Otrzymałeś wypłatę odszkodowania z odsetkami? Sprawdź, w jaki sposób jest opodatkowane i co się ma zmienić.
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21) wymienionych jest szereg zwolnień przedmiotowych. Oznacza to, że wskazane w przepisach różnego rodzaju wypłaty świadczeń nie podlegają pod opodatkowanie podatkiem PIT. W tej kategorii znajdują się również odszkodowania, ale problematyczna jest kwestia wypłaconych razem z nimi odsetek. Właśnie o tym dzisiaj będziemy pisać.
W przepisach jest wyraźnie wskazane, że odszkodowania, zadośćuczynienia i inne świadczenia pieniężne o podobnym charakterze korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Wydawałoby się zasadnym, aby wypłacone odsetki wraz z odszkodowaniem również korzystały z takiego zwolnienia, ale niestety tak nie jest.
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że odsetki od odszkodowań powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym. Wypracowana została również linia orzecznicza, która popiera stanowisko fiskusa. Przykładowym wyrokiem jest wyrok NSA sygn. akt II FSK 2787/19 z dnia 07.05.2020 r., w którym sąd uznał, że w związku z nieterminową wypłatą zachowku, od której naliczone zostały odsetki, nie mogą one skorzystać ze zwolnienia podatkowego, tak jak zapłacony zachowek. To stanowisko potwierdzane jest również przez sądy pierwszej instancji. Przewija się argumentacja, że skoro odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego nie są ani właściwym odszkodowaniem, ani zadośćuczynieniem, to w takim razie nie mieszczą się w granicach zwolnienia przedmiotowego w PIT.
Biorąc pod uwagę stan obecny, który rodzi spory pomiędzy podatnikami PIT a fiskusem, aby w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości uciąć dyskusję na ten temat, przygotowano projekt o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zmienianych przepisach ustawodawca wprowadził jednoznaczne zapisy, z których wynika, że otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia i odsetki z tytułu ich nieterminowej wypłaty, będą zwolnione przedmiotowo z podatku dochodowego.
Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Obecnie projekt został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!