Poszukiwanie pracy w IT – Jak szukać pracy dla siebie?

poszukiwanie pracy w IT

Jak szukać pracy w IT? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Te rzeczy musisz wiedzieć zanim zaczniesz znaleźć pracę w branży IT.

Poszukiwanie pracy w branży IT może być na początku przytłaczające. Na rynku znajdziemy bowiem wiele opcji pozwalających aplikować na konkretne stanowiska. Zanim trafisz na rozmowę rekrutacyjną w IT, czeka Cię kilka kroków do wykonania.

Na początek warto wiedzieć, gdzie dokładnie szukać pracy w IT, jak się wyróżnić z tłumu oraz które media społecznościowe możesz wykorzystać do zdobycia nowej pracy. Podczas poszukiwania pracy w IT nie bez znaczenia pozostaje również lokalizacja – najłatwiej będzie Ci aplikować do firm znajdujących się w największych polskich miastach. To właśnie w tych regionach najprościej dostać się na rozmowę rekrutacyjną i spróbować wykorzystać swoją szansę.

Od czego zacząć szukanie pracy w IT?

Praca w IT – jak szukać?

Pracę w branży IT obecnie najłatwiej znaleźć na popularnych portalach ogłoszeniowych skierowanych do wspomnianej branży. To właśnie na nich znajdziesz najwięcej ofert oraz więcej informacji na temat samego zatrudnienia. Portale ogłoszeniowe to świetna opcja dla osób, które poszukują swojej pierwszej pracy w IT. Największe polskie serwisy nie zamykają się tylko i wyłącznie na osoby doświadczone – często publikują ogłoszenia związane ze stanowiskami juniorskimi. Nierzadko znajdziesz tam również oferty stażowe.

Nie musisz też ograniczać się tylko i wyłącznie do portali przeznaczonych dla specjalistów. Dużo ofert jest dostępnych w mediach społecznościowych – na przykład na Facebooku. Kolejną z opcji związanych z poszukiwaniem pracy w IT mogą być także dedykowane meetupy. To nic innego, jak spotkania specjalistów zajmujących się konkretnymi dziedzinami w branży.

Uwaga!


 

Zakładasz sklep online i szukasz księgowej? Zaufaj ekspertom z ifirma.pl!.


 

Załóż darmowe konto i deleguj swoją księgowość specjalistom.


Zakładam konto
 

Poszukiwanie pracy w IT – wykorzystaj LinkedIN i Github

Ogłoszenia to nie jedyna opcja podczas szukania pracy w IT. Pomocne w szukaniu odpowiedniej oferty mogą być również media społecznościowe – przede wszystkim portal LinkedIn. To właśnie tam najprościej złapać kontakt z wybranym rekruterem, jak również przejrzeć dostępne ogłoszenia w branży IT.

Zanim zaczniesz szukać pracy w branży IT za pomocą social media, pamiętaj o:

  • Dokładnym uzupełnieniu swojego profilu, wypisaniu dotychczasowego doświadczenia oraz szczegółowych informacji na temat Twojej dotychczasowej kariery,
  • Pracy nad swoją siecią kontaktów. Im więcej osób zobaczy Twój profil, tym większa szansa, że uda Ci się zdobyć wymarzoną pracę.
  • Budowaniu marki osobistej. Pochwal się tym, co potrafisz, jakie projekty udało Ci się zrealizować i jakie masz plany na przyszłość.

Rozmowa rekrutacyjna w IT

To podstawa podczas poszukiwania pracy w IT. Rozmowa rekrutacyjna w branży może składać się z wielu etapów, w tym rozmowy technicznej. W przypadku stanowisk, które nie obejmują programowania, Twój potencjalny pracodawca na pewno da Ci znać, czego dokładnie możesz się spodziewać. Praca w IT od dawna nie jest już zarezerwowana tylko dla inżynierów. Nawet jeśli nie programujesz, to zawsze warto przygotować się do tego elementu poszukiwania pracy.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w IT?

Jeśli szukasz pracy w IT, musisz przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Będzie ona zależała od tego na jakie stanowisko aplikujesz. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach przed samą rozmową.

Przede wszystkim:

  • Przygotuj się na pytania.
  • Postaw na obiektywną ocenę swoich umiejętności.
  • Nie zrażaj się, jeśli czegoś nie wiesz.
  • Zastanów się nad pytaniami, które możesz zadać swojemu potencjalnemu pracodawcy.

W branży IT najczęstszą praktyką jest wieloetapowa rozmowa rekrutacyjna. Nie ma jednolitego standardu – każda firma podchodzi do organizacji tej kwestii we własny, indywidualny sposób.

Podczas poszukiwania pracy w IT przyda Ci się również element, o którym rzadko się wspomina. To po prostu pasja i pozytywne nastawienie do rozwiązywania potencjalnych problemów oraz pokonywania przeszkód. Pokazując pasję możesz zjednać sobie rekrutera, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie Twojej rozmowy kwalifikacyjnej.

Szukanie pracy w IT – podsumowanie

Poszukiwanie pracy w IT wcale nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy w IT. Chcąc aplikować na konkretne stanowiska pamiętaj o możliwości skorzystania z popularnych portali ogłoszeniowych dla specjalistów, odśwież swój profil na LinkedIn oraz dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zrażaj się jeśli firma, do której chcesz się dostać posiada wieloetapowy proces rekrutacji – podejdź do wszystkich zadań z pokorą i zadbaj o odpowiednią prezentację swoich umiejętności.

Szukanie pracy w IT zacznij od ustalenia tego, czym dokładnie chcesz się zajmować oraz jaka działka w branży będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli się stresujesz, to pomyśl, że osoba, która Cię rekrutowała kiedyś też była na Twojej pozycji.

Z odpowiednim nastawieniem praca w IT stoi przed Tobą otworem. Powodzenia!


Więcej tego typu informacji – newsy ze świata technologii, wywiady z programistami, raporty o zarobkach znajdziecie na Just Geek IT – portalu dla społeczności IT w Polsce.

Autorem artykułu jest Aleksander Piskorz.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość