Rozliczanie zasiłku macierzyńskiego w zeznaniu rocznym

Zasiłek macierzyński stanowi przychód, który – podobnie jak przychody z innych źródeł– należy wykazać w zeznaniu rocznym. Takiego rozliczenia dokonuje się na podstawie otrzymanego od ZUS lub pracodawcy odpowiednio PIT-11A lub PIT-11. Na jakim zeznaniu i w jakiej pozycji należy wykazać zasiłek macierzyński? Sprawdźmy.

Zasiłek macierzyński –podstawowe informacje

Zasiłek macierzyński to świadczenie otrzymywane przez matkę nowo narodzonego lub przysposobionego dziecka (w określonych przypadkach także przez ojca) w trakcie urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego. W sytuacji, gdy rodzicem pobierającym zasiłek macierzyński jest osoba prowadząca jednoosobową działalność, pracownik zakładu zatrudniającego mniej niż 20 osób lub bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy, płatnikiem tego świadczenia jest ZUS. Jeżeli matka/ojciec jest pracownikiem firmy, w której pracuje więcej niż 20 osób, podmiotem wypłacającym zasiłek macierzyński jest zakład pracy.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Rozliczanie zasiłku macierzyńskiego w zeznaniu rocznym

Na jakim formularzu PIT?

Najczęściej płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od zasiłku macierzyńskiego jest ZUS. W takiej sytuacji rodzic pobierający to świadczenie po zakończeniu roku powinien otrzymać PIT-11A, na którym wykazany będzie dochód, a także wysokość pobranych zaliczek na PIT. Jeżeli podmiotem wypłacającym zasiłek macierzyński jest zakład pracy, wówczas takie informacje znajdą się na druku PIT-11.

Na podstawie tych dokumentów należy rozliczyć zasiłek macierzyński na odpowiednim druku PIT.W przypadku tego dochodu właściwe będzie jedno z dwóch zeznań –patrz tabela poniżej.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Rozliczanie zasiłku macierzyńskiego w zeznaniu rocznym
  • PIT-37
  • dla rodzica zarejestrowanego w urzędzie pracy jako bezrobotny
  • dla rodzica uzyskującego w danym roku także przychody ze stosunku pracy/umowy zlecenia/umowy o dzieło
  • dla rodzica prowadzącego działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową
  • dla rodzica, u którego zasiłek stanowi jedyne źródło dochodów w danym roku
Formularz PIT Formularz PIT Dla kogo?
PIT-36
  • dla rodzica, który poza zasiłkiem prowadzi działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa) – oba źródła rozlicza on wówczas na jednym zeznaniu
  • dla rodzica, który uzyskiwał również dochody z zagranicy
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT zasiłek macierzyński traktowany jest jako przychód z innych źródeł i jako taki należy wykazać go w polu „dochody z innych źródeł”:
  • PIT-36 (26)
pit-36-macierzyński-580x101
  • PIT-37 (25)
pit-37-macierzyński-580x88
Program do faktur – Darmowe konto Rozliczanie zasiłku macierzyńskiego w zeznaniu rocznym

Jesteśmy na YouTube

Kanał dla przedsiębiorców, którzy szukają wskazówek dotyczących księgowości.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI