Blog ifirma.pl

RODO – gdzie szukać informacji?

|
|
2 minut czytania
RODO wymaga od przedsiębiorcy wprowadzenia specjalnych procedur, dotyczących ochrony danych osobowych. Na wypadek wątpliwości Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało specjalną stronę, na której można poszukać przydatnych informacji.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
RODO, czyli Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, obowiązujące od maja 2018 r. nakłada szereg obowiązków na podmioty, które w ramach swojej działalności mają do czynienia z danymi osobowymi. Do takiej grupy należą najczęściej także przedsiębiorcy. Skąd zatem czerpać informacje o RODO?

RODO u przedsiębiorcy – obowiązki

Pojęcie danych osobowych zostało znacznie rozszerzone od momentu wejścia w życie nowych przepisów. Obecnie nie są to tylko oczywiste dane, jak imię, nazwisko, adres czy PESEL, ale także wszelkie inne informacje, które mogą w jakiś sposób ułatwić identyfikację osoby – np. wizerunek, cechy szczególne, utrwalony nagranie etc.

Dlatego też nawet przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, mają najczęściej do czynienia z danymi osobowymi. Dotyczyć one będą przede wszystkim klientów, ale też pracowników firmy. Tym samym jakiekolwiek pozyskiwanie, gromadzenie albo przetwarzanie danych wiąże się z koniecznością wprowadzenia procedur ochrony danych osobowych.

RODO – skąd wziąć informacje?

Procedura ochrony danych osobowych to pojęcie bardzo szerokie, stąd nic dziwnego, że przedsiębiorcy niejednokrotnie nie są pewni, jakie czynności powinni wykonać, aby prawidłowo zabezpieczyć dane i nie narażać się na sankcje.

W tym zakresie z pomocą przychodzi Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które na swojej oficjalnej stronie umieściło przewodniki – zarówno ogólne, jak i przeznaczone dla poszczególnych branż albo gałęzi ochrony danych, jak zatrudnienie. Informacje te dostępne są na stronie biznes.gov.pl – w razie wątpliwości warto z nich korzystać.

Chcesz wiedzieć więcej? RODO w małej firmie – zobacz, na czym polega!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie