Rozliczenie PIT za 2022 rok – czy urząd wyliczy za podatnika najkorzystniejszą wersję?

PIT za 2022 rok

Zastanawiasz się jak korzystnie rozliczyć zeznanie za 2022 rok? W dzisiejszej publikacji dowiesz się, jak będzie wyglądało wyliczenie najkorzystniejszej wersji rozliczenia PIT za 2022 rok.

Rok 2022 przejdzie do historii, jako rok wprowadzenia Polskiego Ładu. Ustawa ta zmieniła wiele, szczególnie dla przedsiębiorców, ale również jej skutki odczuły osoby, które pozostają w zatrudnieniu. Bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem było m.in. wprowadzenie ulgi dla klasy średniej, z której na szczęście zrezygnowano zmieniając przepisy. Ostatnio pojawiła się informacja na stronach rządowych dotycząca rozliczenia PIT za 2022 rok. Mowa jest w niej o przygotowaniu wyliczenia za podatnika najkorzystniejszej wersji zeznania rocznego z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej i o tym napiszemy w dzisiejszej publikacji.

Ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie

Wyliczenie ulgi dla klasy średniej było nie lada wyzwaniem dla służb księgowych. Skomplikowane wzory i algorytmy należało stosować przez pół roku przy wyliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób zatrudnionych na etacie. Z ulgi mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek według skali podatkowej. Żeby można było skorzystać z ulgi trzeba było zmieścić się w limitach miesięcznych a po zakończeniu roku w rocznych. Zabieg ten miał na celu obliczanie zaliczki na podatek dochodowy w taki sposób, żeby osoby zatrudnione na umowę o pracę nie odczuły zmniejszenia wynagrodzenia netto, czyli chodziło o kwoty do wypłaty “na rękę”. Z ulgi mogła skorzystać tylko określona grupa osób, która spełniała wymagania kwotowe w zakresie uzyskiwanych wynagrodzeń. Na szczęście od 1 lipca 2022 roku, w ramach obszernej zmiany ustawy o Polskim Ładzie, ulga dla klasy średniej została zlikwidowana.

Rozliczenie PIT za 2022 rok

Od kilku lat Ministerstwo Finansów przygotowuje wstępnie wypełnione zeznania roczne w ramach projektu Twój e-PIT. Usługa skierowana jest do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Pomimo obietnic rozszerzenia usługi na zeznania z działalności gospodarczej na razie nie doszło to do skutku. Przygotowane przez Ministerstwo Finansów (MF) zeznania roczne można zmodyfikować, zatwierdzić i wysłać, a jeśli się tego nie zrobi, to zostaną one automatycznie zatwierdzone i przekazane do urzędu skarbowego w dniu upływu terminu, tj. 30 kwietnia, a więc w terminie do ich złożenia. W 2023 roku ten dzień wypada 02.05.2023 r., ponieważ 30.04 jest ustawowo wolny. W rozliczeniu za 2022 rok nie będzie już stosowana ulga dla klasy średniej, tylko w każdym zeznaniu PIT-37 i PIT-36 podatek będzie obliczony według obecnie obowiązującej skali podatkowej – 12% i 32%, z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku w wysokości 30.000 zł. Jednak MF przygotowało pewne rozwiązanie, które może okazać się korzystne dla niektórych osób.

Urząd skarbowy wyliczy za podatnika najkorzystniejszą wersję PIT za 2022 rok

Jak można przeczytać w komunikacie MF podjęto inicjatywę, która może być korzystna dla pewnej grupy osób, dla których zastosowanie ulgi dla klasy średniej byłoby bardziej opłacalne. I właśnie z myślą o takich osobach naczelnik urzędu skarbowego obliczy hipotetyczny podatek należny z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej, pod warunkiem, że:

Przychody w zeznaniu rocznym będą mieściły się w przedziale od 68.412,00 zł do 133.692,00 zł
Zostanie złożone zeznanie roczne PIT-37 lub PIT-36 – bez względu na to czy to będzie rozliczenie indywidualne, wspólne z małżonkiem czy jako osoby samotnie wychowującej dziecko
PIT-36 może być złożony zarówno przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej jak i przedsiębiorców
W zeznaniu zostaną wykazane przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, z pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy lub pozarolniczej działalności gospodarczej

Podatek hipotetyczny zostanie obliczony na podstawie danych przekazanych w złożonym zeznaniu rocznym, nie trzeba będzie przekazywać żadnych dodatkowych informacji w tym zakresie. Z założenia chodzi o ustalenie, czy podatek wyliczony przez naczelnika urzędu skarbowego będzie niższy od wykazanego w zeznaniu rocznym. Jeśli tak, to zostanie skierowane pismo do osoby zainteresowanej za pośrednictwem operatora pocztowego lub przez e-Urząd Skarbowy, w terminie 21 dni od złożenia zeznania rocznego.

 
Jeśli w wyniku wyliczenia podatku hipotetycznego przez naczelnika urzędu skarbowego okaże się, że powstanie kwota do zwrotu, to osoby zainteresowane zostaną powiadomione o tym fakcie. Zwrot różnicy podatku nastąpi z urzędu w terminie 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone w formie elektronicznej lub w terminie 3 miesięcy dla zeznań papierowych.
 

Ponadto MF przygotuje specjalny kalkulator, który pozwoli na sprawdzenie hipotetycznego podatku i kwoty zwrotu z tego tytułu. Osoby zainteresowane będą więc mogły sprawdzić wcześniej czy otrzymają taki zwrot.

Podsumowanie

Hipotetyczny zwrot podatku otrzymają tylko te osoby, dla których zastosowanie ulgi dla klasy średniej w rozliczeniu rocznym okazałoby się bardziej korzystne. Naczelnik urzędu skarbowego skieruje pismo informacyjne w tej sprawie tylko do podatników, którym taki zwrot przysługuje. Dodatkowa wersja zeznania rocznego będzie przygotowana jedynie dla osób zatrudnionych w 2022 roku na szeroko rozumiane umowy o pracę i tych przedsiębiorców, którzy wybrali zasady ogólne, podatek według skali podatkowej.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kiedy upływa termin złożenia PIT za 2022 rok?

    W 2023 roku ten dzień wypada 02.05.2023 r., ponieważ 30.04 jest ustawowo wolny.

  2. 🔸Co z wstępnie wypełnionym PITem za 2022 rok?

    Przygotowane przez Ministerstwo Finansów (MF) zeznania roczne można zmodyfikować, zatwierdzić i wysłać, a jeśli się tego nie zrobi, to zostaną one automatycznie zatwierdzone i przekazane do urzędu skarbowego w dniu upływu terminu

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość