|
|
3 minut czytania

Podwójne opodatkowanie a rozliczenie w Polsce dochodów z USA

W zależności od kraju uzyskania dochodów, inaczej wygląda ich rozliczenie w polskim urzędzie skarbowym. Jak jest w przypadku zarobków z USA – czy trzeba jest rozliczyć w polskim PIT?

jak rozliczyć w Polsce dochody z USA

Osoby posiadające polską rezydencję podatkową, powinny rozliczyć się w Polsce ze wszystkich swoich dochodów; zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jednak, w zależności od kraju uzyskania dochodów, inaczej wygląda ich rozliczenie. Czy dochody z USA są opodatkowane w Polsce?

Opodatkowanie dochodów zagranicznych w Polsce zależy od umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (UPO), jaką ma Polska podpisaną z danym krajem. Umowy przewidują dwie metody rozliczania dochodów zagranicznych w Polsce:

  • metodę odliczenia proporcjonalnego lub
  • metodę wyłączenia z progresją.

Ustalenie właściwej metody ma istotne znaczenie, ponieważ rozliczenie dochodów na podstawie tych dwóch sposobów wygląda zupełnie inaczej.

Dwie umowy UPO z USA – która jest ważna?

Na rządowej stronie podatki.gov możemy zauważyć, że w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych figurują dwie umowy UPO; z 1974 oraz z 2013 r. Przy czym umowa z 1974 r stanowi o rozliczeniu podatku metodą odliczenia proporcjonalnego, zaś ta z 2013 – o rozliczeniu podatku wyłączenia z progresją.

Okazuje się, że do rozliczania zarobków uzyskanych w USA należy stosować umowę zawartą pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki z 1974 r., ponieważ umowa z 2013 nie została do tej pory ratyfikowana przez USA, a zatem nie jest ona wiążąca.

Jak rozliczyć w Polsce zarobki z USA?

Do rozliczania amerykańskich dochodów w Polsce, na podstawie umowy UPO z 1973 r. należy zastosować metodę odliczania proporcjonalnego, która polega na tym, że dochody uzyskane za granicą są opodatkowane również w Polsce, ale od należnego podatku można odliczyć podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w USA.

Ponadto, przy tej metodzie – w Polsce (jeśli posiadamy tu rezydencję podatkową) należy rozliczyć się zawsze, nawet jeśli w kraju nie uzyskaliśmy dochodów. Dla porównania, w przypadku drugiej metody (wyłączenia z progresją, która zwalnia z polskiego podatku dochody zagraniczne), jeśli podatnik uzyskuje dochody wyłącznie za granicą, nie musi wypełniać polskiego PIT.

Przykład 1

Pan Dawid, będący polskim rezydentem podatkowym, uzyskał dochody w USA w wysokości 80 000 zł oraz w Polsce w wysokości 40 000 zł. Czy pan Mariusz powinien rozliczyć dochody z USA w Polsce?

Ponieważ do umowy z USA stosuje się metodę odliczenia proporcjonalnego, to pan Dawid musi wykazać w polskim PIT dochody zagraniczne oraz polskie i obliczyć podatek od łącznych dochodów. Od tak ustalonego podatku może odliczyć podatek zapłacony za granicą do wysokości ustawowego limitu.

Przykład 2

Pani Marlena, która ma polską rezydencję podatkową, uzyskała dochody z działalności gospodarczej wykonywanej w USA za pomocą zakładu. W Polsce nie uzyskiwała żadnych dochodów. Czy pani Marlena musi rozliczyć PIT w polskim urzędzie?

Tak, pani Marlena jest zobowiązana do złożenia polskiego PIT i wykazania w nim dochodów zagranicznych, ponieważ do rozliczania dochodów z USA zastosowanie znajduje metoda odliczenia proporcjonalnego, wedle której w Polsce należy rozliczyć się ze wszystkich dochodów.>

Amerykańskich dochodów w Polsce nie rozliczają osoby, które nie posiadają polskiej rezydencji podatkowej. Zobacz jak zmienić rezydencję podatkową.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Najważniejsze pytania

  1. Jak rozliczyć w Polsce zarobki z USA?

    Do rozliczania amerykańskich dochodów w Polsce, na podstawie umowy UPO z 1973 r. należy zastosować metodę odliczania proporcjonalnego, która polega na tym, że dochody uzyskane za granicą są opodatkowane również w Polsce, ale od należnego podatku można odliczyć podatek zapłacony za granicą.
  2. Jaką umowę stosować do rozliczania zarobków z USA w Polsce?

    Do rozliczania zarobków uzyskanych w USA należy stosować umowę zawartą pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki z 1974 r.
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie