Blog ifirma.pl

Przychody z najmu nieruchomości – zwolnienie wprowadzone w tarczy 4.0

|
Wynajmujesz budynki o wartości początkowej powyżej 10 mln? Sprawdź co zyskujesz dzięki tarczy antykryzysowej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podatek dochodowy od budynku będącego środkiem trwałym, który znajduje się na terytorium Polski i jest wynajmowany został wprowadzony od początku 2018 roku. Zmiana przepisów o PIT poprzez wprowadzenie artykułu 30g wprowadziła nowy podatek dla właścicieli budynków o jednostkowej wartości powyżej 10 mln zł. Od 2019 roku przepisy w tym zakresie zostały nieco zmodyfikowane.

Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku?

Wprowadzone przepisy są skierowane do właścicieli i współwłaścicieli budynków, które są składnikiem majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i zostały oddane w użytkowanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. W art. 30g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało zapisanych więcej szczegółów na temat tego jakie warunki mają spełniać takie budynki.

Wysokość podatku i terminy płatności

Podatek od przychodów z budynków wynosi 0,035% podstawy opodatkowania, którą należy rozumieć jako wartość początkową środka trwałego pomniejszoną o 10 mln złotych.

Termin płatności podatku z najmu takich nieruchomości został ustalony do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który jest płacony podatek.

Zmiany w podatku jakie wprowadza tarcza antykryzysowa

W ustawie tarcza antykryzysowa 1.0 wprowadzona została zmiana terminu zapłaty podatku z najmu nieruchomości za miesiące marzec-maj 2020 r. do dnia 20 lipca 2020 r. Warunkiem skorzystania z odroczenia zapłaty podatku było spadek przychodów o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W związku z pandemią COVID-19 większość z tych budynków w okresie zamrożenia gospodarki nie była wykorzystywana. W tarczy antykryzysowej 4.0 rozszerzono zakres preferencyjnego zwolnienia z regulowania niektórych danin publicznych na przychody z budynków. W ustawie zapisano, że:

Oznacza to, że z mocy ustawy właściciele i współwłaściciele budynków, o których mowa w ustawie o PIT nie zapłacą do końca 2020 roku podatku w wysokości 0,035% od budynku będącego środkiem trwałym w działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o PIT o podatek od przychodów z budynków można pomniejszać miesięczną lub kwartalną zaliczkę na podatek dochodowy. Brak podatku od budynku spowoduje konieczność zapłaty 100% zaliczki z działalności gospodarczej.

Zobacz także: Tarcza 4.0 – zmiana przepisów podatkowych.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie