Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący możliwości dokonywania płatności natychmiastowych w euro dla wszystkich firm i osób posiadających rachunek w tej walucie na terenie całej UE. Ma to przyczynić się do zwiększenia wygody, a w przypadku przedsiębiorców – wzmocnienia kontroli nad przepływem środków pieniężnych i obniżeniu kosztów operacyjnych.
Przelewy natychmiastowe – czy będą tańsze?
Płatności natychmiastowe umożliwiają realizację przelewów niemal w czasie rzeczywistym (płatność znajduje się na rachunku odbiorcy w ciągu około 10 sekund od wysłania). Większość banków realizuje taką usługę, ale obecnie jej koszt jest na tyle wysoki, że w wielu przypadkach się ona po prostu nie opłaca. Wg szacunków – tylko 11% przelewów wykonywanych jest z zastosowaniem opcji natychmiastowego dostarczenia do odbiorcy.
Komisja Europejska chce, aby opłata za przelew natychmiastowy nie była wyższa niż za zwykły przelew. Ma to zwiększyć dostępność usługi dla małych i średnich przedsiębiorców oraz konsumentów indywidualnych. Odejście od zwykłych przelewów na rzecz natychmiastowych uwolni środki czasowo “blokowane” na czas realizacji zwykłego przelewu. Pieniądze można od razu przeznaczyć na kolejne inwestycje.
Postulaty zmian w płatnościach na terenie UE
Wniosek, o którym mowa dotyczy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1230 z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie płatności transgranicznych w Unii zwanego w skrócie Rozporządzeniem SEPA.
Obejmuje on postulaty:
- Powszechnego udostępnienia natychmiastowych płatności w euro, zobowiązując unijnych dostawców usług płatniczych, którzy już oferują polecenia przelewu w euro, do oferowania również ich natychmiastowej wersji w określonym czasie.
- Zobowiązania dostawców usług płatniczych do pobierania opłaty za przelew natychmiastowy w wysokości nie wyższej niż za tradycyjny przelew.
- Zwiększenia zaufania do płatności natychmiastowych poprzez zobowiązanie dostawców usług do weryfikowania zgodności numeru rachunku z podaną nazwą odbiorcy i informowanie zlecającego przelew, jeśli te dane nie będą zgodne.
- Skutecznej kontroli osób objętych sankcjami UE poprzez weryfikację firm i osób zlecających/odbierających przelewy pod kątem unijnych zakazów.
Projekt ma wspierać innowację i konkurencję na unijnym rynku płatności przy zachowaniu przepisów dotyczących zwalczania przestępczości finansowej. Obecnie Komisja Europejska skierowała projekt ustawy do Parlamentu Europejskiego. Jeśli zostanie przyjęty (proces może ten trwać nawet kilka miesięcy, w zależności od liczby proponowanych poprawek) zostanie przedstawiony Radom Ministrów krajów UE.