Rozliczanie zasiłku macierzyńskiego w zeznaniu rocznym

Zasiłek macierzyński stanowi przychód, który – podobnie jak przychody z innych źródeł – należy wykazać w zeznaniu rocznym. Takiego rozliczenia dokonuje się na podstawie otrzymanego PIT-11A od ZUS lub PIT-11 od pracodawcy. Sprawdź na jakim zeznaniu i w jakiej pozycji należy wykazać zasiłek macierzyński!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zasiłek macierzyński stanowi przychód, który – podobnie jak przychody z innych źródeł– należy wykazać w zeznaniu rocznym. Takiego rozliczenia dokonuje się na podstawie otrzymanego od ZUS lub pracodawcy odpowiednio PIT-11A lub PIT-11. Na jakim zeznaniu i w jakiej pozycji należy wykazać zasiłek macierzyński? Sprawdźmy.

Zasiłek macierzyński – podstawowe informacje

Zasiłek macierzyński to świadczenie otrzymywane przez matkę nowo narodzonego lub przysposobionego dziecka (w określonych przypadkach także przez ojca) w trakcie urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego. W sytuacji, gdy rodzicem pobierającym zasiłek macierzyński jest osoba prowadząca jednoosobową działalność, pracownik zakładu zatrudniającego mniej niż 20 osób lub bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy, płatnikiem tego świadczenia jest ZUS. Jeżeli matka/ojciec jest pracownikiem firmy, w której pracuje więcej niż 20 osób, podmiotem wypłacającym zasiłek macierzyński jest zakład pracy.

Na jakim formularzu PIT?

Najczęściej płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od zasiłku macierzyńskiego jest ZUS. W takiej sytuacji rodzic pobierający to świadczenie po zakończeniu roku powinien otrzymać PIT-11A, na którym wykazany będzie dochód, a także wysokość pobranych zaliczek na PIT. Jeżeli podmiotem wypłacającym zasiłek macierzyński jest zakład pracy, wówczas takie informacje znajdą się na druku PIT-11.

Na podstawie tych dokumentów należy rozliczyć zasiłek macierzyński na odpowiednim druku PIT.W przypadku tego dochodu właściwe będzie jedno z dwóch zeznań –patrz tabela poniżej.

Formularz PIT Dla kogo?
PIT-37
  • dla rodzica zarejestrowanego w urzędzie pracy jako bezrobotny
  • dla rodzica uzyskującego w danym roku także przychody ze stosunku pracy/umowy zlecenia/umowy o dzieło
  • dla rodzica prowadzącego działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową
  • dla rodzica, u którego zasiłek stanowi jedyne źródło dochodów w danym roku
PIT-36
  • dla rodzica, który poza zasiłkiem prowadzi działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa) – oba źródła rozlicza on wówczas na jednym zeznaniu
  • dla rodzica, który uzyskiwał również dochody z zagranicy

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT zasiłek macierzyński traktowany jest jako przychód z innych źródeł i jako taki należy wykazać go w polu „dochody z innych źródeł”:

  • PIT-36 (28)

  • PIT-37 (27)

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce