Rekompensata za prac臋 podczas zmiany czasu z letniego na zimowy

Zatrudniasz pracownik贸w w porze nocnej? Sprawd藕, czy nie powiniene艣 wyp艂aci膰 im rekompensaty za prac臋 podczas zmiany czasu z letniego na zimowy.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jak co roku została dokonana zmiana czasu z letniego na zimowy. Ta czynność jest przeprowadzana w nocy z soboty na niedzielę, w tym roku termin ten przypadał z 29 na 30 października 2022 r. W dzisiejszej publikacji napiszemy, czy pracownikom przysługuje rekompensata za pracę podczas zmiany czasu z letniego na zimowy.

Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy?

Wiele osób się zastanawia, jaka idea przyświeca zmianie czasu z letniego na zimowy. Żeby nie było wątpliwości to zagadnienie jest uregulowane w przepisach, jest to Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026. Powód takiej decyzji tak naprawdę nie jest znany. Pisze się o efektywniejszym wykorzystaniu światła dziennego, jednak z tą tezą wiele osób polemizuje. Jak wynika z przeprowadzonego sondażu przez CBOS w 2019 r., blisko 80% Polaków opowiada się za odejściem od zmiany czasu. Ta tendencja jest cały czas utrzymywana co potwierdzają również aktualnie przeprowadzane badania. W dalszym ciągu jednak dokonujemy zmiany czasu, a więc sprawdźmy, jakie to ma konsekwencje dla niektórych pracodawców.

Zmiana czasu z letniego na zimowy – konsekwencje dla pracodawcy

Zmiana czasu z letniego na zimowy wiąże się z koniecznością cofnięcia zegarów w nocy z soboty na niedzielę, z godziny 3 na godzinę 2. W związku z tym pracownicy, którzy wykonują swoją pracę w tym czasie muszą przepracować o 1 godzinę dłużej. Co prawda przepisy ustawy Kodeks pracy nie rozstrzygają wprost tej kwestii, jednak nie oznacza to, że pracownik ma być pozbawiony prawa do wypłaty wynagrodzenia za przepracowany czas. Na ten temat już wprost wypowiada się Kodeks pracy, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. W takim przypadku dojdzie do rozliczenia na zasadach obowiązujących dla godzin nadliczbowych, o czym więcej można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Rekompensata za pracę podczas zmiany czasu z letniego na zimowy

Praca o jedną godzinę dłużej przy zmianie czasu z letniego na zimowy oznacza, że pracodawca będzie zobowiązany zrekompensować to pracownikowi.

To pracodawca podejmuje decyzję, w jakiej formie pracownik otrzyma rekompensatę. Oczywiście jeżeli pracownik skorzysta z udzielonego czasu wolnego nie otrzyma już dodatkowego wynagrodzenia i odwrotnie. Trzeba jeszcze pamiętać, że za pracę w porze nocnej pracownikowi przysługuje jeszcze dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Tutaj sprawy się nieco komplikują. Otóż pracodawca powinien dokładnie określić w przepisach wewnętrznych u niego obowiązujących, które kolejne osiem godzin pracy, pomiędzy 21.00 a 7.00, oznacza porę nocną. Jeśli tego nie zrobi oznacza to, że za wszystkie przepracowane godziny pomiędzy 21.00 a 7.00 pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 20%. W takim przypadku obejmowałoby to również tę dodatkową godzinę pracy. Takie podejście prezentuje na stronie internetowej Państwowa Inspekcja Pracy.

Podsumowanie

Jak widać przeprowadzenie zmiany czasu z letniego na zimowy rodzi dodatkowe obowiązki dla pracodawców, zatrudniających pracowników w porze nocnej. Nie powinni oni zapominać o obowiązkach, które na nich ciążą. Jest to tym bardziej ważne, że jak widać dokonywanie zmiany czasu jest uregulowane w przepisach do końca 2026 roku. Na chwilę obecną również nie mamy wiedzy czy to się zmieni, a nawet jeśli tak się stanie, to nie wiadomo od kiedy.

Podziel si臋 z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl
Powr贸tBlog 鈥 strona g艂贸wna
Aktualno艣ci Blog Podatki
Tw贸j znajomy zak艂ada firm臋 Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce