Rachunek kontrahenta na białej liście – czy weryfikować przy każdej płatności?

weryfikacja kontrahenta na białej liście

Zastanawiasz się czy przy każdej płatności sprawdzać rachunki na białej liście? Poszukać odpowiedzi w artykule.

Biała lista podatników obowiązuje od 1 września 2019 roku. W międzyczasie ukazały się wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, które dały przedsiębiorcom odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Jak to jednak bywa z przepisami podatkowymi nie ma odpowiedzi na wszystkie pytania. Tak też jest w tym przypadku.

Weryfikacja rachunków kontrahenta

Żaden przepis nie nakazuje sprawdzania numerów rachunków bankowych naszych kontrahentów. Jednakże zmiana przepisów w podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2020 roku dotycząca wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł na rachunki spoza białej listy powoduje, że przedsiębiorcy dokonują takiej weryfikacji. Na białej liście są jedynie rachunki firmowe, a więc nie znajdziemy tam tzw. rachunków prywatnych ROR. Na Wykazie odszukamy informację o zarejestrowanym podatniku VAT bądź podatniku VAT przywróconym do rejestru.

weryfikacja na białej liście

Biała lista podatników – jak działa?

Czy informacja od kontrahenta zwalnia z obowiązku weryfikacji?

Żadne oświadczenie czy informacja od kontrahenta handlowego nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku zapłaty w określonych okolicznościach na rachunek bankowy znajdujący się na białej liście.

Jeżeli kontrahent zmieni numer rachunku bankowego i prześle do nas informację a my dokonamy płatności przed pojawieniem się nowego rachunku na Wykazie podatników to takie działanie rodzi konsekwencje ze strony fiskusa.

Aktualizacja rachunków na białej liście

Ministerstwo Finansów aktualizuje rachunki bankowe przedsiębiorców znajdujące się na białej liście w dni robocze raz dziennie. Jeżeli dokonamy weryfikacji kilka dni czy nawet dzień przed dokonaniem płatności należy mieć na uwadze, że hipotetycznie dane na Wykazie podatników mogą w międzyczasie ulec zmianie.

Czy przy każdej płatności weryfikować rachunki na białej liście?

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy nasz kontrahent nie zmienił numeru rachunku bankowego od ostatniej naszej płatności za fakturę.

Biała lista w pytaniach i odpowiedziach – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość