Rekrutacja online – wyzwanie dla rekrutera

Jak przeprowadzić rekrutację online? Dowiedz się, o co powinien zadbać rekruter, aby proces rekrutacyjny przebiegł sprawnie i efektywnie.

Czym jest rekrutacja online?

Określenie rekrutacji zdalnej odnosi się do przeprowadzania rozmowy z kandydatem przez telefon lub wideorozmowę zamiast spotkania osobiście.

Rekrutacja zdalna nie jest nowością, wiele firm korzysta z niej od dawna. Może być stosowana jako wstępna weryfikacja – pierwszy etap rekrutacji, aby określić czy danego kandydata warto zaprosić na właściwą rozmowę rekrutacyjną w firmie. W dobie pandemii jednak coraz częściej cały proces rekrutacji prowadzony jest zdalnie. W większości firm jest to już standardem oraz formą zadbania o bezpieczeństwo rekrutera i kandydata.

Wyzwaniem dla rekrutera może być poznanie człowieka podczas takiej zdalnej rozmowy – towarzyszący jej stres i odległość mogą sprawić, że kandydat będzie zachowywał się zupełnie inaczej niż zachowałby się podczas klasycznej rozmowy stacjonarnej. W związku z tym pierwsze wrażenie, które odgrywa dużą rolę w podjęciu decyzji o zatrudnieniu może okazać się mylne. Dochodzi również techniczna strona takiej formy rekrutacji, która wymaga większego przygotowania niż rozmowa stacjonarna: odpowiedniego sprzętu, sprawnego połączenia internetowego oraz narzędzi wspierających cały proces.

Narzędzia wspomagające selekcję CV

Pierwszym etapem rekrutacji jest przygotowanie stosownego ogłoszenia i jego publikacja. Powinno ono zawierać widoczną informację o zdalnym trybie rekrutacji – dla wygody kandydatów. Dla wielu osób rekrutacja zdalna jest nadal czymś nowym, nieznanym, dlatego warto poinformować o tym kandydata jeszcze przed jego aplikacją.

Wstępna selekcja uchodzi wśród rekruterów za najtrudniejszy i najbardziej złożony etap rekrutacji dlatego od rekrutera wymaga się bardzo dobrego zorganizowania. Warto zadbać o oprogramowanie do monitorowania postępów rekrutacji i kandydatów. Przydatne mogą być również narzędzia wspomagające selekcję CV.

Dla rekruterów z branży IT przydatny może być GlossaryTech czy Mr. Toomuch, które podczas weryfikowania kandydata pomagają rozszyfrować techniczną terminologię niezrozumiałą dla kogoś spoza branży.

Warta uwagi jest również bezpłatna wtyczka OctoHR, która sprawnie i szybko filtruje najlepszych kandydatów i podsumowuje najważniejsze informacje na ich temat. Inne cenione narzędzia usprawniające proces sourcingu kandydatów to Slack, CV Timeline, Hiretual oraz Workable.

Podczas tego pierwszego etapu poza organizacją pracy własnej warto również pamiętać o zgłaszających się kandydatach i informować ich na bieżąco o statusie aplikacji. Oprócz narzędzi do bezpośredniej komunikacji z kandydatami warto rozważyć chatboty, które udzielą szybkiej odpowiedzi na pytania i wątpliwości kandydatów. Główną korzyścią dla rekrutera jest tu oszczędność czasu.

Przebieg rekrutacji zdalnej

Po wstępnej selekcji kandydatów pora na pierwszy kontakt telefoniczny, podczas którego rekruter pozyskuje dodatkowe informacje na temat kandydata i przy obustronnej chęci ustala dogodny termin rozmowy telefonicznej lub rozmowy wideo.

W przypadku rozmowy online kandydat powinien odpowiednio wcześniej otrzymać zaproszenie z linkiem do spotkania – po jego kliknięciu dołącza do spotkania w ustalonym terminie. Do najpopularniejszych komunikatorów wykorzystywanych podczas rozmów rekrutacyjnych należą Microsoft Teams, Zoom oraz Google Hangouts – są one bezpłatne w wersji podstawowej i działają zarówno na komputerze stacjonarnym jak i na urządzeniach mobilnych.

Podczas rozmowy rekruter powinien zebrać informacje o dotychczasowej karierze, zweryfikować umiejętności językowe i wybadać zaangażowanie pracownika. Na koniec rozmowy dobrze jest przekazać informacje o terminie finalnej decyzji.

Przygotowanie rekrutera do rozmowy

Rekruter powinien się odpowiednio przygotować do rozmowy. Poza schludnym, reprezentatywnym wyglądem, powinien zadbać również o jednolite tło bez rozpraszaczy, porządek, dobre oświetlenie oraz ciszę i spokój na czas rozmowy. Warto sprawdzić też jakość połączenia internetowego przed rozpoczęciem rozmowy.

Po dokonaniu ocen kompetencji i cech wymaganych na danym stanowisku następuje podjęcie decyzji o zatrudnieniu i przekazanie feedbacku kandydatom.

Po dopełnieniu formalności niezbędnych przed zatrudnieniem, do obowiązków rekrutera należy jeszcze onboarding online czyli zdalne wdrożenie pracownika: zapoznanie go z misją, wizją, strategią i celami firmy, ustalenie terminu szkolenia BHP i szkoleń wdrażających.

Kluczem do sprawnej rekrutacji online jest dobór odpowiedniego oprogramowania (które będzie dostępne również dla kandydata), wykorzystanie narzędzi technologicznych, dobra organizacja i przygotowanie do całego procesu.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Dlaczego rekrutacja online jest wyzwaniem dla rekrutera?

    Poza merytoryczną częścią spotkania musi przygotować też stronę techniczną, poznać narzędzia i komunikatory usprawniające zdalną rekrutację zadbać o spokojne miejsce z dobrym oświetleniem i sprawnym połączeniem internetowym.

  2. 🔸Z jakich komunikatorów korzystać podczas zdalnej rozmowy rekrutacyjnej?

    Do najpopularniejszych komunikatorów należą Microsoft Teams, Zoom oraz Google Hangouts - są bezpłatne w wersji podstawowej i działają zarówno na komputerze stacjonarnym jak i na urządzeniach mobilnych.

  3. 🔸Czym jest onboarding online?

    Onboarding online to zdalne wdrożenie pracownika: zapoznanie go z misją, wizją, strategią i celami firmy, ustalenie terminu szkolenia BHP i szkoleń wdrażających.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość