Przychody z najmu nieruchomości – zwolnienie wprowadzone w tarczy 4.0

zwolnienie z podatku od wynajmu nieruchomości

Wynajmujesz budynki o wartości początkowej powyżej 10 mln? Sprawdź co zyskujesz dzięki tarczy antykryzysowej.

Podatek dochodowy od budynku będącego środkiem trwałym, który znajduje się na terytorium Polski i jest wynajmowany został wprowadzony od początku 2018 roku. Zmiana przepisów o PIT poprzez wprowadzenie artykułu 30g wprowadziła nowy podatek dla właścicieli budynków o jednostkowej wartości powyżej 10 mln zł. Od 2019 roku przepisy w tym zakresie zostały nieco zmodyfikowane.

Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku?

Wprowadzone przepisy są skierowane do właścicieli i współwłaścicieli budynków, które są składnikiem majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i zostały oddane w użytkowanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. W art. 30g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało zapisanych więcej szczegółów na temat tego jakie warunki mają spełniać takie budynki.

Wysokość podatku i terminy płatności

Podatek od przychodów z budynków wynosi 0,035% podstawy opodatkowania, którą należy rozumieć jako wartość początkową środka trwałego pomniejszoną o 10 mln złotych.

Termin płatności podatku z najmu takich nieruchomości został ustalony do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który jest płacony podatek.

Zmiany w podatku jakie wprowadza tarcza antykryzysowa

W ustawie tarcza antykryzysowa 1.0 wprowadzona została zmiana terminu zapłaty podatku z najmu nieruchomości za miesiące marzec-maj 2020 r. do dnia 20 lipca 2020 r. Warunkiem skorzystania z odroczenia zapłaty podatku było spadek przychodów o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W związku z pandemią COVID-19 większość z tych budynków w okresie zamrożenia gospodarki nie była wykorzystywana. W tarczy antykryzysowej 4.0 rozszerzono zakres preferencyjnego zwolnienia z regulowania niektórych danin publicznych na przychody z budynków. W ustawie zapisano, że:

Oznacza to, że z mocy ustawy właściciele i współwłaściciele budynków, o których mowa w ustawie o PIT nie zapłacą do końca 2020 roku podatku w wysokości 0,035% od budynku będącego środkiem trwałym w działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o PIT o podatek od przychodów z budynków można pomniejszać miesięczną lub kwartalną zaliczkę na podatek dochodowy. Brak podatku od budynku spowoduje konieczność zapłaty 100% zaliczki z działalności gospodarczej.

Zobacz także: Tarcza 4.0 – zmiana przepisów podatkowych.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość