Blog ifirma.pl

Proces fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku

|
|
2 minut czytania
Musisz nabyć kasę wirtualną? Sprawdź, jak dokonać procesu fiskalizacji kasy wirtualnej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Z kasy wirtualnej nie mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, przynajmniej na razie. Taką kasę mogą zakupić jedynie firmy, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie czynności wymienionych w przepisach wykonawczych. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób należy dokonać procesu fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku.

Dlaczego potrzebna jest fiskalizacja?

Przed rozpoczęciem użytkowania kasy fiskalnej należy dokonać między innymi fiskalizacji kasy. Zgodnie z definicją zapisaną w Rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania pod pojęciem fiskalizacji należy rozumieć:

Fiskalizacja zapewnia prawidłową rejestrację dokonywanych transakcji sprzedaży i wystawianie paragonów. W pamięci kasy fiskalnej zostaną zapisane dane identyfikacyjne przedsiębiorcy i inne niezbędne informacje do prawidłowego funkcjonowania kasy.

Jak dokonać procesu fiskalizacji kasy wirtualnej krok po kroku

Rozpoczynając proces fiskalizacji kasy wirtualnej należy zapewnić połączenie internetowe z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Łącze musi umożliwiać przesłanie poleceń z CRK do kasy wirtualnej w czasie procesu fiskalizacji.

 1. Fiskalizacji dokonuje się wyłącznie w trybie obsługi kasy, gdy baza danych kasy nie zawiera żadnych informacji, z wyjątkiem numeru unikatowego.
 2. Proces fiskalizacji obejmuje czynności wymienione w Rozporządzeniu dotyczącym kas wirtualnych, na które się składają:
  • przesłanie certyfikatu danej kasy,
  • zgłoszenie żądania fiskalizacji,
  • przesłanie sumy kontrolnej programu pracy kasy oraz nazwy i numeru wersji programu pracy kasy,
  • pobranie przez kasę numeru ewidencyjnego,
  • zerowanie wszystkich liczników kasy,
  • zapis numeru identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika oraz numeru ewidencyjnego w bazie danych kasy, którego użytkownik nie może zmienić w trakcie używania kasy,
  • zapis kategorii kasy w bazie danych kasy, jeżeli program pracy kasy umożliwia w kasie łączenie różnych kategorii kas,
  • wystawienie raportu fiskalnego fiskalizacji i przesłanie go do Centralnego Repozytorium Kas,
  • pobranie i zapis w bazie danych kasy harmonogramu przesyłania danych,
  • uruchomienie trybu fiskalnego kasy.

Kasa w postaci oprogramowania jest połączona z jednym urządzeniem, na którym dokonano fiskalizacji. Nie jest możliwe uruchomienie kasy wirtualnej na innym urządzeniu po przeprowadzeniu fiskalizacji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie