowych – fakturami wystawionymi na osobę prywatną, dowodami wewnętrznymi albo potwierdzeniami zapłaty. VAT można odliczyć jedynie w tej części, w jakiej powierzchnia przeznaczona na cele firmowe stanowi część całego mieszkania.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce