|
|
9 minut czytania

Kody PKD 2025 – jakie zmiany czekają nas w kodach PKD od 2025 roku?

Aktualizacja unijnej klasyfikacji NACE wymusza zmianę dotychczasowej Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli zmianę PKD 2007 na PKD 2025. Sprawdź, jakie zmiany czekają w kodach PKD od 2025 roku!

kody PKD 2025

Kody PKD 2025 – omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

e-commerce

Co to jest PKD i kto musi go używać?

Kody PKD zostały wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz.U. 251, poz.1885, z późn. zm.).

Klasyfikacja ta jest umownie przyjętym, hierarchicznie usystematyzowanym podziałem zbioru rodzajów działalności społeczno-gospodarczej, jakie realizują jednostki (podmioty gospodarcze).

Kody PKD służą celom statystycznym – stosuje się je w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Obowiązki te wynikają z ustawy o statystyce publicznej.

Obecnie w Polsce stosuje się kody PKD 2007. Klasyfikacja ta została opracowana na podstawie europejskiej statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev2.

Zmiany 2025 w kodach PKD

W maju 2022 roku Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego zatwierdził nową unijną klasyfikację NACE rev. 2.1, która uwzględnia nowe rodzaje działalności gospodarczej związane z postępem strukturalnym, naukowym i technologicznym. W związku z tym konieczna jest aktualizacja polskiego PKD 2007, aby dostosować go do nowelizacji unijnej.

W związku z powyższym w nowej klasyfikacji PKD 2025 wprowadza się różnorodne zmiany, w tym nowe symbole grupowań oraz podziały i agregacje istniejących pozycji. Zmienia się brzmienia niektórych grup, co często wiąże się z modyfikacją ich zakresu. Niektóre podklasy zostają przeniesione do innych sekcji, działów lub grup. Dodatkowo tworzy się nowe grupowania dla działalności, które wcześniej nie były wyodrębnione.

Struktura kodów PKD 2025

Struktura kodów PKD 2025 składa się z pięciu poziomów:

  • Poziom I – sekcja: oznaczony jest jedną literą.
  • Poziom II – dział: oznaczony jest dwoma cyframi.
  • Poziom III – grupa: oznaczona jest trzema cyframi.
  • Poziom IV – klasa: oznaczona jest czterema cyframi.
  • Poziom V – podklasa: oznaczona jest czterema cyframi oraz jedną literą.

W rejestrach urzędowych należy podawać kod na najniższym poziomie PKD, czyli według podklasy, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

Działy są kodowane kolejno. Przewidziano jednak pewne „luki”, aby umożliwić wprowadzenie dodatkowych działów bez całkowitej zmiany kodowania PKD. W tym celu następujące numery kodów działów pozostały niewykorzystane w PKD 2025: 04, 34, 40, 44, 45, 48, 54, 57, 67, 76, 83 i 89.

Główne zmiany PKD 2025 w stosunku do PKD 2007

Poniżej wskazujemy niektóre zmiany w nowych PKD 2025

  1. Nowe podklasy, jak m.in.:
    • 43.60.Z Pośrednictwo w zakresie specjalistycznych usług budowlanych
    • 47.91.Z Pośrednictwo w sprzedaży detalicznej niewyspecjalizowanej
    • 47.92.Z Pośrednictwo w sprzedaży detalicznej wyspecjalizowanej
    • 52.31.Z Pośrednictwo w transporcie towarów
    • 52.32.Z Pośrednictwo w transporcie pasażerskim
    • 55.40.Z Pośrednictwo w zakwaterowaniu
    • 56.40.Z Pośrednictwo w zakresie działalności usługowej związanej z wyżywieniem
    • 68.31.Z Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami
    • 74.91.Z Działalność rzeczników patentowych i działalność marketingowa
    • 77.51.Z Pośrednictwo w wynajmie i dzierżawie samochodów osobowych, samochodów kempingowych i przyczep
    • 77.52.Z Pośrednictwo w wynajmie i dzierżawie pozostałych dóbr materialnych oraz niefinansowych wartości niematerialnych i prawnych
    • 82.40.Z Pośrednictwo w zakresie działalności wspomagającej prowadzenie działalności gospodarczej gdzie indziej niesklasyfikowanej
    • 85.61.Z Pośrednictwo w zakresie prowadzenia kursów i korepetycji
    • 86.97.Z Pośrednictwo związane z działalnością lekarską, dentystyczną i pozostałą działalnością w zakresie opieki zdrowotnej
    • 87.91.Z Pośrednictwo w zakresie pomocy społecznej z zakwaterowaniem
    • 95.40.Z Pośrednictwo w naprawie i konserwacji komputerów, artykułów użytku osobistego i domowego oraz pojazdów silnikowych, w tym motocykli
  2. Wprowadzono m.in. następujące przekształcenia:
  3. Restrukturyzacja grupy 31.0 „Produkcja mebli” poprzez połączenie klas 31.01 „Produkcja mebli biurowych i sklepowych”, 31.02 „Produkcja mebli kuchennych”, 31.03 „Produkcja materaców” i 31.09 „Produkcja pozostałych mebli” w nową klasę 31.00 „Produkcja mebli”.
  4. Grupa 41.1 „Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków” została usunięta, a klasa 41.10 „Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków” została przeniesiona do grupy 68.1 „Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości na własny rachunek oraz realizacja projektów budowlanych”.
  5. Podział klasy 43.29 „Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych” na dwie klasy 43.23 „Montaż izolacji” i 43.24 „Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych”.
  6. Podział klasy 43.29 „Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych” na dwie klasy 43.23 „Montaż izolacji” i 43.24 „Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych”.
  7. Rozróżnienie na poziomie grupy i klasy między formami handlu detalicznego tj. w sklepie oraz internetowym handlem detalicznym i handlem na straganach i targowiskach zostało wyeliminowane, co oznacza, że dotychczasowe grupy 47.8 „Sprzedaż detaliczna prowadzona na straganach i targowiskach” oraz 47.9 „Sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami” zostały zlikwidowane, a działalność ujęta w odpowiednich klasach wg rodzajów sprzedawanych towarów.
  8. Dział 45 „Handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi; naprawa pojazdów samochodowych” został usunięty w celu zapewnienia spójnego stosowania zasad klasyfikacji w sekcji G. Oznacza to, że handel hurtowy pojazdów samochodowych został przeniesiony do działu 46 „Handel hurtowy”, działalność w zakresie handlu detalicznego pojazdów samochodowych do działu 47 „Handel detaliczny” oraz działalność związana z konserwacją i naprawą pojazdów samochodowych i motocykli do działu 95 „Naprawa i konserwacja komputerów, artykułów użytku osobistego i domowego oraz pojazdów silnikowych, w tym motocykli” w sekcji T.
  9. Klasy 46.51 „Sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania” oraz 46.52 „Sprzedaż hurtowa sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego” zostały połączone w klasę 46.50 „Sprzedaż hurtowa urządzeń technologii informacyjnej i komunikacyjnej”. Ta sama zasada miała zastosowanie do handlu detalicznego, gdzie klasy 47.41 „Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach”, 47.42 „Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach” i 47.43 „Sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach” zostały połączone w 47.40 „Sprzedaż detaliczna narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej”.
  10. Grupa 56.1 „Restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne” została podzielona na klasy 56.11.Z „Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne” i 56.12.Z „Ruchome placówki gastronomiczne”.
  11. Dotychczasowa Sekcja J „Informacja i komunikacja” została podzielona na dwie nowe sekcje: Sekcja J „Działalność wydawnicza i nadawcza oraz związana z produkcją i dystrybucją treści” oraz Sekcja K „Działalność usługowa w zakresie telekomunikacji, programowania komputerowego, doradztwa, infrastruktury obliczeniowej oraz pozostała działalność usługowa w zakresie informacji”.
  12. Klasa 62.01 „Działalność związana z oprogramowaniem” została przekształcona w grupę 62.1 „Działalność związana z oprogramowaniem” i klasę 62.10 „Działalność związana z oprogramowaniem”.
  13. Klasy 62.02 „Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki” i 62.03 „Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi” zostały połączone w jedną nową grupę 62.2 „Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki oraz zarządzaniem urządzeniami informatycznymi”, która obejmuje pojedynczą klasę 62.20 „Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki oraz zarządzaniem urządzeniami informatycznymi”.
  14. Klasa 62.09 „Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych” została przekształcona w nową grupę 62.9 „Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych”, która obejmuje jedną klasę 62.90 „Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych”.
  15. Utworzono nową grupę 63.1 „Działalność usługowa w zakresie infrastruktury obliczeniowej, przetwarzania danych, zarządzania stronami internetowymi (hosting) i działalności powiązane”, która zawiera pojedynczą klasę 63.10 „Działalność usługowa w zakresie infrastruktury obliczeniowej, przetwarzania danych, zarządzania stronami internetowymi (hosting) i działalności powiązane”.
  16. Nowa grupa 63.9 „Działalność portali i wyszukiwarek internetowych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie informacji” składa się z dwóch klas: 63.91 „Działalność portali i wyszukiwarek internetowych” i 63.92 „Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji” (dawniej 63.99 „Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana”).
  17. Działalność w zakresie cyberbezpieczeństwa została włączona do działalności związanych z tworzeniem oprogramowania, programowaniem, doradztwem oraz zarządzaniem incydentami/informacją w ramach nowych klas 62.10 „Działania w zakresie oprogramowania”, 62.20 „Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki oraz zarządzaniem urządzeniami informatycznymi” oraz 62.90 „Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych”. Publikacja oprogramowania dla celów cyberbezpieczeństwa została dodana do grupy 58.2 „Działalność wydawnicza w zakresie oprogramowania”.
  18. Klasa 41.10 „Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków” została przeniesiona do grupy 68.1 „Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości na własny rachunek oraz realizacja projektów budowlanych” (nowa klasa 68.12 „Realizacja projektów budowlanych”).
  19. Klasa 70.21 „Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja” zostaje przeniesiona do nowej grupy 73.3 „Działalność w zakresie public relations i komunikacji” zawierającej pojedynczą klasę 73.30 „Działalność w zakresie public relations i komunikacji”.
  20. Połączono klasy: 82.11 „Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura” i 82.19 „Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura” w klasę: 82.10 „Działalność związana z administracyjną obsługą biura, w tym działalność wspomagająca”.
  21. Zmiany w obrębie grupy 86.9 „Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej” poprzez podzielenie jej na 8 klas: 86.91 „Działalność w zakresie diagnostyki obrazowej i działalność laboratoriów medycznych”; 86.92 „Działalność pogotowia ratunkowego”; 86.93 „Działalność psychologów i psychoterapeutów, z wyłączeniem lekarzy”; 86.94 „Działalność pielęgniarska i położnicza”; 86.95 „Działalność w zakresie fizjoterapii”; 86.96 „Działalność w zakresie medycyny tradycyjnej, uzupełniającej i alternatywnej”; 86.97 „Pośrednictwo związane z działalnością lekarską, dentystyczną i pozostałą działalnością w zakresie opieki zdrowotnej” oraz 86.99 „Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana”.
  22. Połączono dotychczasowe klasy 95.11 „Naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych” i 95.12 „Naprawa i konserwacja sprzętu (tele)komunikacyjnego” w nową klasę 95.10 „Naprawa i konserwacja komputerów i sprzętu (tele)komunikacyjnego”.
  23. Zmiana struktury działu 96 „Działalność usługowa indywidualna” wraz z przeniesieniem dotychczasowych klas na poziom grup, w wyniku której zdefiniowano nowe grupy: 96.1 „Pranie i czyszczenie wyrobów tekstylnych i futrzarskich”, 96.2 „Działalność w zakresie usług fryzjerskich, kosmetycznych, spa i podobnych”, 96.4 „Pośrednictwo w zakresie usług indywidualnych” i 96.9 „Pozostała indywidualna działalność usługowa” wraz z odpowiadającymi im nowymi klasami.

Zmiany, w ujęciu liczbowym, pomiędzy PKD 2007 a PKD 2025. Wzrost liczebności sekcji spowodowany jest podziałem sekcji J, natomiast zmniejszona liczba działów wynika z włączenia zakresu działu 45 do działów 46 i 47.

Nowe PKD 2025 a obowiązki przedsiębiorców

Zmiany w PKD będą miały wpływ na przedsiębiorców, ponieważ będą oni zobowiązani przekształcić swój dotychczasowy kod na ten wynikający z nowej klasyfikacji PKD 2025.

Dodatkowo nowe kody PKD 2025 znajdą też odzwierciedlenie w innych klasyfikacjach, jak np. w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) na poziomie krajowym.

Projekt rozporządzenia obecnie przewiduje, że nowe kody PKD 2025 powinny być stosowane przez podmioty, które rozpoczną działalność gospodarczą oraz te, które wprowadziły zmiany w CEIDG (lub innych rejestrach) po wejściu w życie przepisów dotyczących nowych kodów.

Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy po wejściu w życie ww. Rozporządzenia nie będą dokonywać zmian aktualizacyjnych w CEIDG, będą mogli korzystać z dotychczasowych kodów PKD (2007) maksymalnie przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie rzeczonego Rozporządzenia, czyli do 31 grudnia 2026 roku. W tym czasie będą mogli samodzielnie dokonać przeklasyfikowania kodu z PKD 2007 na PKD 2025.

Po upływie tego okresu przejściowego, tj. z dniem 1 stycznia 2027 r., planuje się wprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania tych podmiotów w CEIDG oraz innych rejestrach urzędowych.

Innymi słowy, obecne zapisy projektu Rozporządzenia wskazują, że dotychczasowe kody PKD 2007:

  • będą mogły być stosowane do końca 2026 roku, ale tylko przez podmioty, które przed 1 stycznia 2025 roku zostały już ujęte w rejestrze CEIDG i innych, i po tej dacie nie będą zgłaszały zmian we wpisie do CEIDG;
  • będą mogły być stosowane przez podmioty, które przed 1 stycznia 2025 roku zostały już ujęte w rejestrze CEIDG, ale tylko do daty złożenia wniosku o zmianę wpisu w CEIDG lub w innych rejestrach;
  • nie będą mogły być stosowane przez podmioty rozpoczynające wykonywanie działalności gospodarczej po wejściu w życie Rozporządzenia o nowych PKD 2025.

Uwagi ZUS

ZUS w uwagach do projektu wyraził obawy, że wyżej przedstawione rozwiązanie, czyli stosowanie w jednym czasie kodów PKD 2007 oraz PKD 2025 (w okresie przejściowym) przez różne podmioty, może być problematyczne w kontekście ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Stąd ZUS zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku (czyli w okresie przejściowym) dla ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, wszyscy przedsiębiorcy (płatnicy składek) stosowali tylko jedną klasyfikację PKD 2007.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Nowa wersja Polskiej Klasyfikacji Działalności musi zostać wprowadzona w tym samym terminie co zrewidowana wersja klasyfikacji unijnej NACE, to jest z dniem 1 stycznia 2025 roku.

Bieżący stan prac legislacyjnych nad aktualną wersją projektu PKD 2025 dostępny jest na podlinkowanej stronie.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie