Blog ifirma.pl

Rekompensata za pracę podczas zmiany czasu z letniego na zimowy

|
Zatrudniasz pracowników w porze nocnej? Sprawdź, czy nie powinieneś wypłacić im rekompensaty za pracę podczas zmiany czasu z letniego na zimowy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jak co roku została dokonana zmiana czasu z letniego na zimowy. Ta czynność jest przeprowadzana w nocy z soboty na niedzielę, w tym roku termin ten przypadał z 29 na 30 października 2022 r. W dzisiejszej publikacji napiszemy, czy pracownikom przysługuje rekompensata za pracę podczas zmiany czasu z letniego na zimowy.

Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy?

Wiele osób się zastanawia, jaka idea przyświeca zmianie czasu z letniego na zimowy. Żeby nie było wątpliwości to zagadnienie jest uregulowane w przepisach, jest to Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026. Powód takiej decyzji tak naprawdę nie jest znany. Pisze się o efektywniejszym wykorzystaniu światła dziennego, jednak z tą tezą wiele osób polemizuje. Jak wynika z przeprowadzonego sondażu przez CBOS w 2019 r., blisko 80% Polaków opowiada się za odejściem od zmiany czasu. Ta tendencja jest cały czas utrzymywana co potwierdzają również aktualnie przeprowadzane badania. W dalszym ciągu jednak dokonujemy zmiany czasu, a więc sprawdźmy, jakie to ma konsekwencje dla niektórych pracodawców.

Zmiana czasu z letniego na zimowy – konsekwencje dla pracodawcy

Zmiana czasu z letniego na zimowy wiąże się z koniecznością cofnięcia zegarów w nocy z soboty na niedzielę, z godziny 3 na godzinę 2. W związku z tym pracownicy, którzy wykonują swoją pracę w tym czasie muszą przepracować o 1 godzinę dłużej. Co prawda przepisy ustawy Kodeks pracy nie rozstrzygają wprost tej kwestii, jednak nie oznacza to, że pracownik ma być pozbawiony prawa do wypłaty wynagrodzenia za przepracowany czas. Na ten temat już wprost wypowiada się Kodeks pracy, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. W takim przypadku dojdzie do rozliczenia na zasadach obowiązujących dla godzin nadliczbowych, o czym więcej można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Rekompensata za pracę podczas zmiany czasu z letniego na zimowy

Praca o jedną godzinę dłużej przy zmianie czasu z letniego na zimowy oznacza, że pracodawca będzie zobowiązany zrekompensować to pracownikowi.

To pracodawca podejmuje decyzję, w jakiej formie pracownik otrzyma rekompensatę. Oczywiście jeżeli pracownik skorzysta z udzielonego czasu wolnego nie otrzyma już dodatkowego wynagrodzenia i odwrotnie. Trzeba jeszcze pamiętać, że za pracę w porze nocnej pracownikowi przysługuje jeszcze dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Tutaj sprawy się nieco komplikują. Otóż pracodawca powinien dokładnie określić w przepisach wewnętrznych u niego obowiązujących, które kolejne osiem godzin pracy, pomiędzy 21.00 a 7.00, oznacza porę nocną. Jeśli tego nie zrobi oznacza to, że za wszystkie przepracowane godziny pomiędzy 21.00 a 7.00 pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 20%. W takim przypadku obejmowałoby to również tę dodatkową godzinę pracy. Takie podejście prezentuje na stronie internetowej Państwowa Inspekcja Pracy.

Podsumowanie

Jak widać przeprowadzenie zmiany czasu z letniego na zimowy rodzi dodatkowe obowiązki dla pracodawców, zatrudniających pracowników w porze nocnej. Nie powinni oni zapominać o obowiązkach, które na nich ciążą. Jest to tym bardziej ważne, że jak widać dokonywanie zmiany czasu jest uregulowane w przepisach do końca 2026 roku. Na chwilę obecną również nie mamy wiedzy czy to się zmieni, a nawet jeśli tak się stanie, to nie wiadomo od kiedy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie