Rodzaje kar umownych – kara umowna kumulatywna

Wśród rodzajów kar umownych przewidzianych przez Kodeks cywilny są takie, które dają możliwość zrekompensowania powstałej szkody w całości lub też wyłącznie do określonej kwoty kary. Co więcej, istnieje możliwość uzyskania świadczenia zarówno z tytułu kary umownej, jak i odszkodowania – obu w pełnej wysokości. Jest to tzw. kara umowna kumulatywna. Jakie możliwości daje stronom umowy? Jaki zapis świadczy o zastosowaniu tej właśnie formy rekompensaty poniesionej przez jedną ze stron straty?

Kara umowna kumulatywna – charakterystyka

Kara umowna kumulatywna to najrzadziej występujący rodzaj tego typu sankcji. Taki zapis w umowie pozwala wierzycielowi na żądanie zapłaty zarówno przewidzianej w porozumieniu kary umownej, jak i naprawienia całości szkody na zasadach ogólnych, niezależnie od wysokości obydwu. W takim wypadku wspomniane naprawienie szkody odbywa się na zasadach ogólnych, czyli ma ono charakter pełny, a nie uzupełniający, tak jak przy karze umownej zaliczalnej.

Kara umowna kumulatywna a praktyka

Stosowanie tego typu zapisów w umowach jest jednak szeroko krytykowane (a przez to praktycznie nie występuje w praktyce). Kara umowna kumulatywna w swoim założeniu powoduje bowiem, że traci ona swój naczelny cel, jakim jest kompensata szkody powstałej w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania świadczenia niepieniężnego. Zamiast niego pojawia się natomiast charakter represyjny (który nie występuje w założeniach dotyczących kar umownych). Co więcej, według wielu specjalistów kara umowna kumulatywna jest niezgodna z zasadami współżycia społecznego i właśnie dlatego nie powinna być stosowana w obrocie gospodarczym.

Kara umowna– przykładowy zapis

Mimo szerokiej krytyki tego typu rozwiązania, część przedsiębiorców próbuje zastosować karę umowną kumulatywną w zawieranych umowach. Jaki zapis może o tym świadczyć? Może mieć on przykładowo następującą formę:

„Zapłata wspomnianej wyżej kary umownej nie pozbawia stron prawa dochodzenia na zasadach ogólnych odszkodowania (odszkodowanie pełne), niezależnie od przewidzianej kary umownej”.

Poznaj kolejny rodzaj kary umownej – kara umowna wyłączna!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań