Rozliczanie zasiłku macierzyńskiego w zeznaniu rocznym

zasiłek macierzyński w PIT

Zasiłek macierzyński stanowi przychód, który – podobnie jak przychody z innych źródeł – należy wykazać w zeznaniu rocznym. Takiego rozliczenia dokonuje się na podstawie otrzymanego PIT-11A od ZUS lub PIT-11 od pracodawcy. Sprawdź na jakim zeznaniu i w jakiej pozycji należy wykazać zasiłek macierzyński!

Zasiłek macierzyński stanowi przychód, który – podobnie jak przychody z innych źródeł– należy wykazać w zeznaniu rocznym. Takiego rozliczenia dokonuje się na podstawie otrzymanego od ZUS lub pracodawcy odpowiednio PIT-11A lub PIT-11. Na jakim zeznaniu i w jakiej pozycji należy wykazać zasiłek macierzyński? Sprawdźmy.

Zasiłek macierzyński – podstawowe informacje

Zasiłek macierzyński to świadczenie otrzymywane przez matkę nowo narodzonego lub przysposobionego dziecka (w określonych przypadkach także przez ojca) w trakcie urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego. W sytuacji, gdy rodzicem pobierającym zasiłek macierzyński jest osoba prowadząca jednoosobową działalność, pracownik zakładu zatrudniającego mniej niż 20 osób lub bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy, płatnikiem tego świadczenia jest ZUS. Jeżeli matka/ojciec jest pracownikiem firmy, w której pracuje więcej niż 20 osób, podmiotem wypłacającym zasiłek macierzyński jest zakład pracy.

Na jakim formularzu PIT?

Najczęściej płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od zasiłku macierzyńskiego jest ZUS. W takiej sytuacji rodzic pobierający to świadczenie po zakończeniu roku powinien otrzymać PIT-11A, na którym wykazany będzie dochód, a także wysokość pobranych zaliczek na PIT. Jeżeli podmiotem wypłacającym zasiłek macierzyński jest zakład pracy, wówczas takie informacje znajdą się na druku PIT-11.

Na podstawie tych dokumentów należy rozliczyć zasiłek macierzyński na odpowiednim druku PIT.W przypadku tego dochodu właściwe będzie jedno z dwóch zeznań –patrz tabela poniżej.

Formularz PIT Dla kogo?
PIT-37
  • dla rodzica zarejestrowanego w urzędzie pracy jako bezrobotny
  • dla rodzica uzyskującego w danym roku także przychody ze stosunku pracy/umowy zlecenia/umowy o dzieło
  • dla rodzica prowadzącego działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową
  • dla rodzica, u którego zasiłek stanowi jedyne źródło dochodów w danym roku
PIT-36
  • dla rodzica, który poza zasiłkiem prowadzi działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa) – oba źródła rozlicza on wówczas na jednym zeznaniu
  • dla rodzica, który uzyskiwał również dochody z zagranicy
▲ wróć na początek

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT zasiłek macierzyński traktowany jest jako przychód z innych źródeł i jako taki należy wykazać go w polu „dochody z innych źródeł”:

  • PIT-36 (28)

  • PIT-37 (27)

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość