W obecnych czasach nie ma możliwości, żeby prowadzić działalność gospodarczą bez wprowadzania ulepszeń, czy modyfikacji, które pozwalają utrzymać się na rynku. Ciągle słyszymy o konkurencji, nowych rynkach zbytu czy automatyzacji procesów zachodzących w firmie. Inwestycje w innowacje są popularne na całym świecie, dlatego rządy wprowadzają systemy zachęt podatkowych do ich wprowadzania. W Polskim Ładzie również pojawiło się kilka takich propozycji, w dzisiejszej publikacji będziemy o nich pisać.
Ulgi na innowacje w Polskim Ładzie
Warunki stosowania ulg na innowacje są opisane w ustawie o PIT. Do tej pory dość często mówiło się na temat ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R) i uldze IP-Box. Od 2022 roku pojawią się nowe możliwości odliczania ponoszonych wydatków w ramach ulg na szeroko rozumiane innowacje.
Wykaz ulg na innowacje wprowadzonych przez Polski Ład:
- Ulga na prototyp.
- Ulga na robotyzację.
- Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników.
- Łączne stosowanie ulg B+R i IP Box oraz rozszerzenie ulgi B+R.
Ulga na prototyp
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie nowego produktu na rynek mają prawo do ulgi na prototyp. Z ulgi będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na opracowanie nowego produktu, który do tej pory nie był wprowadzony i jest nieznany na rynku. W ramach ulgi będzie można odliczyć wydatki na:
- koszty produkcji próbnej i/lub
- koszty wprowadzenia na rynek nowego produktu.
Definicje:
Nowy produkt – produkt, który powstał w wyniku prac badawczo-rozwojowych (B+R) prowadzonych przez przedsiębiorcę.
Koszty produkcji próbnej – etap rozruchu technologicznego produkcji nie wymagający dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych. Z założenia na tym etapie powinny być wykonane próby i testy przed uruchomieniem faktycznego procesu produkcji nowego produktu. Etap rozruchu technologicznego obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia masowej produkcji nowego produktu.
Wprowadzenie na rynek nowego produktu – przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatów i zezwoleń umożliwiających skierowanie produktu do sprzedaży.
Cena nabycia lub koszt wytworzenia fabrycznie nowych środków trwałych (KŚT 3-6 i 8) | Koszty: badań, ekspertyz do przygotowania dokumentacji wymaganej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, uzyskania lub utrzymania zezwolenia na obrót lub innych obowiązkowych dokumentów lub oznakowań związanych z dopuszczeniem do obrotu nowego produktu |
Wydatki na ulepszenie środka trwałego (KŚT 3-6 i 8) | Koszty badania cyklu życia produktu |
Koszty nabycia materiałów i surowców nabytych wyłącznie w celu produkcji próbnej nowego produktu | Wydatki na system weryfikacji technologii środowiskowych |
Ulgę odlicza się w składanym zeznaniu rocznym odpowiednio w PIT-36 lub PIT-36L, w zależności od wybranej formy opodatkowania dochodów. W przypadku straty lub zbyt niskiej kwoty dochodów ulgę na prototyp przedsiębiorca może odliczać w zeznaniach za kolejnych 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym skorzystał lub miał prawo do skorzystania z ulgi. Przedsiębiorca, który wybierze, jako formę opodatkowania ryczałt ewidencjonowany nie skorzysta z ulgi na prototyp.
Ulga na robotyzację
Z ulgi na robotyzację będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcą zastosować roboty przemysłowe, żeby usprawnić produkcję. Robotyzacja ma pomagać firmom w zwiększaniu produktywności i konkurencyjności na rynkach krajowym i międzynarodowym. Katalog kosztów, które mogą być odliczone w uldze na robotyzację jest dość obszerny i został szczegółowo wyartykułowany w ustawie o PIT (art. 52jb), przykładowe koszty:
- nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych, maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami
- przemysłowymi,
- usług szkoleniowych,
- uruchomienia i dopuszczenia do użytkowania,
- umów leasingowych.
Odliczenia w ramach ulgi na robotyzację będzie można dokonywać od wydatków ponoszonych w latach 2022-2026.
Z odliczenia można skorzystać w składanym zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-36L. Wraz z zeznaniem składa się informację według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu. Jeżeli przedsiębiorca poniesie stratę lub dochód jest niższy od kwoty przysługującego odliczenia ulgę można rozliczyć w kolejnych 6 latach podatkowych. Przedsiębiorcy rozliczający podatek ryczałtem nie skorzystają z ulgi na robotyzację.
Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników
Rozszerzona została możliwość rozliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R), w sytuacji, gdy przedsiębiorca w danym roku podatkowym poniesie stratę lub wysokość osiągniętych dochodów jest niższa niż przysługująca kwota ulgi. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma możliwość odliczenia kwoty ulgi B+R od zaliczek na podatek odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników, pod pewnymi warunkami:
- dotyczy przychodów pracowników, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej wynosi co najmniej 50% ogólnego czasu pracy,
- pracodawca prowadzi dodatkową ewidencję czasu pracy takich pracowników,
- pracownicy mogą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy dzieło lub z tytułu praw autorskich.
Wysokość odliczenia wynosi:
- kwota nieodliczonej ulgi B+R pomnożona przez najniższą stawkę podatkową 17% przy skali podatkowej, nie można stosować stawki 32%,
- kwota nieodliczonej ulgi B+R pomnożona przez stawkę podatkową 19% przy podatku liniowym.
Prawo do odliczenia ulgi na innowacyjnych pracowników przysługuje przedsiębiorcy, począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym złożył swoje zeznanie podatkowe, a odliczenie stosuje do końca roku podatkowego.
Łączne stosowanie ulg B+R i IP-Box oraz rozszerzenie ulgi B+R
Od 2022 roku ustawodawca zezwala na połączenie ulgi B+R i IP-Box pod pewnymi warunkami:
- przedsiębiorca komercjalizuje wyniki prac badawczo-rozwojowych,
- osiągnie dochody kwalifikowane (IP Box) z prac B+R i
- poniesie koszty kwalifikowane do ulgi B+R,
będzie mógł stosować obie ulgi jednocześnie. Już teraz możesz prowadzić ewidencję IP-Box w serwisie ifirma.pl aktywuj opcję w konfiguracji konta w zakładce PIT.
Z ulg B+R i IP Box mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Pod pojęciem komercjalizacji wyników prac B+R należy rozumieć takie wykorzystanie tych wyników, żeby osiągnąć korzyści finansowe. Może to być na przykładowo sprzedaż wyników B+R, uruchomienie produkcji produktów opartych na danym prawie ochronnym, czy udzielenie licencji.
Podsumowanie
Przedsiębiorcy, którzy noszą się z zamiarem skorzystania z którejkolwiek z opisanych tutaj ulg na innowacje powinni bardzo dokładnie zapoznać się z przepisami, żeby w sposób prawidłowy w zeznaniu rocznym wykazać koszty podlegające odliczeniu w ramach ulgi. Skorzystanie z ulgi B+R wymaga jeszcze dodatkowych zapisów w PKPiR w kol. 16. Ustawodawca zamieścił sporo wymogów, które należy spełnić, aby skorzystać z ulg. Nie można o tym zapominać, ponieważ ich zaniechanie może pozbawić prawa do ulgi.