Blog ifirma.pl

Przelewy natychmiastowe w euro – komisja UE chce szybszego wdrożenia

|
|
2 minut czytania
Komisja Europejska wniosła postulat, aby natychmiastowe przelewy w euro były szerzej i łatwiej dostępne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym dokładnie ma opierać się projekt zmian.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący możliwości dokonywania płatności natychmiastowych w euro dla wszystkich firm i osób posiadających rachunek w tej walucie na terenie całej UE. Ma to przyczynić się do zwiększenia wygody, a w przypadku przedsiębiorców – wzmocnienia kontroli nad przepływem środków pieniężnych i obniżeniu kosztów operacyjnych.

Przelewy natychmiastowe – czy będą tańsze?

Płatności natychmiastowe umożliwiają realizację przelewów niemal w czasie rzeczywistym (płatność znajduje się na rachunku odbiorcy w ciągu około 10 sekund od wysłania). Większość banków realizuje taką usługę, ale obecnie jej koszt jest na tyle wysoki, że w wielu przypadkach się ona po prostu nie opłaca. Wg szacunków – tylko 11% przelewów wykonywanych jest z zastosowaniem opcji natychmiastowego dostarczenia do odbiorcy.

Komisja Europejska chce, aby opłata za przelew natychmiastowy nie była wyższa niż za zwykły przelew. Ma to zwiększyć dostępność usługi dla małych i średnich przedsiębiorców oraz konsumentów indywidualnych. Odejście od zwykłych przelewów na rzecz natychmiastowych uwolni środki czasowo “blokowane” na czas realizacji zwykłego przelewu. Pieniądze można od razu przeznaczyć na kolejne inwestycje.

Postulaty zmian w płatnościach na terenie UE

Wniosek, o którym mowa dotyczy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1230 z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie płatności transgranicznych w Unii zwanego w skrócie Rozporządzeniem SEPA.

Obejmuje on postulaty:

 • Powszechnego udostępnienia natychmiastowych płatności w euro, zobowiązując unijnych dostawców usług płatniczych, którzy już oferują polecenia przelewu w euro, do oferowania również ich natychmiastowej wersji w określonym czasie.
 • Zobowiązania dostawców usług płatniczych do pobierania opłaty za przelew natychmiastowy w wysokości nie wyższej niż za tradycyjny przelew.
 • Zwiększenia zaufania do płatności natychmiastowych poprzez zobowiązanie dostawców usług do weryfikowania zgodności numeru rachunku z podaną nazwą odbiorcy i informowanie zlecającego przelew, jeśli te dane nie będą zgodne.
 • Skutecznej kontroli osób objętych sankcjami UE poprzez weryfikację firm i osób zlecających/odbierających przelewy pod kątem unijnych zakazów.

Projekt ma wspierać innowację i konkurencję na unijnym rynku płatności przy zachowaniu przepisów dotyczących zwalczania przestępczości finansowej. Obecnie Komisja Europejska skierowała projekt ustawy do Parlamentu Europejskiego. Jeśli zostanie przyjęty (proces może ten trwać nawet kilka miesięcy, w zależności od liczby proponowanych poprawek) zostanie przedstawiony Radom Ministrów krajów UE.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie