Zmiany w zgłoszeniu i aktualizacji danych do ZUS

Od 20 maja 2017r., osoby zaczynające lub prowadzące już jednoosobową działalność gospodarczą a także wspólnicy spółek cywilnych mogą dokonać rejestracji i aktualizacji informacji dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w urzędzie miasta/gminy podczas składania wniosku CEIDG. Wraz z nim mogą złożyć:

   ZUS ZUA – zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego lub zgłoszenie o zmianie np. adresu zamieszkania,

   ZUS ZZA – zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego lub zgłoszenie o zmianie np. adresu zamieszkania,

   ZUS ZCNA – zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich wyrejestrowanie,

   ZUS ZIUA – zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych,

   ZUS ZWUA – zgłoszenie wyrejestrowujące przedsiębiorcę z ubezpieczenia.

Należy tu zaznaczyć, że przedsiębiorca nie może zgłosić w powyższy sposób pracownika, zleceniobiorcę lub osób współpracującą.

Przed wprowadzonymi udogodnieniami przedsiębiorcy musieli w ciągu 7 dni czy to od daty rejestracji działalności, czy też od daty zaistniałej zmiany złożyć ww. dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych osobiście, przez profil internetowy lub też po założeniu konta w serwisie do samodzielnej księgowości ifirma.pl złożyć dokumenty online. Teraz cały ten proces zakończony zostanie w „jednym okienku”.

Pomimo tak dużego udogodnienia nadal nie zostały doprecyzowane szczegóły powyższego przedsięwzięcia. Nie wiemy, czy dokumenty do ZUS będą składane w formie załączników, czy na przykład pracownik urzędu na podstawie „wywiadu” będzie je wypełniał za petenta. Kolejną wątpliwość budzi również możliwość przesyłania wniosków profilem zaufanym, nie wiadomo, czy podczas tego procesu pojawi się możliwość dodania powyższych dokumentów. Zastanawiające jest również, czy podczas składania wniosku CEIDG będzie to udogodnienie, możliwość czy też przymus składania dokumentów do ZUS w powyższy sposób. Jak tylko ministerstwo doprecyzuje zasady obiegu dokumentów niezwłocznie dokonamy aktualizacji powyższych informacji.


Autor: Magdalena Szpilka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Biuro rachunkowe
już od 89zł/mc.

 • Pełna odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację.
 • Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta, kurier)

dowiedz się więcej