Pośrednictwo kredytowe a moment uzyskania przychodu w PIT

Pośrednictwo kredytowe a przychód w PIT

Zajmujesz się pośrednictwem finansowym? Sprawdź, kiedy powstaje u ciebie przychód w podatku PIT.

Świadczenie niektórych kategorii usług może powodować problemy z prawidłowym rozpoznaniem momentu uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Pośrednictwo kredytowe, które mieści się w kategorii szeroko rozumianych usług finansowych jest takim przykładem. I właśnie w dzisiejszej publikacji będziemy analizować, kiedy rozpoznać przychód w PIT w pośrednictwie kredytowym.

Jak należy rozumieć usługi pośrednictwa kredytowego?

Pod pojęciem usług finansowych może się kryć szereg świadczeń. Przykładowo będą to usługi: inwestycyjne, ubezpieczeniowe, ale również kredytowe. Najczęściej pośrednictwo kredytowe jest realizowane przez doradców finansowych, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonują swoje usługi m.in. na rzecz instytucji udzielających kredytów. Pośrednik wybiera dla klienta taką opcję kredytu, która będzie przy jego zdolności kredytowej optymalna. Oczywiście za świadczenie usługi pośrednik otrzymuje ustaloną wypłatę, która może mieć postać prowizji.

Przychód w działalności gospodarczej

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przychód powstaje w momencie dostawy towarów, wykonania usługi w całości lub w części, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności. Przychód należny rozpoznajemy w tej dacie, która będzie najwcześniejsza. Istnieją jeszcze inne szczególne momenty rozpoznania przychodu, np. w okresach rozliczeniowych lub w momencie otrzymania zapłaty. W przypadku pośrednika finansowego najczęściej świadczona usługa jest objęta systemem prowizyjnym rozliczanym w okresach wskazanych w umowie o współpracy. W tym miejscu rodzi się pytanie, kiedy w takim razie powstanie przychód w podatku dochodowym.

Wynagrodzenie pośrednika kredytowego – kiedy wykazujemy w przychodach?

Na tym przykładzie mamy do czynienia z usługą, która jest powiązana najczęściej z prowizyjnym systemem wynagradzania. Przy czym usługa jest wykonywana przeważnie w innym okresie rozliczeniowym niż wypłacana prowizja. Wydaje się, że w omawianej problematyce decydujący będzie moment, w którym znana będzie kwota należnej prowizji, a więc po zatwierdzeniu do wypłaty. Te kwestie powinny być więc wyartykułowane w zawieranych umowach o współpracy.

Jeżeli świadczone usługi pośrednictwa kredytowego będą rozliczane w tzw. okresach rozliczeniowych, to wówczas powinno to być wyraźnie wskazane w umowie o współpracy. W takim przypadku jeżeli to będzie np. ostatni dzień ustalonego okresu rozliczeniowego, to będzie jednocześnie okresem wykazania przychodu w PIT.

Z umowy mogą jednak wynikać inne warunki dokonywania rozliczeń pomiędzy firmą udzielającą kredytów a pośrednikiem. Może to być np. sytuacja, w której wypłata jest dokonywana na podstawie zestawienia zawartych umów kredytowych w danym miesiącu wraz z kwotami prowizji, które jest przekazywane w terminie np. do 15 dnia następnego miesiąca, to wówczas przychód należałoby rozpoznać w tej dacie.

Przykład

Pan Piotr jest pośrednikiem kredytowym. W umowie zawartej pomiędzy stronami jest zapis, że wypłata prowizji będzie dokonywana na podstawie zestawienia zawartych umów pożyczek w danym miesiącu, które ma trafić do zatwierdzenia najpóźniej w terminie do 15 dnia następnego miesiąca. Rozliczenie za miesiąc lipiec 2021 roku pan Piotr złożył 10 sierpnia i zostało ono zatwierdzone do wypłaty prowizji. Pan Piotr powinien wykazać przychód w PIT 15 sierpnia 2021 r., zgodnie z postanowieniami umowy.

Podsumowanie

Rozpoznanie przychodu przy rozliczaniu usług pośrednictwa kredytowego każdorazowo powinno być analizowane indywidualnie, pod kątem konkretnego przypadku. Kluczowe w tym przypadku będą uzgodnienia sposobu rozliczenia w zawartej umowie o współpracy. Najczęściej umowy są rozliczane w okresach rozliczeniowych, jest to konkretny dzień i przychód powstanie w ostatnim dniu tego okresu.

W artykule opisano ogólnie, w jaki sposób uzyskane przychody w przypadku świadczenia usług pośrednictwa kredytowego mogą być opodatkowane. Jeżeli konkretna sytuacja wykracza poza ramy opisane powyżej, należałoby temat skonsultować z doradcą podatkowym lub wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość