Proces fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku

fiskalizacja kasy wirtualnej

Musisz nabyć kasę wirtualną? Sprawdź, jak dokonać procesu fiskalizacji kasy wirtualnej.

Z kasy wirtualnej nie mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, przynajmniej na razie. Taką kasę mogą zakupić jedynie firmy, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie czynności wymienionych w przepisach wykonawczych. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób należy dokonać procesu fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku.

Dlaczego potrzebna jest fiskalizacja?

Przed rozpoczęciem użytkowania kasy fiskalnej należy dokonać między innymi fiskalizacji kasy. Zgodnie z definicją zapisaną w Rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania pod pojęciem fiskalizacji należy rozumieć:

Fiskalizacja zapewnia prawidłową rejestrację dokonywanych transakcji sprzedaży i wystawianie paragonów. W pamięci kasy fiskalnej zostaną zapisane dane identyfikacyjne przedsiębiorcy i inne niezbędne informacje do prawidłowego funkcjonowania kasy.

Jak dokonać procesu fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku

Rozpoczynając proces fiskalizacji kasy wirtualnej należy zapewnić połączenie internetowe z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Łącze musi umożliwiać przesłanie poleceń z CRK do kasy wirtualnej w czasie procesu fiskalizacji.

 1. Fiskalizacji dokonuje się wyłącznie w trybie obsługi kasy, gdy baza danych kasy nie zawiera żadnych informacji, z wyjątkiem numeru unikatowego.
 2. Proces fiskalizacji obejmuje czynności wymienione w Rozporządzeniu dotyczącym kas wirtualnych, na które się składają:
  • przesłanie certyfikatu danej kasy,
  • zgłoszenie żądania fiskalizacji,
  • przesłanie sumy kontrolnej programu pracy kasy oraz nazwy i numeru wersji programu pracy kasy,
  • pobranie przez kasę numeru ewidencyjnego,
  • zerowanie wszystkich liczników kasy,
  • zapis numeru identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika oraz numeru ewidencyjnego w bazie danych kasy, którego użytkownik nie może zmienić w trakcie używania kasy,
  • zapis kategorii kasy w bazie danych kasy, jeżeli program pracy kasy umożliwia w kasie łączenie różnych kategorii kas,
  • wystawienie raportu fiskalnego fiskalizacji i przesłanie go do Centralnego Repozytorium Kas,
  • pobranie i zapis w bazie danych kasy harmonogramu przesyłania danych,
  • uruchomienie trybu fiskalnego kasy.

Kasa w postaci oprogramowania jest połączona z jednym urządzeniem, na którym dokonano fiskalizacji. Nie jest możliwe uruchomienie kasy wirtualnej na innym urządzeniu po przeprowadzeniu fiskalizacji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość