Blog ifirma.pl

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT czy można to odkręcić? Interpretacja KIS

|
|
4 minut czytania
Zrezygnowałeś ze zwolnienia z VAT i chciałbyś to odręcić? Sprawdź, czy jest to możliwe.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej ma wiele dylematów, wątpliwości i pytań, na które nie zawsze można znaleźć jednoznaczne odpowiedzi. Duża ilość przepisów przysparza problemów każdemu, tym bardziej osobie, która dopiero zaczyna przygodę z biznesem. W takich sytuacjach niekiedy może dojść do podjęcia zbyt pochopnej decyzji, z której chcielibyśmy się wycofać. W dzisiejszej publikacji zajmiemy tematem rezygnacji ze zwolnienia z VAT i próbą odkręcenia tej decyzji. Powołamy się przy tym na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Zwolnienie podmiotowe w VAT

Nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek rejestracji do podatku VAT. Ustawa o podatku VAT opisuje warunki , które należy spełnić, żeby nie zostać czynnym podatnikiem VAT. W przepisach zostały wymienione pewne kategorie dostaw towarów i świadczonych usług, które są objęte bezwzględnym obowiązkiem rejestracji do podatku VAT.

Szczegółowe informacje na temat kiedy nie można korzystać ze zwolnienia z VAT zostały opisane w podlinkowanej publikacji na ten temat.

Jednak w ustawie pojawia się również zapis, że przedsiębiorca może w każdym momencie zrezygnować ze zwolnienia z VAT i dokonać rejestracji do tego podatku.

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT

Nie trzeba czekać do przekroczenia limitu sprzedaży w kwocie 200.000 zł, żeby się zarejestrować do VAT. Taką decyzję można podjąć w każdym momencie, tylko ważne jest, żeby znać konsekwencje tego kroku. Ponowny powrót do zwolnienia podmiotowego będzie możliwy dopiero po upływie określonego przedziału czasowego.

Ważne!

Przedsiębiorca, który zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego w VAT może ponownie skorzystać ze zwolnienia jednak nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnował z tego zwolnienia

Przykład 1

Pani Lucyna rozpoczęła działalność gospodarczą, jako podatnik korzystający ze zwolnienia od podatku VAT, jednak podjęła decyzję, że począwszy od lipca 2023 roku zrezygnuje ze zwolnienia z VAT i dokona rejestracji. W takim przypadku powrót do zwolnienia będzie możliwy najwcześniej od 1 stycznia 2025 roku, o ile spełnia warunki, o których jest mowa w tabeli poniżej.

Jednak przedsiębiorca, który powraca do zwolnienia z VAT powinien dodatkowo wiedzieć, że musi spełniać pewne warunki.

Powrót do zwolnienia z VAT jest możliwy pod pewnymi warunkami:
Musi upłynąć pełny rok od końca roku podatkowego, w którym zrezygnował ze zwolnienia
W roku poprzedzającym nie może przekroczyć limitu sprzedaży 200.000 zł
Nie może dokonywać dostawy towarów i usług wymienionych w ustawie o VAT (art. 113 ust. 13)

Co jednak jeśli nasza decyzja o rejestracji do podatku VAT była zbyt pochopna i chcielibyśmy ją odkręcić? Przepisy są tak zawiłe, że nie trudno się w nich pogubić, ale czy takie wyjaśnienie będzie wystarczające dla organu podatkowego. Zobaczmy, jak sprawa była rozstrzygana przez organ podatkowy.

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT czy można to odkręcić? Interpretacja KIS

Opisy kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) są często dość obszerne. Zakres czynności, które mieszczą się w danym grupowaniu bardzo często nie odzwierciedla stanu faktycznego, a przedsiębiorcy mają w związku z tym wiele problemów. Bardzo często źródłem nieporozumień z fiskusem są kody PKD, które w swoim opisie zawierają sformułowanie “doradztwo”. Wynika to z faktu, że w świetle ustawy o VAT usługi doradztwa podlegają pod podatek VAT od pierwszej sprzedaży. Jednak przedsiębiorcy, którzy nie chcą się rejestrować do VAT składają wnioski o wydanie interpretacji, czy ich tok rozumowania jest słuszny, że jeśli nie wykonują czynności obowiązkowo objętych podatkiem VAT wymienionych w PKD, to nie muszą się rejestrować do VAT. Organy podatkowe najczęściej uznają, że takie podejście jest właściwe. Jednak jeden z przedsiębiorców podjął zbyt pochopnie decyzję o rezygnacji ze zwolnienia z VAT i chciałby się z niej wycofać. Złożył więc zapytanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), czy może to zrobić. W interpretacji z dnia 15.03.2023 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.951.2022.2.WN zostało zadane pytanie, czy w związku z błędną interpretacja przepisów przedsiębiorca może wycofać zgłoszenie rejestracyjne do VAT w dowolnym momencie? Niestety Dyrektor KIS uznał, że podjęta decyzja ma swoje konsekwencje i przedsiębiorca musi zaczekać na upływ terminów ustawowych, żeby znowu korzystać ze zwolnienia z VAT. Przede wszystkim musi upłynąć rok od końca roku podatkowego, w którym została dokonana rejestracja.

Podsumowanie

Jak się okazuje w prowadzonej działalności gospodarczej, tak samo jak i w życiu, każda decyzja ma swoje określone konsekwencje. Nieznajomość prawa lub jego błędna interpretacja nie jest wystarczająca, żeby organ podatkowy zajął korzystne dla nas stanowisko. Opisana sytuacja powinna dać do myślenia, tym wszystkim, którzy szybciej coś zrobią zanim pomyślą. Jednak zwyczajnie takie sytuacje się zdarzają i są nieuniknione. Nie jest to sprawa bez wyjścia, jedynie przedsiębiorca będzie musiał przez co najmniej rok posiadać status czynnego podatnika VAT i wypełniać wszystkie obowiązki z tym związane. Przepisy nie są transparentne i to jest niewątpliwie dużą bolączką zarówno dla przedsiębiorców, jak i księgowych. Pisze się i mówi dużo na ten temat, jednak wypracowanie skutecznych rozwiązań nie jest wcale takie proste.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie