Blog ifirma.pl

Refundacja kosztów zatrudnienia osoby poniżej 30 lat

|
|
2 minut czytania
Od 1 stycznia 2016 roku przedsiębiorcy mogą starać się o refundację kosztów zatrudnienia osób bezrobotnych, skierowanych przez urząd pracy, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Od 1 stycznia 2016 roku przedsiębiorcy mogą starać się o refundację kosztów zatrudnienia osób bezrobotnych, skierowanych przez urząd pracy, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia. Okres refundacji ma obejmować 12 pierwszych miesięcy zatrudnienia. Po upływie tego czasu pracodawca będzie zobowiązany do utrzymania zatrudnienia pracownika przez kolejne 12 miesięcy, ale już na własny koszt.

Dla kogo refundacja

O refundację może ubiegać się przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku Oraz  nie posiada żadnych zaległości podatkowych. Co ważne, z dofinansowania nie mogą skorzystać firmy, które w okresie ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku zmniejszyły zatrudnienie. W ten sposób państwo chce uniknąć sytuacji, w której pracodawca zwolnił pracownika, aby otrzymać refundację.

Wysokość dofinansowania

Dofinansowanie przysługuje co miesiąc przez rok. Dokładna kwota określana jest w umowie, nie może jednak przekroczyć kwoty minimalnego wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia. Refundacja jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Refundacja kosztów zatrudnienia – zasady

Po skierowaniu z PUP osoby bezrobotnej do pracy i zaakceptowaniu jej przez przedsiębiorcę podpisywana jest umowa. Po podpisaniu umowy urząd wypłaca przez rok ustaloną kwotę na rachunek bankowy przedsiębiorcy, na podstawie składanego co miesiąc wniosku. Przedsiębiorca, który otrzyma dofinansowanie, jest zobowiązany do utrzymania pracownika w zatrudnieniu w czasie refundacji. Jak również przez kolejne 12 miesięcy, tym razem już na własny koszt. Łączny okres zatrudnienia bezrobotnego wynosi 24 miesiące. Ustawa wymaga, aby zatrudnienie było w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli przedsiębiorca nie wywiąże się z umowy, będzie musiał zwrócić otrzymane środki. Kwota będzie proporcjonalna do okresu, w którym nie utrzymano zatrudnienia skierowanej osoby, wraz z odsetkami. Niektóre urzędy pracy mogą posiadać własny regulamin uczestnictwa w programie.. Przed złożeniem wniosku warto zajrzeć na stronę internetową i dokładnie się z nim zapoznać.

Co, jeśli pracownik się nie sprawdzi?

W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego pracownika, wygaśnięcia stosunku pracy bezrobotnego lub jeśli bezrobotny sam rozwiąże umowę o pracę, urząd pracy skieruje na dane stanowisko nową osobę. Jeśli przedsiębiorca odmówi przyjęcia na zwolnione stanowisko nowej osoby, będzie musiał zwrócić otrzymane środki.

Gdzie i jak zgłosić się po refundację?

Aby skorzystać z refundacji konieczne jest znalezienie właściwego terytorialnie urzędu pracy i złożenie dokumentów zgłoszeniowych. Dokumenty można znaleźć także na stronie internetowej urzędu. Wnioski o dofinansowanie można składać Od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2017 roku.

Przeczytaj także: Zatrudnienie stażysty z urzędu pracy

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie