Różnice kursowe od środków własnych a ryczałt

różnice kursowe od środków własnych a ryczałt

Wybrałeś opodatkowanie na ryczałcie? Sprawdź, czy powinieneś obliczać różnice kursowe od środków własnych.

Każdy przedsiębiorca, gdy przeprowadza transakcje również w walutach obcych powinien wiedzieć i pamiętać, że w takich przypadkach może dojść do powstania różnic kursowych. Osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych również objęte są takim obowiązkiem. W dzisiejszym artykule opiszemy, czy powinny być obliczane różnice kursowe od środków własnych u ryczałtowca.

Kiedy powstają różnice kursowe od środków własnych?

Jeżeli przedsiębiorca dokonuje transakcji wyrażonych w walutach obcych najczęściej wiąże się to z przeprowadzaniem operacji na rachunkach walutowych. W takich sytuacjach dochodzi do wpływu i wypływu waluty. W wyniku ruchu walut mamy do czynienia z różnymi kursami, które należy zastosować do ich przeliczania. W takim przypadku mówimy o różnicach kursowych od środków własnych.

Różnice kursowe od środków własnych u ryczałtowca

Przedsiębiorcy, którzy opłacają ryczałt mogą mieć wątpliwości, czy aby na pewno ich również dotyczy obowiązek rozliczania różnic kursowych od środków własnych. Jak się okazuje forma opodatkowania dochodów w takim przypadku nie ma znaczenia.

Do przeliczenia różnic kursowych stosuje się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W przypadku gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu lub wypływu środków walutowych.

Dodatnie różnice kursowe powstają wówczas, gdy wartość otrzymanych lub zakupionych środków jest niższa od wartości tych środków w dniu ich wypływu (zapłaty lub wypłaty środków).

Przykład 1

W dniu 5 kwietnia 2022 r. pan Krzysztof zakupił dolary na rachunku walutowym w wysokości 2.000, przykładowy kurs do przeliczenia 4,3000 zł (8.600 zł). W dniu 20.04.2022 r. zapłacił za towar 2.000 dolarów według kursu przeliczeniowego 4,4000 zł (8.800 zł). W tym przypadku powstają dodatnie różnice kursowe w kwocie 200 zł. Pan Michał opodatkowuje przychody w ryczałcie stawką 3% i taka sama stawkę zastosuje do różnic kursowych. Jeżeli w działalności byłyby stosowane różne stawki ryczałtu, to powinno się przyjmować taką stawkę, która jest powiązana z rozchodem/zapłatą.

Ujemne różnice kursowe powstają wówczas, gdy wartość otrzymanych lub zakupionych środków jest wyższa od wartości tych środków w dniu ich wypływu (zapłata lub wypłata środków).

Przykład 2

Pan Andrzej jest ryczałtowcem i rozlicza faktury sprzedaży w walucie obcej. Po przeprowadzonej transakcji sprzedaży na kwotę 1.000 euro na rachunek walutowy wpłynęły środki dnia 8 kwietnia 2022 r. Po przeliczeniu na złotówki według przykładowego kursu 4,8000 zł mamy kwotę 4.800 zł. W dniu 15.04.2022 r. pan Andrzej zapłacił za fakturę zakupu z rachunku walutowego na 1.000 euro, kurs przeliczeniowy wyniósł 4,7000 zł, co daje 4.700 zł, a więc mamy ujemne różnice kursowe w kwocie 100 zł. Stawka ryczałtowa w działalności Pana Andrzeja wynosi 8,5% i taką stawkę należy również zastosować do różnic kursowych.

Podsumowanie

Ustalanie różnic kursowych od środków własnych jest ustawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który wybrał ryczałt jako formę opodatkowania i przeprowadza transakcje na rachunkach walutowych. Powstałe dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody do opodatkowania w Ewidencji przychodów, natomiast ujemne różnice obniżają te przychody.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość