Refaktura za towar dla firmy z UE

refaktura za towar dla firmy z UE

Jak rozliczyć refakturę za towar dla firmy z UE, jaką stawkę zastosować, gdzie należy ją księgować – odpowiadamy na pytania.

Rozliczanie transakcji w handlu międzynarodowym nie należy do najłatwiejszych. Przedsiębiorca musi znać wiele zasad i obowiązków, jakie się z tym wiążą. Jeszcze trudniejsze jest przeprowadzanie takich rozliczeń w sytuacji, gdy przepisy podatkowe milczą na ten temat. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku dokonywania refakturowania kosztów towaru dla firmy z Unii Europejskiej. W publikacji odpowiemy na pytanie, w jaki sposób dokonać takiego refakturowania.

Refaktura za towar dla firmy z UE

Refaktura nie jest zdefiniowana w ustawach podatkowych. Wystawiania refaktur dokonujemy w oparciu o wypracowane stanowisko organów podatkowych i sądów. Refaktura może obejmować zarówno usługi, jak i koszty towarów. Refaktura, w pewnym uproszczeniu, jest odzwierciedleniem faktury, dlatego znajdą się na niej takie same kwoty, tylko w przypadku refaktury na przedsiębiorcę z UE należy jeszcze ustalić miejsce opodatkowania w podatku VAT.

Transakcje pomiędzy przedsiębiorcami na terenie UE w przypadku dostawy towarów opodatkowane są w kraju nabywcy. W takim przypadku refaktura na towar dla kontrahenta z innego kraju UE będzie traktowana jak WDT, które jest opodatkowane stawką 0%, pod warunkiem spełnienia dodatkowych warunków wynikających z ustawy o VAT. Do rozliczenia podatku VAT będzie zobowiązany przedsiębiorca z innego kraju UE, dla którego będzie to WNT.

Refaktura będzie ujęta w miesięcznej informacji podsumowującej VAT-UE w części C “Informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów” i w poz. 21 JPK_V7.

Przykład

Pan Jan zakupił towar handlowy od polskiej firmy z 23% podatkiem VAT. Ostatecznym odbiorcą towaru będzie kontrahent z Niemiec, na którego pan Jan wystawił refakturę ze stawką podatku VAT 0% i potraktował transakcję jako WDT. Towar został wysłany do przedsiębiorcy w Niemczech.

Przedsiębiorca, dokonując refakturowania kosztów towaru na rzecz kontrahenta w UE nie może zapominać, że taka transakcja musi spełniać wszystkie wymogi tak jak inna sprzedaż WDT. Nowe warunki stosowania stawki 0% przy WDT zostały zmienione od 1 lipca 2020 r., z czym należy się zapoznać w podlinkowanej publikacji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość