Blog ifirma.pl

Korzyści płynące z wykorzystania ATS (Applicant Tracking System)

|
|
4 minut czytania
Jak usprawnić i przyspieszyć proces rekrutacji w Twojej firmie? Jakie korzyści dla rekruterów i całego przedsiębiorstwa niesie automatyzacja procesu rekrutacji? Przeczytaj artykuł na temat ATS.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czym jest ATS?

Proces rekrutacji – na który składa się przygotowanie i publikacja ogłoszenia o pracę, zbieranie aplikacji kandydatów, przeprowadzanie selekcji i rozmów rekrutacyjnych i finalnie wyłonienie idealnego kandydata na dane stanowisko – nierzadko stanowi wyzwanie dla rekruterów.

Są oni obciążeni pracą administracyjną, posiadają ograniczenia czasowe i budżetowe, przez co często nie są w stanie przeprowadzić skutecznej rekrutacji i znaleźć dopasowanego kandydata. Coraz więcej firm decyduje się na zautomatyzowanie procesu rekrutacji wykorzystując narzędzie ATS.

Applicant Tracking System jest oprogramowaniem do zarządzania rekrutacją i kandydatami, wspierającym HR w rutynowych działaniach związanych z zatrudnieniem pracowników.
  ATS  

Korzyści dla HR i dla całego przedsiębiorstwa

Wykorzystanie ATS wspiera działania rekruterów, niosąc korzyści dla całego przedsiębiorstwa. Wiąże się przede wszystkim z oszczędnością czasu i odciążeniem HR z pracy administracyjnej.

Rekruter może skorzystać z szablonów ogłoszeń, wykorzystać multiposting zamiast ręcznego publikowania ogłoszeń na różnych portalach, szybko komunikować się z kandydatami.

ATS umożliwia również szybką preselekcję kandydatów w oparciu o indywidualnie określone kryteria i porównanie danych aplikujących z wymaganiami na danym stanowisku – dzięki temu rekruter nie traci czasu na przeglądanie wszystkich otrzymanych aplikacji, a skupia się jedynie na tych wyselekcjonowanych przez system, należące do kandydatów pasujących do profilu stanowiska i spełniających wymagania. Dzięki takiej automatyzacji rekrutacja przebiega dużo szybciej i czas od rozpoczęcia poszukiwań do zatrudnienia pracownika jest znacznie skrócony.

System ATS stanowi także centralną bazę danych – zawiera zebrane dokumenty aplikacyjne, wiadomości wymienione z kandydatami, historię przeprowadzonych już rozmów wraz z opinią rekrutera. Rozwiązanie to umożliwia dostęp do wszystkich potrzebnych informacji upoważnionym osobom. W sytuacji gdy np. rekruter prowadzący daną rekrutację zmienia się w trakcie procesu, nie ma potrzeby wdrażania drugiej osoby, bo wszystkie istotne informacje dotyczące etapu rekrutacji i kandydatów znajdzie ona w bazie danych.

ATS umożliwia monitorowanie i raportowanie wszystkich najważniejszych KPI rekrutacyjnych, co pozwala na przeanalizowanie i optymalizację procesów rekrutacyjnych. Szczegółowe raporty umożliwiają między innymi identyfikację najbardziej efektywnych źródeł napływu aplikacji.

Kolejną korzyścią płynącą z wykorzystania ATS jest oszczędność kosztów – ponieważ większość pracy administracyjnej zostaje zautomatyzowana, nie mamy potrzeby powiększania zespołu rekrutacyjnego. Efektywne wykorzystanie budżetu rekrutacyjnego skutkuje szybszą i bardziej wydajną rekrutacją.

Łatwa aplikacja, przejrzystość w całym procesie rekrutacji, automatycznie wysyłane potwierdzenia przesłanej aplikacji, wiadomości i informacje o etapie rekrutacji, szybkie odpowiedzi zwrotne i możliwość sprawdzenia statusu aplikacji online to aspekty ATS, które wpływają na poprawę candidate experience – doświadczeń kandydata w całym procesie rekrutacyjnym i opinii na temat przedsiębiorstwa.

Istotną zaletą ATS jest możliwość korzystania z niego niezależnie od wielkości firmy czy branży, w której działa.

Jakie funkcje powinien zawierać dobry ATS?

  funkcje ats  

System ATS powinien wspierać działania rekrutera, nic mu przy tym nie narzucając. Dlatego istotna jest możliwość personalizacji, dopasowania rozwiązań do własnej firmy, własnych potrzeb, możliwość kreowania własnych szablonów wiadomości czy określenia ścieżek kariery w zależności od stanowiska i branży.

Aby system sprawdzał się w danej organizacji, warto go wcześniej przetestować, sprawdzić, czy jest jasny, intuicyjny, prosty i wygodny w obsłudze, czy faktycznie usprawni pracę rekrutera. Dlatego kolejnym ważnym aspektem jest wersja DEMO – czyli możliwość bezpłatnego przetestowania ATS w określonym czasie.

Szybkie, bezpłatne i kompetentne wsparcie ze strony działu obsługi klienta to kolejna przydatna funkcja. Kontakt z centrum rozwiązywania problemów powinien móc odbywać się za pomocą różnych kanałów – np. przez wygodny formularz kontaktowy, szybki czat, czy poprzez kontakt telefoniczny.

System ATS powinien przechowywać aktualne informacje i dane w chmurze, do której zawsze będzie wygodny dostęp online. Dzięki temu firmowy dział IT nie będzie obciążony instalacją ani serwisowaniem oprogramowania – będzie to należało do obowiązków producenta. To oszczędność zarówno kosztów, czasu, jak i zasobów IT.

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać wybierając oprogramowanie ATS są przepisy prawne. Rekrutacja wiąże się z wrażliwymi danymi kandydatów, oprogramowanie powinno być więc zgodne z RODO. Powinno oferować możliwość zaprogramowania automatycznego usuwania aplikacji po pewnym czasie, aby nie przechowywać niepotrzebnie danych osobowych byłych kandydatów.

ATS (Applicant Tracking System) niesie korzyści zarówno dla rekruterów, kandydatów, jak i całej organizacji. Warto rozważyć jego wdrożenie w każdej organizacji, niezależnie od branży, w celu przyspieszenia i usprawnienia procesów rekrutacyjnych. Pozwala on zaoszczędzić wydatki, czas i zasoby ludzkie oraz przeprowadzić rekrutację w bardziej efektywny sposób.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czym jest multiposting?

   Multiposting to zautomatyzowane umieszczanie ofert pracy w wielu miejscach na raz.
  2. Czy korzystanie z ATS niesie korzyści dla całego przedsiębiorstwa?

   Tak, ATS wspierając rekruterów pomaga szybciej pozyskiwać dopasowanych kandydatów do zespołu, buduje candidate experience, obniża koszty rekrutacji i
  3. Czym są KPI rekrutacyjne?

   Key Performance Indicator - wskaźniki mierzące i monitorujące jakość i wyniki działań rekrutacyjnych.
  4. Jakie funkcje powinien posiadać dobry ATS?

   Powinien być intuicyjny, posiadać dostęp online, mieć możliwość personalizacji, szybką i darmową obsługę klienta, oraz mieć wersję demo - w celu darmowego przetestowania.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie