Blog ifirma.pl

Pracownik zatrudniony w trakcie roku a wniosek o wyższe zaliczki na podatek

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się jak obliczać wyższe zaliczki na podatek pracownika zatrudnionego w trakcie roku? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opisane zostały zasady naliczania zaliczek od wynagrodzeń pracowniczych. Od każdego zatrudnionego pracownika płatnik ma obowiązek pobierać takie zaliczki w trakcie roku podatkowego. Nie ma przy tym znaczenia czy pracownik jest zatrudniony przez cały rok, czy tylko przez jego część. W dzisiejszej publikacji napiszemy, kiedy pracodawca może pobierać wyższe zaliczki na podatek w przypadku pracownika zatrudnionego w trakcie roku.

Kto pobiera zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń?

Informacje na temat zasad poboru zaliczek na podatek dochodowy znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mowa jest tam m.in. o tym, że płatnicy są obowiązani obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują przychody:

 • ze stosunku służbowego,
 • ze stosunku pracy,
 • z pracy nakładczej,
 • ze spółdzielczego stosunku pracy,
 • z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy.

Zasady obliczania i poboru tych zaliczek zostały wyjaśnione w ustawie o PIT.

Kiedy pobiera się wyższe zaliczki na podatek w trakcie roku podatkowego?

Jaka jest wysokość podatku w poszczególnych progach podatkowych zostało wyjaśnione w ustawie. Płatnicy otrzymali również wskazówkę, jak mają obliczać dochód do opodatkowania w trakcie roku podatkowego.

Zaliczki w trakcie roku podatkowego są pobierane w wysokości 12% lub 32% po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego
Za miesiące, w których dochód podatnika uzyskany od początku roku od danego płatnika nie przekroczył kwoty 120.000 zł – stosuje się stawkę 12% podatku
Za miesiąc, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku od danego płatnika przekroczył kwotę 120.000 zł – liczy się 12% od tej części dochodu uzyskanego w tym miesiącu, która nie przekroczyła 120.000 zł i 32% od nadwyżki ponad kwotę 120.000 zł
W kolejnych miesiącach pobiera się zaliczkę w wysokości 32%

Oświadczenia i wnioski składane płatnikowi

W tej samej ustawie o PIT zamieszczone zostały informacje o tym, że pracownik ma obowiązek złożyć pracodawcy oświadczenia i wnioski, które mają wpływ na wysokość zaliczki na podatek dochodowy. Takie wnioski mogą, ale nie muszą, być składane według ustalonego wzoru. Ministerstwo Finansów przygotowało nawet wzór PIT-2 i wydało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad składania wniosków i oświadczeń.

Na temat wzoru formularza PIT-2 pisaliśmy obszernie w podlinkowanej publikacji, w której nawiązano również do wydanych objaśnień podatkowych MF.

Na wzorze druku PIT-2 nie została zamieszczona jednak informacja dotycząca poboru wyższych zaliczek na podatek dochodowy.

Pracownik zatrudniony w trakcie roku a wniosek o wyższe zaliczki na podatek

Pracownik, który zatrudnia się u danego pracodawcy w trakcie roku podatkowego może osiągać wcześniej dochody, które były opodatkowane u innego pracodawcy. Ta wiedza jest nieznana nowemu pracodawcy, a nawet gdyby była znana, to i tak nie mógłby nic z nią zrobić. Wcześniej zostało napisane, że obowiązkiem płatnika jest sumowanie dochodów od początku roku, ale uzyskanych jedynie w jego zakładzie pracy. To pracownik będzie znał sumę swoich wszystkich dochodów, jakie uzyskał w danym roku podatkowym.

Ważne!
Jeśli pracownik w trakcie roku podatkowego był zatrudniony u kilku pracodawców, to powinien wiedzieć, że przy obliczaniu dochodu po zakończeniu roku podatkowego będzie brana pod uwagę suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów i zakładów pracy
To osoba zainteresowana zna wysokość wszystkich swoich dochodów. W takich przypadkach powinna również wiedzieć, że jeśli przekracza dochód z pierwszego progu podatkowego z uwagi na zatrudnienie u różnych pracodawców, to powinna o tym fakcie poinformować aktualnego pracodawcę
Ustawodawca nie wprowadził wzoru dokumentu, na którym można taką informację przekazać do pracodawcy. W takim przypadku należałoby w pierwszej kolejności ustalić, czy u obecnego pracodawcy zostały opracowane tego typu pisma, z których można skorzystać. Jeśli nie, to pracownik może przekazać taką informację w dowolnej formie
Ważne!
Płatnicy dopiero na wniosek pracownika obliczają i pobierają w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy, stosując zamiast najniższej stawki określonej w skali podatkowej wyższą stawkę podatkową określoną w tej skali. Wynika to wprost z przepisu – art. 41a ustawy o PIT

Zleceniobiorca a wniosek o wyższe zaliczki na podatek

Do tej pory pisaliśmy właściwie tylko w kontekście pracowników zatrudniony na umowę o pracę. Nie można jednak zapominać o zleceniobiorcach, którzy również mogą wnioskować do płatnika o podwyższenie poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Ważne!
Wnioski o pobór zaliczek według wyższej stawki podatkowej 32% mogą również składać pracownicy zatrudnieni na umowy cywilnoprawne. Taki wniosek można złożyć w dowolnym momencie w trakcie roku podatkowego

Wniosek o wyższe zaliczki na podatek — podsumowanie

W dzisiejszej publikacji opisaliśmy zasady poboru zaliczek w trakcie roku podatkowego przez płatnika. Interesowała nas zasada poboru wyższej zaliczki 32% w sytuacji, kiedy pracownik został zatrudniony w trakcie roku podatkowego. W takim przypadku pracodawca nie ma wiedzy na temat wysokości dochodów osiągniętych od początku roku do momentu zatrudnienia. To w interesie pracownika leży, żeby pracodawca zaczął mu pobierać wyższe zaliczki w trakcie roku, tym samym nie wygeneruje sobie wysokiej kwoty do zapłaty w rozliczeniu rocznym. Nie ma ustalonego wzoru dokumentu, na którym należy przekazywać takie informacje. Można więc to zrobić w dowolny sposób lub skorzystać z rozwiązań obowiązujących u danego pracodawcy.

Stan prawny na dzień: 10.05.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie