Zmiany w zgłoszeniu i aktualizacji danych do ZUS

Od 20 maja 2017 r., osoby zaczynające lub prowadzące już jednoosobową działalność gospodarczą a także wspólnicy spółek cywilnych mogą dokonać rejestracji i aktualizacji informacji dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w urzędzie miasta/gminy podczas składania wniosku CEIDG. Wraz z nim mogą złożyć:

Zgłaszanie danych do ZUS oraz ich aktualizacja

ZUS ZUA

  • zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego lub zgłoszenie o zmianie np. adresu zamieszkania,

ZUS ZZA

  • zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego lub zgłoszenie o zmianie np. adresu zamieszkania,

ZUS ZCNA

  • zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich wyrejestrowanie,

ZUS ZIUA

  • zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych,

ZUS ZWUA

  • zgłoszenie wyrejestrowujące przedsiębiorcę z ubezpieczenia.

Powyższe wnioski można złożyć w urzędzie wraz z wnioskiem CEIDG, nie jest to jednak obligatoryjne. Dla tych którzy ich nie dołączą nadal obowiązujący 7 dniowy termin na dostarczenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych celem ich złożenia. Należy tu zaznaczyć, przedsiębiorca nie może zgłosić w powyższy sposób pracownika, zleceniobiorcę lub osobę współpracującą.

Powyższe udogodnienie udostępnione jest również dla osób składających wnioski online, przez e-puap. Podczas wypełniania wniosku CEIDG-1, gdy przedsiębiorca zaznaczy, iż załącza do wniosku którąkolwiek z powyższych deklaracji, po jego wypełnieniu pojawi się wybrana deklaracja. System zaczyta automatycznie dane płatnika składek, pozostałe informacje będzie trzeba nanieść samodzielnie.

Przed wprowadzonymi udogodnieniami przedsiębiorcy musieli w ciągu 7 dni czy to od daty rejestracji działalności, czy też od daty zaistniałej zmiany złożyć ww. dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych osobiście, przez e-pue lub płatnika, gdy posiada się podpis kwalifikowany można również po założeniu konta w serwisie do samodzielnej księgowości ifirma.pl złożyć dokumenty online. Teraz cały ten proces zakończony zostanie w „jednym okienku”.

Aktywni klienci serwisu ifirma.pl maja możliwość przesłania deklaracji do ZUS oraz skorzystania z pomocy konsultanta podczas jej wypełniania.

 

Autor: Magdalena Szpilka – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI