Rozliczenia z urzędem skarbowym – co warto wiedzieć?

Rozliczenia z urzędem skarbowym mogą się wydawać skomplikowane – szczególnie dla nowych przedsiębiorców. Warto zatem ustalić, jakie podatki obowiązują konkretnego przedsiębiorcę, a następnie – jak, kiedy i gdzie należy je rozliczać.

Podatki – rozliczenia z urzędem skarbowym

Mówiąc o rozliczeniach z urzędem skarbowym mamy na myśli różnego rodzaju podatki. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, do najpopularniejszych podatków należą dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz od towarów i usług (VAT). Dodatkowo w przypadku osób posiadających firmową nieruchomość pojawić się może podatek od nieruchomości, a w przypadku firm transportowych i innych, posiadających np. samochody ciężarowe – podatek od środków transportu.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Rozliczenia z urzędem skarbowym – co warto wiedzieć?

Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników należy pamiętać, że będzie występował przed urzędem skarbowym jako płatnik podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowniczych.

Właściwy urząd skarbowy

Aby rozliczać się z urzędem skarbowym trzeba ustalić, który urząd jest właściwy dla przedsiębiorcy. Zgodnie z przepisami właściwość urzędu skarbowego ustalamy zgodnie z miejscem zamieszkania podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą – zarówno dla podatku dochodowego, jak i VAT. Jeśli chodzi o wspólników spółki cywilnej, według miejsca zamieszkania rozliczają oni wyłącznie PIT – urząd skarbowy właściwy dla VAT ustala się zgodnie z miejscem siedziby spółki.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Rozliczenia z urzędem skarbowym – co warto wiedzieć?

Deklaracje i wpłaty

Przedsiębiorcy są zobowiązani do opłacania w urzędzie skarbowym zobowiązań podatkowych – do najpopularniejszych należą zaliczki na podatek dochodowy oraz podatek VAT. W zależności od wybranej formy rozliczenia, można dokonywać wpłat miesięcznie lub kwartalnie.

Dodatkowo w zakresie podatku VAT wraz z wpłatą należy złożyć odpowiednią deklarację – VAT-7 lub VAT-7K – wraz z plikiem JPK VAT (odpowiednio do 25 dnia miesiąca po zakończeniu miesiąca lub kwartału rozliczeniowego), czasem wzbogaconą o dodatkowe informacje w postaci np. informacji VAT-UE albo VAT-27. Co ważne, śródroczne deklaracje nie obowiązują w zakresie PIT – w tym przypadku wpłacamy wyłącznie zaliczki na podatek dochodowy (do 20 dnia kolejnego miesiąca), natomiast jedyną deklarację składamy po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do 30 kwietnia (lub do 31 stycznia*, jeśli wybrane zostało opodatkowanie zryczałtowane).

Program do faktur – Darmowe konto Rozliczenia z urzędem skarbowym – co warto wiedzieć?

Gdyby zdarzyło się, że wpłata zobowiązania podatkowego opóźni się, należy pamiętać o doliczeniu odsetek za zwłokę. W przypadku zobowiązań publicznoprawnych, do jakich zaliczają się podatki, odsetki te wynoszą 8% w skali roku.

Rozliczenia z urzędem skarbowym nie należą do skomplikowanych obowiązków. Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami oraz przyzwyczajeniu się do podatkowej rutyny nie powinny zatem stanowić dla przedsiębiorcy większego problemu.

Zmieniasz miejsce zamieszkania? Sprawdź, kiedy rozliczysz się w nowym urzędzie!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań