Blog ifirma.pl

Rozliczenie PIT za 2022 rok – czy urząd wyliczy za podatnika najkorzystniejszą wersję?

|
Zastanawiasz się jak korzystnie rozliczyć zeznanie za 2022 rok? W dzisiejszej publikacji dowiesz się, jak będzie wyglądało wyliczenie najkorzystniejszej wersji rozliczenia PIT za 2022 rok.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rok 2022 przejdzie do historii, jako rok wprowadzenia Polskiego Ładu. Ustawa ta zmieniła wiele, szczególnie dla przedsiębiorców, ale również jej skutki odczuły osoby, które pozostają w zatrudnieniu. Bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem było m.in. wprowadzenie ulgi dla klasy średniej, z której na szczęście zrezygnowano zmieniając przepisy. Ostatnio pojawiła się informacja na stronach rządowych dotycząca rozliczenia PIT za 2022 rok. Mowa jest w niej o przygotowaniu wyliczenia za podatnika najkorzystniejszej wersji zeznania rocznego z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej i o tym napiszemy w dzisiejszej publikacji.

Ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie

Wyliczenie ulgi dla klasy średniej było nie lada wyzwaniem dla służb księgowych. Skomplikowane wzory i algorytmy należało stosować przez pół roku przy wyliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób zatrudnionych na etacie. Z ulgi mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek według skali podatkowej. Żeby można było skorzystać z ulgi trzeba było zmieścić się w limitach miesięcznych a po zakończeniu roku w rocznych. Zabieg ten miał na celu obliczanie zaliczki na podatek dochodowy w taki sposób, żeby osoby zatrudnione na umowę o pracę nie odczuły zmniejszenia wynagrodzenia netto, czyli chodziło o kwoty do wypłaty “na rękę”. Z ulgi mogła skorzystać tylko określona grupa osób, która spełniała wymagania kwotowe w zakresie uzyskiwanych wynagrodzeń. Na szczęście od 1 lipca 2022 roku, w ramach obszernej zmiany ustawy o Polskim Ładzie, ulga dla klasy średniej została zlikwidowana.

Rozliczenie PIT za 2022 rok

Od kilku lat Ministerstwo Finansów przygotowuje wstępnie wypełnione zeznania roczne w ramach projektu Twój e-PIT. Usługa skierowana jest do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Pomimo obietnic rozszerzenia usługi na zeznania z działalności gospodarczej na razie nie doszło to do skutku. Przygotowane przez Ministerstwo Finansów (MF) zeznania roczne można zmodyfikować, zatwierdzić i wysłać, a jeśli się tego nie zrobi, to zostaną one automatycznie zatwierdzone i przekazane do urzędu skarbowego w dniu upływu terminu, tj. 30 kwietnia, a więc w terminie do ich złożenia. W 2023 roku ten dzień wypada 02.05.2023 r., ponieważ 30.04 jest ustawowo wolny. W rozliczeniu za 2022 rok nie będzie już stosowana ulga dla klasy średniej, tylko w każdym zeznaniu PIT-37 i PIT-36 podatek będzie obliczony według obecnie obowiązującej skali podatkowej – 12% i 32%, z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku w wysokości 30.000 zł. Jednak MF przygotowało pewne rozwiązanie, które może okazać się korzystne dla niektórych osób.

Urząd skarbowy wyliczy za podatnika najkorzystniejszą wersję PIT za 2022 rok

Jak można przeczytać w komunikacie MF podjęto inicjatywę, która może być korzystna dla pewnej grupy osób, dla których zastosowanie ulgi dla klasy średniej byłoby bardziej opłacalne. I właśnie z myślą o takich osobach naczelnik urzędu skarbowego obliczy hipotetyczny podatek należny z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej, pod warunkiem, że:

Przychody w zeznaniu rocznym będą mieściły się w przedziale od 68.412,00 zł do 133.692,00 zł
Zostanie złożone zeznanie roczne PIT-37 lub PIT-36 – bez względu na to czy to będzie rozliczenie indywidualne, wspólne z małżonkiem czy jako osoby samotnie wychowującej dziecko
PIT-36 może być złożony zarówno przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej jak i przedsiębiorców
W zeznaniu zostaną wykazane przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, z pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy lub pozarolniczej działalności gospodarczej

Podatek hipotetyczny zostanie obliczony na podstawie danych przekazanych w złożonym zeznaniu rocznym, nie trzeba będzie przekazywać żadnych dodatkowych informacji w tym zakresie. Z założenia chodzi o ustalenie, czy podatek wyliczony przez naczelnika urzędu skarbowego będzie niższy od wykazanego w zeznaniu rocznym. Jeśli tak, to zostanie skierowane pismo do osoby zainteresowanej za pośrednictwem operatora pocztowego lub przez e-Urząd Skarbowy, w terminie 21 dni od złożenia zeznania rocznego.

 
Jeśli w wyniku wyliczenia podatku hipotetycznego przez naczelnika urzędu skarbowego okaże się, że powstanie kwota do zwrotu, to osoby zainteresowane zostaną powiadomione o tym fakcie. Zwrot różnicy podatku nastąpi z urzędu w terminie 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone w formie elektronicznej lub w terminie 3 miesięcy dla zeznań papierowych.
 

Ponadto MF przygotuje specjalny kalkulator, który pozwoli na sprawdzenie hipotetycznego podatku i kwoty zwrotu z tego tytułu. Osoby zainteresowane będą więc mogły sprawdzić wcześniej czy otrzymają taki zwrot.

Podsumowanie

Hipotetyczny zwrot podatku otrzymają tylko te osoby, dla których zastosowanie ulgi dla klasy średniej w rozliczeniu rocznym okazałoby się bardziej korzystne. Naczelnik urzędu skarbowego skieruje pismo informacyjne w tej sprawie tylko do podatników, którym taki zwrot przysługuje. Dodatkowa wersja zeznania rocznego będzie przygotowana jedynie dla osób zatrudnionych w 2022 roku na szeroko rozumiane umowy o pracę i tych przedsiębiorców, którzy wybrali zasady ogólne, podatek według skali podatkowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Kiedy upływa termin złożenia PIT za 2022 rok?

   W 2023 roku ten dzień wypada 02.05.2023 r., ponieważ 30.04 jest ustawowo wolny.
  2. Co z wstępnie wypełnionym PITem za 2022 rok?

   Przygotowane przez Ministerstwo Finansów (MF) zeznania roczne można zmodyfikować, zatwierdzić i wysłać, a jeśli się tego nie zrobi, to zostaną one automatycznie zatwierdzone i przekazane do urzędu skarbowego w dniu upływu terminu
  Komentarze czytelników
  1. 16 marca 2023 o 02:45
   aw

   Czy serwis pitroczny.pl będzie dostępny również w tym roku?

  2. 13 października 2023 o 13:22
   Ifirma

   Serwis PIT-roczny jest przygotowywany co roku. Staramy się by pojawił się jak najszybciej dla naszych Użytkowników. Rok 2022 obfitował w wiele zmian, które również wpłynęły na to, iż samo Ministerstwo Finansów później udostępniło generatory dla przedsiębiorców. Czy PIT już jest dostępny można śledzić bezpośrednio na stronie: https://www.pitroczny.pl/

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie