Rozliczenia kwartalne VAT od stycznia 2017 r.

Przedsiębiorco sprawdź kto w nowym roku straci możliwość rozliczenia kwartalnego w podatku VAT. Nowe przepisy znacznie ograniczają możliwości rozliczenia kwartalnego.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rozliczenie kwartalne od stycznia 2017 r. będzie możliwe tylko dla małych podatników.

Rozliczenia kwartalne – dla kogo?

Art. 2 pkt 25 ustawy VAT precyzuje, iż małym podatnikiem jest podatnik podatku od towarów i usług:

  • u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.

Jeżeli wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) podatnika VAT nie przekroczy w 2016 r. kwoty 5.157.000 zł, to będzie mógł mieć status małego podatnika w 2017 roku

  • prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, zarządzającego alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro

Dodatkowe ograniczenia wprowadza art. 99 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług, który nie zezwala na rozliczenia za okresy kwartalne dla małych podatników wymienionych poniżej.

1. Rejestrowanych przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT czynni przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja. Przepisy przejściowe w tym zakresie odnoszą się również do podatników, którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni w IV kwartale 2016 r. (po 30 września 2016 r.). Podatnicy ci będą obowiązani do składania miesięcznych deklaracji VAT począwszy od pierwszego okresu rozliczeniowego 2017 r.

2. Podatników, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy (towary wrażliwe), chyba że łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50 000 zł.

Uwaga:

Jeszcze do końca 2016 r. podatnicy dokonujący dostaw towarów wrażliwych z załącznika 13 do ustawy o VAT, jeżeli wartość ich dostaw przekroczyła 50 000 zł miesięcznie i jednocześnie nie przekraczała wartości 1% sprzedaży podatnika mogli wybrać rozliczenie kwartalne.

Od 1 stycznia 2017 roku bez znaczenia będzie jaki procent ogólnej sprzedaży podatnika stanowi wartość dostaw towarów wrażliwych. Warunkiem decydującym o możliwości rozliczenia kwartalnego stanie się kwota wartości dostaw towarów wrażliwych, która nie może zostać przekroczona by móc wybrać wskazany typ rozliczenia.

Wykaz towarów z załącznika nr 13 znajduje się na wskazanej stronie.

 
Rozliczenie kwartalne w 2017 r.
Mali podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni po 30-09-2016 r.niemożliwe
Mali podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni do 30- 09-2016 r. (włącznie)
możliwe
Mali podatnicy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, których łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku przekroczyła, w dowolnym miesiącu z tych okresów, kwotę 50 000 zł.
niemożliwe
Mali podatnicy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, których łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50 000 zł.
możliwe

Czy składać aktualizację VAT-R?

Podatnicy, którzy na skutek nowelizacji przestaną składać VAT-7D, nie muszą składać aktualizacji VAT-R. Podobnie jak rok wcześniej, gdy następowała z mocy przepisów ustawy zmiana właściwości urzędów skarbowych dla podatku od towarów i usług.

Natomiast w przypadku małych podatników zarejestrowanych do podatku VAT po 30.09.2016 r., składających za 4 kwartał VAT-7K, przepisy nie są w tej kwestii równie jasne. Krajowa Informacja Podatkowa stoi na stanowisku, że również w takim przypadku aktualizacja nie jest wymagana.

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
21 komentarzy
  1. Łukasz

    Witam, czyli jeżeli zostałem zarejestrowany jako podatnik VAT w dniu 28.08.2016, mogę rozliczać się kwartalnie przy założeniu, że posiadam status małego podatnika?

  2. ifirma.pl

    Tak, może Pan się rozliczać kwartalnie w roku 2017, jeśli oczywiście spełniony jest również warunek dotyczący dostawy towarów z załącznika 13 do ustawy ( z pkt. 2).

  3. przedsiębiorca

    Witam, firme mam od 01.08.2016, rozliczam się kwartalnie i jestem zwolniony z podatku VAT. Moje zarobki w roku 2016 przekroczyły 100 000zł i otrzymałem taka informację, że jeśli przekroczy taką kwotę to nie mogę rozliczać się kwartalnie tylko miesięcznie. Czy jest to prawda?

  4. ifirma.pl

    Jeśli jest Pan zwolniony z podatku VAT, to nie składa Pan deklaracji VAT-7 w US.

  5. Darek

    Czy w związku z zakończeniem możliwości rozliczania VAT-UE kwartalnie trzeba składać do US jakieś pismo czy przejście z rozliczeń kwartalnych na miesięczne dzieje się niejako „automatycznie”? Pozdrawiam

  6. ifirma.pl

    Tak, może Pani rozliczać się kwartalnie w roku 2017 pod warunkiem, że:
    – jest Pani małym podatnikiem,
    – jest Pani zarejestrowana jako vatowiec czynny od wskazanej daty (II kwartał 2015),
    – spełniony jest również warunek dotyczący dostawy towarów z załącznika 13 do ustawy ( z pkt. 2).

  7. ifirma.pl

    Nie trzeba informować o tym fakcie US.

  8. Magda

    Witam, mam pytanko czy jeżeli w spółce z oo posiadam przychody z tyt. odsetek od udzielonych pożyczek ( mam wpisane w umowie spółki, że mogę udzielać pożyczek) ale nie jestem ani bankiem ani parabankiem to czy te usługi są traktowane jako o podobnym charakterze do limitu 45 tyś Euro i czy nadal jestem małym podatnikiem (oczywiście pozostałe warunki spełniam) czy może już muszę rozliczać się miesięcznie?

  9. ifirma.pl

    Nie dokonujemy interpretacji przepisów oraz definicji, szczególnie jeśli nie ma ich w przepisach podatkowych. Proszę wystąpić o interpretacje indywidualną lub skontaktować się z krajową informacją podatkową.

  10. ifirma.pl

    Na indywidualne pytania użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon. Dane do kontaktu podane są na stronie: /kontakt

  11. Adam

    Witam. Działalność zarejestrowałem we wrześniu 2016 roku, podatek Vat rozliczałem kwartalnie. Zgodnie z powyższym, od początku tego roku, muszę rozliczać eis miesięcznie. Gdzie w ustawieniach programu muszę zmienić formę rozliczania, żeby Vat był naliczany miesięcznie. Pozdrawiam

  12. ifirma.pl

    Pana pytanie zostało przekazane do Biura Obsługi Klienta serwisu ifirma.pl. Odpowiedź otrzyma Pan mailowo.

  13. Grzegorz Bogusz

    Założyłem działalność od dnia 1 grudnia 2016. Jednoosobowe usługi informatyczne z kwota przychodu nie przekraczającą 15 000. Czy mogę zVAT rozliczać się kwartalnie, czy muszę miesięcznie? Za poprzedni rok zdeklarowałem rozliczenia kwartalne

  14. ifirma.pl

    Mali podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni po 30-09-2016 r. od nowego roku nie mogą się rozliczać kwartalnie.

  15. Maciej Paca

    Prowadzę działalność od 01.04.2016, Rozliczam VAT kwartalnie ale i składam co kwartał zerowe VAT-UE bo mam zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (jeszcze tego nie robiłem). Czy mam dalej prawo do rozliczania się z VAT kwartalnie?

  16. ifirma.pl

    W artykule zostały zawarte wykluczenie kto nie może się rozliczać kwartalnie, jeżeli dane Pana nie dotyczą to nie ma u Pana zmiany. Jeżeli jest Pan użytkownikiem serwisu ifirma.pl z pytaniami zapraszamy przez e-mail, czat lub telefon. Dane do kontaktu podane są na stronie: /kontakt

  17. Tereska Co ma Pieska

    Nie było potrzeby składania zerowych deklaracji VAT-UE…

  18. Yodus

    Co mam zrobić w przypadku gdy dowiedziałem się teraz o tym przepisie, a zarejestrowałem się w grudniu 2016 roku?
    W takim razie w lutym nie złożyłem deklaracji VAT-7.

  19. ifirma.pl

    Na pytanie z zakresu księgowości aktywnych użytkowników serwisu odpowiadamy poprzez e-mail, czat, telefon. Jeżeli nie jest Pan użytkownikiem serwisu zalecam kontakt ze swoim urzędem skarbowym celem wyjaśniania sprawy.

  20. BB L.W.

    Dzień dobry, mam pytanie dotyczące VAT kwartalny :
    lekarz prowadzący badania kliniczne zarejestrował się jako podatnik VAT czynny w lipcu 2016r., osiągnął w trzecim kwartale przychód ze sprzedaży opodatkowanej w kwocie 47 000 zł. Czy w 2017r. powinien składać deklaracje VAT-7 miesięcznie?

  21. ifirma.pl

    W artykule zostały zawarte wykluczenie kto nie może się rozliczać kwartalnie, jeżeli dane Pana nie dotyczą to nie ma u Pana zmiany. Jeżeli jest Pan użytkownikiem serwisu ifirma.pl z pytaniami zapraszamy przez e-mail, czat lub telefon.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce