Blog ifirma.pl

Procent na organizacje pożytku publicznego za rok 2022 – nowa stawka 1,5% zamiast 1%

|
|
4 minut czytania
Od lipca 2022 r. Organizacjom Pożytku Publicznego (OPP) można przekazać 1,5% swojego podatku, a nie jak było wcześniej – 1%. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wskazać wybraną organizację.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Efektem zmian w przepisach jest możliwość przekazania 1,5% swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), a nie 1% jak było do tej pory. Uregulowała to Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Kto może przekazać część podatku?

Co roku podatnicy mają możliwość przekazania części (wcześniej 1% a obecnie 1,5%) swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przekazanie podatku nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem, ani nie jest traktowane jako darowizna. Przekazane pieniądze pochodzą z puli, którą budżet państwa otrzymał w ramach PIT. W żaden sposób nie uszczuplają nadpłaty do zwrotu.

Przepisy nie uwzględniają możliwości przekazania podatku dla więcej niż jednej OPP. Można przekazać do 1,5% podatku, co oznacza, że można także przekazać mniej.

Jak przekazać 1,5 procent podatku na OPP?

Chęć przekazania podatku wyraża się w rozliczeniu rocznym. W PIT-37 jest to część K formularza – należy wpisać nr KRS wybranej organizacji oraz przekazywaną kwotę. Jeżeli rozliczający się pomyli i poda wyższą kwotę niż 1,5% jego podatku, urząd skarbowy samodzielnie ją pomniejszy do wartości 1,5%.

W części L (której wypełnienie jest nieobowiązkowe) można podać cel szczegółowy (np. na leczenie osoby wskazanej z imienia i nazwiska), dodatkowe informacje oraz, zaznaczając krzyżykiem w polu nr 150, wyrazić zgodę na przesłanie do OPP swojego imienia, nazwiska i adresu wraz z informacją o przekazanej kwocie.

 
 

Osobom, które rozliczają się elektronicznie w systemie Twój e-PIT, po potwierdzeniu nadpłaty lub podatku do zapłaty, wyświetli się okno z informacją o OPP. Po kliknięciu zobaczą:

 • listę OPP do wyboru (jeśli w ubiegłym roku nie przekazali części podatku),
 • OPP, na które przekazali procent podatku w ubiegłym roku; jeśli chcą zmienić organizację na inną, powinni kliknąć Wybierz organizację.

Po wybraniu OPP można wskazać cel szczegółowy, dodatkowe informacje i zaznaczyć zgodę na przekazanie informacji. Na końcu należy zatwierdzić zmiany, zaakceptować i przesłać zeznanie.

1,5% na OPP od przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się poprzez PIT-36 (opodatkowani na zasadach ogólnych), PIT-36L (opodatkowani liniowo) i PIT-28 (podatnicy zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych) także mają możliwość przekazania 1,5% swojego podatku. W zależności od formularza, pola do wypełnienia dyspozycji przekazania podatku znajdują się w częściach:

 • S i T – w PIT-36,
 • P i Q – w PIT-36L,
 • S i T – w PIT-28.

PIT-y można przesłać systemem e-Deklaracje, tradycyjną pocztą lub osobiście złożyć w Urzędzie Skarbowym.

Korekta deklaracji lub podatek niezapłacony w terminie

Osoba, która przesłała PIT bez wskazania przekazania części podatku na OPP i zdecydowała po czasie, że chce przekazać wpłatę, może dokonać korekty. Ma na to miesiąc, liczony od ustawowego terminu dla złożenia zeznania podatkowego, a nie od dnia przesłania zeznania.

Warunkiem przekazania przez naczelnika urzędu skarbowego części podatku do wskazanej OPP jest opłacenie pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Zatem w przypadku opłacenie niedopłaty do PIT po terminie (wraz z odsetkami za zwłokę) i jednocześnie nie przekroczenia terminu dwóch miesięcy od terminu na złożenie PIT, wskazana organizacja otrzyma przekazane 1,5% podatku.

Naczelnik urzędu skarbowego przelewa w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe sumę przekazanych pieniędzy dla danej organizacji.

Wykaz organizacji pożytku publicznego (OPP)

Organizacje Pożytku Publicznego to stowarzyszenia lub fundacje działające non profit, które mają status OPP w KRS. Nadaje się go na podstawie przepisów Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Rozliczający się, który chce przekazać swoje 1,5% podatku na OPP, ale jeszcze nie zdecydował której instytucji, może skorzystać z wyszukiwarki: https://www.podatki.gov.pl/wyszukiwarki/wyszukiwarka-opp/

Wyszukiwarka wyszukuje OPP po nr KRS, nazwie lub adresie. W przypadku adresu, nie trzeba wpisywać pełnego, lecz wystarczy sama miejscowość. Np. po wpisaniu Gdańsk, wyświetlą się wszystkie stowarzyszenia i fundacje ze statusem OPP zarejestrowane w Gdańsku.

Procent na OPP – podsumowanie

Każdy podatnik (niezależnie czy prowadzi działalność gospodarczą, jest zatrudniony na etacie czy pracuje na umowie cywilnoprawnej) może przekazać 1,5% swojego podatku na cel dobroczynny. Organizacja, której zdecydujemy się przekazać podatek, musi mieć status OPP, co znaczy, że nie można wskazać dowolnej organizacji zajmującej się – w szerokim ujęciu – działalnością charytatywną.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Ile % na OPP można przekazać za rok 2022?

   Co roku podatnicy mają możliwość przekazania części (wcześniej 1% a obecnie 1,5%) swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przekazanie podatku nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem, ani nie jest traktowane jako darowizna.
  2. Jak przekazać 1,5 procent podatku na OPP?

   Chęć przekazania podatku wyraża się w rozliczeniu rocznym.
  3. Co w przypadku potrzeby korekty deklaracji?

   Osoba, która przesłała PIT bez wskazania przekazania części podatku na OPP i zdecydowała po czasie, że chce przekazać wpłatę, może dokonać korekty. Ma na to miesiąc, liczony od ustawowego terminu dla złożenia zeznania podatkowego, a nie od dnia przesłania zeznania.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie