Reklama a reprezentacja w firmie

reklama w kosztach uzyskania przychodu

Różnica między reklamą a reprezentacją jest istotna dla przedsiębiorcy, ponieważ od zakwalifikowania wydatków do jednej z tych grup zależy zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów. Jako że Ustawa o PIT nie wskazuje wyraźnej granicy, warto w tym zakresie kierować się zdrowym rozsądkiem.

Reklama firmy jest najczęściej niezbędna do utrzymania i rozwoju przedsiębiorstwa – tym samym, wydatki na nią ponoszone nie są podważane przez organy skarbowe. Inaczej ma się natomiast sytuacja z reprezentacją – co dla podatnika może stanowić problem, gdyż przepisy podatkowe nie rozgraniczają wprost tych dwóch pojęć. Jak zatem ustalić granicę?

Reklama w kosztach uzyskania przychodów

Choć pojęcie reklamy nie zostało uściślone w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, przyjęło się uważać ją – w ślad za słownikami języka polskiego – za działanie mające na celu wypromowanie firmy oraz zachęcające do nabycia oferowanych przez nią towarów i usług.

Co do zasady Ustawa o PIT nie wyłącza kosztów reklamy z kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem, że wydatki można bezsprzecznie wykazać jako związane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz poniesione w celu utrzymania źródła przychodów.

Jeśli jednak wydatki na reklamę wymknęłyby się zdrowemu rozsądkowi, a organ skarbowy uznałby, że nie są on już wprost związane z utrzymaniem firmy, ale z wystawnością, prawdopodobnie uznałby je za reprezentację.

Reprezentacja – wystawność wyłączona z kosztów

Podobnie jak w przypadku reklamy, pojęcie reprezentacji nie zostało wyjaśnione w Ustawie o PIT. Wykładnie językowe opisują ją jako podkreślanie statusu, wystawność. Tym samym logicznym wydaje się uznanie, że wydatki na wystawność i pokazanie statusu firmy nie są wprost powiązane z jej utrzymaniem, innymi słowy – bez nich firma mogłaby nadal funkcjonować bez większego uszczerbku. Dlatego też ustawodawca w art. 23 ust. 1 pkt. 23 Ustawy o PIT wskazał wydatki na reprezentację jako wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Niestety, ciężko jest jednoznacznie określić, gdzie przebiega granica między reklamą a reprezentacją – najczęściej będzie to zależało od statusu i charakteru danego przedsiębiorstwa. Dlatego przy zaliczaniu wydatków do grupy reklamy lub reprezentacji warto za każdym razem kierować się zdrowym rozsądkiem, a w wątpliwych przypadkach – opinią właściwego urzędu skarbowego.

Gadżety reklamowe dla kontrahentów – sprawdź, jak je rozliczyć.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość