Refaktura za towar dla firmy spoza UE

refaktura za towar dla firmy spoza UE

Nie wiesz, jak obciążyć kontrahenta spoza UE kosztami za towar? Przeczytaj artykuł, który ci pomoże.

Ostatni rok pokazał, jak prężnie rozwija się e-handel. Przedsiębiorcy coraz częściej nie chcą zamykać się na świat, dlatego tak ważna jest znajomość przepisów, w jaki sposób należy dokonywać rozliczeń podatkowych. Jednak czasami zdarza się, że pewne kwestie nie zostały uregulowane, a i tak trzeba je jakoś zaksięgować i rozliczyć. Mam na myśli refakturowanie, którym dzisiaj zajmiemy się w kontekście rozliczeń za towar z firmą spoza Unii Europejskiej.

Refaktura za towar dla firmy spoza UE

Do refakturowania dochodzi w sytuacji, gdy w jakiejś transakcji uczestniczą trzy podmioty: dostawca – pośrednik – nabywca. Dostawa, w naszym przypadku towarów, dokonywana jest na rzecz nabywcy w innym kraju spoza UE. Przedsiębiorca z Polski odsprzedaje towary, najczęściej bez naliczania marży, kontrahentowi z kraju trzeciego. Rodzi się zatem pytanie, w jaki sposób dokonać rozliczenia takiej transakcji.

W przypadku dokonywania refakturowania za towar należałoby dokonać rozliczenia, jak przy eksporcie towarów. Refaktura jest traktowana tak samo, jak każda inna faktura dokumentująca transakcję. Jakie dokumenty potwierdzają dokonanie eksportu można przeczytać w podlinkowaym artykule. Właściwe dokumentowanie eksportu daje przedsiębiorcy prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT. Jeżeli zostaną spełnione warunki, wówczas można taką transakcję wykazać w JPK_V7 w poz. 22.

Przykład

Pan Krzysztof zakupił towar, który następnie został wysłany do kontrahenta z Japonii. Faktura za towar została wystawiona ze stawką VAT 23%. Pan Krzysztof, jeżeli ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, może to zrobić. Refakturę na rzecz przedsiębiorcy z Japonii pan Krzysztof wystawia ze stawką 0%. Po otrzymaniu dokumentów wywozowych z urzędu celnego pan Krzysztof wykazuje taką transakcję w pliku JPK_V7 w poz. 22.

Pamiętajmy, że wystawienie refaktury nie wiąże się z obowiązkiem dodatkowego oznaczenia. Refaktura musi zawierać niezbędne informacje, takie jak faktura. Dodatkowo pamiętajmy, że w przypadku dokonywania refakturowania za towar przedsiębiorca będzie zobowiązany do stosowania kodów GTU, które muszą się znaleźć w ewidencjach VAT i pliku JPK_V7.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość