Blog

Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT i PIT

Chcąc rozpocząć własną działalność gospodarczą nie trzeba koniecznie zaczynać od zera – nowy przedsiębiorca może dokonać nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). Dzięki temu praca w nowej firmie może ruszyć od razu – warto jednak wiedzieć, jakie podatki mogą pojawić się przy takim nabyciu.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa – bez VAT

Generalnie zgodnie z Ustawą o VAT, transakcja zbycia (sprzedaży, darowizny etc.) przedsiębiorstwa nie podlega przepisom tej ustawy. Oznacza to, że zasadniczo nabywając ZCP, nie będziemy mieli do czynienia z podatkiem VAT.

Aby mieć pewność, że VAT rzeczywiście nie znajdzie tu zastosowania, warto pamiętać o definicji ZCP, którą można znaleźć w art. 2 ust. 27e Ustawy o VAT. ZCP to zatem:

organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Nabycie ZCP jako czynność cywilnoprawna

Wykluczenie nabycia ZCP spod jurysdykcji ustawy o VAT powoduje, że konieczne może być w tym przypadku zastosowanie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnychPCC. Zobowiązanym do rozliczenia tego obciążenia jest nowy właściciel – nabywca ZCP. Co ważne, nabywając ZCP przedsiębiorca może wycenić osobno elementy przyjętego majątku; może jednak zdecydować się na wycenę ogólną, ZCP jako całości. W tym miejscu warto jednak dobrze skalkulować wycenę – zgodnie z przepisami ustawy o PCC, jeśli podatnik rezygnuje z wyodrębnienie poszczególnych rzeczy lub praw majątkowych nabytych w ramach jednej czynności cywilnoprawnej, a są one opodatkowane różnymi stawkami PCC, do całości należy zastosować najwyższą właściwą stawkę.

Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w podatku dochodowym

Przy nabyciu ZCP może okazać się, że do wartości niematerialnych i prawnych konieczne może być zaliczenie jego wartości. Będzie to miało miejsce w sytuacji, kiedy wartość nabycia przedsiębiorstwa przewyższy jego wartość rynkową. W takiej sytuacji różnica stanowić będzie WNiP, podlegający amortyzacji. Pozostałą wartość przedsiębiorstwa ujmujemy w ewidencjach w zależności od rodzaju składnika. Środki trwałe powinny zostać wpisane do ewidencji i poddane amortyzacji. Wyposażenie niskocenne oraz towary można wprowadzić do firmy na podstawie protokołu nabycia.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu