Powrót

Projekt w zakresie odsetek za opóźnienie wypłaty odszkodowania

odesetki za opóźnienie wypłaty odszkodowania

Otrzymałeś wypłatę odszkodowania z odsetkami? Sprawdź, w jaki sposób jest opodatkowane i co się ma zmienić.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21) wymienionych jest szereg zwolnień przedmiotowych. Oznacza to, że wskazane w przepisach różnego rodzaju wypłaty świadczeń nie podlegają pod opodatkowanie podatkiem PIT. W tej kategorii znajdują się również odszkodowania, ale problematyczna jest kwestia wypłaconych razem z nimi odsetek. Właśnie o tym dzisiaj będziemy pisać.

Odszkodowania w ustawie o podatku PIT

W przepisach jest wyraźnie wskazane, że odszkodowania, zadośćuczynienia i inne świadczenia pieniężne o podobnym charakterze korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Wydawałoby się zasadnym, aby wypłacone odsetki wraz z odszkodowaniem również korzystały z takiego zwolnienia, ale niestety tak nie jest.

Odsetki od odszkodowania a podatek dochodowy

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że odsetki od odszkodowań powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym. Wypracowana została również linia orzecznicza, która popiera stanowisko fiskusa. Przykładowym wyrokiem jest wyrok NSA sygn. akt II FSK 2787/19 z dnia 07.05.2020 r., w którym sąd uznał, że w związku z nieterminową wypłatą zachowku, od której naliczone zostały odsetki, nie mogą one skorzystać ze zwolnienia podatkowego, tak jak zapłacony zachowek. To stanowisko potwierdzane jest również przez sądy pierwszej instancji. Przewija się argumentacja, że skoro odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego nie są ani właściwym odszkodowaniem, ani zadośćuczynieniem, to w takim razie nie mieszczą się w granicach zwolnienia przedmiotowego w PIT.

Projekt ustawy zmieniającej

Biorąc pod uwagę stan obecny, który rodzi spory pomiędzy podatnikami PIT a fiskusem, aby w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości uciąć dyskusję na ten temat, przygotowano projekt o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zmienianych przepisach ustawodawca wprowadził jednoznaczne zapisy, z których wynika, że otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia i odsetki z tytułu ich nieterminowej wypłaty, będą zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Obecnie projekt został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość