Refaktura za usługę dla firmy spoza UE

refaktura za usługę dla firmy spoza ue

Dokonujesz refakturowania usług dla kontrahenta z kraju trzeciego? Sprawdź, jak wykazać refakturę w VAT.

Przedsiębiorcy najczęściej w prowadzonej działalności gospodarczej kierują się zasadą dowolności zawierania umów. W praktyce bywa tak, że osoba, która prowadzi firmę skupia się na wynikach, a strona rachunkowa schodzi na plan dalszy. Dopiero przy księgowaniu faktur i dokumentów często rodzą się pytania, w jaki sposób zrobić to prawidłowo, skoro nie ma o tym mowy w przepisach. Taka właśnie sytuacja ma miejsce przy dokonywaniu refaktury za usługę dla firmy z kraju trzeciego.

Refaktura dla kontrahenta spoza UE

W przypadku kontrahentów spoza UE, z tzw. krajów trzecich, refakturowanie usług powinno odbywać się na zasadach ogólnych. W przypadku eksportu usług, bo tak można określić świadczenie usługi na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego, miejscem opodatkowania usługi jest terytorium państwa siedziby przedsiębiorcy z zagranicy.

Przyjęcie rozwiązania, że przedsiębiorca refakturujący usługę jest traktowany tak, jakby tę usługę wykonał, powoduje, że refaktura będzie wystawiona z adnotacją “nie podlega”/ “odwrotne obciążenie”. Opodatkowania usługi w podatku VAT dokona przedsiębiorca spoza UE. Polski przedsiębiorca ujmuje transakcję w JPK_V7 w poz. 11.

Przykład

Pan Adam dokonuje dostawy towarów dla firmy z USA. W ramach podpisanej umowy przedsiębiorcy umówili się, że pan Adam zorganizuje transport na rzecz kontrahenta z USA, a następnie obciąży go kosztami za tę transakcję. Refaktura zostanie wystawiona z adnotacją “odwrotne obciążenie” i wykazane w pliku JPK_V7 poz. 11.

W przypadku dokonywania refakturowania za usługę dla kontrahenta spoza UE należy zawsze sprawdzić, na jakich zasadach taka usługa jest rozliczana, gdyby nasza firma wykonywała ją osobiście. Na takich samych zasadach będzie rozliczana refaktura.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. krystyna61

    Wszystko było dobrze do ostatniego akapitu : w drugim akapicie jest dokładnie podane jak ma wyglądać ta refaktura a w ostatnim jest napisane, że „zawsze należy sprawdzać ,na jakich zasadach taka usługa jest rozliczana,gdyby nasza firma wykonywała ją osobiście” ; jak to stwierdzenie ma się treści zawartej w drugim akapicie ? Bo brzmi to tak jakby się wzajemnie wykluczały.

  2. Ifirma

    Usługi zagraniczne mogą mieć odmienne zasady opodatkowania. Mogą być opodatkowane z uwagi na to jaki jest to rodzaj usług, albo kto jest nabywcą. Dlatego też należy zawsze sprawdzić czy w przypadku usług wystąpi zasada opisana w drugim akapicie. Zdania wzajemnie się nie wykluczają wskazują jedynie by każdorazowo zweryfikować jak są opodatkowane usługi zagraniczne. Więcej o temacie można przeczytać tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość