Przychody z najmu nieruchomości – zwolnienie wprowadzone w tarczy 4.0

zwolnienie z podatku od wynajmu nieruchomości

Wynajmujesz budynki o wartości początkowej powyżej 10 mln? Sprawdź co zyskujesz dzięki tarczy antykryzysowej.

Podatek dochodowy od budynku będącego środkiem trwałym, który znajduje się na terytorium Polski i jest wynajmowany został wprowadzony od początku 2018 roku. Zmiana przepisów o PIT poprzez wprowadzenie artykułu 30g wprowadziła nowy podatek dla właścicieli budynków o jednostkowej wartości powyżej 10 mln zł. Od 2019 roku przepisy w tym zakresie zostały nieco zmodyfikowane.

Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku?

Wprowadzone przepisy są skierowane do właścicieli i współwłaścicieli budynków, które są składnikiem majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i zostały oddane w użytkowanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. W art. 30g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało zapisanych więcej szczegółów na temat tego jakie warunki mają spełniać takie budynki.

Wysokość podatku i terminy płatności

Podatek od przychodów z budynków wynosi 0,035% podstawy opodatkowania, którą należy rozumieć jako wartość początkową środka trwałego pomniejszoną o 10 mln złotych.

Termin płatności podatku z najmu takich nieruchomości został ustalony do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który jest płacony podatek.

Zmiany w podatku jakie wprowadza tarcza antykryzysowa

W ustawie tarcza antykryzysowa 1.0 wprowadzona została zmiana terminu zapłaty podatku z najmu nieruchomości za miesiące marzec-maj 2020 r. do dnia 20 lipca 2020 r. Warunkiem skorzystania z odroczenia zapłaty podatku było spadek przychodów o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W związku z pandemią COVID-19 większość z tych budynków w okresie zamrożenia gospodarki nie była wykorzystywana. W tarczy antykryzysowej 4.0 rozszerzono zakres preferencyjnego zwolnienia z regulowania niektórych danin publicznych na przychody z budynków. W ustawie zapisano, że:

Oznacza to, że z mocy ustawy właściciele i współwłaściciele budynków, o których mowa w ustawie o PIT nie zapłacą do końca 2020 roku podatku w wysokości 0,035% od budynku będącego środkiem trwałym w działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o PIT o podatek od przychodów z budynków można pomniejszać miesięczną lub kwartalną zaliczkę na podatek dochodowy. Brak podatku od budynku spowoduje konieczność zapłaty 100% zaliczki z działalności gospodarczej.

Zobacz także: Tarcza 4.0 – zmiana przepisów podatkowych.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość