Różnice kursowe od środków własnych a ryczałt

różnice kursowe od środków własnych a ryczałt

Wybrałeś opodatkowanie na ryczałcie? Sprawdź, czy powinieneś obliczać różnice kursowe od środków własnych.

Każdy przedsiębiorca, gdy przeprowadza transakcje również w walutach obcych powinien wiedzieć i pamiętać, że w takich przypadkach może dojść do powstania różnic kursowych. Osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych również objęte są takim obowiązkiem. W dzisiejszym artykule opiszemy, czy powinny być obliczane różnice kursowe od środków własnych u ryczałtowca.

Kiedy powstają różnice kursowe od środków własnych?

Jeżeli przedsiębiorca dokonuje transakcji wyrażonych w walutach obcych najczęściej wiąże się to z przeprowadzaniem operacji na rachunkach walutowych. W takich sytuacjach dochodzi do wpływu i wypływu waluty. W wyniku ruchu walut mamy do czynienia z różnymi kursami, które należy zastosować do ich przeliczania. W takim przypadku mówimy o różnicach kursowych od środków własnych.

Różnice kursowe od środków własnych u ryczałtowca

Przedsiębiorcy, którzy opłacają ryczałt mogą mieć wątpliwości, czy aby na pewno ich również dotyczy obowiązek rozliczania różnic kursowych od środków własnych. Jak się okazuje forma opodatkowania dochodów w takim przypadku nie ma znaczenia.

Do przeliczenia różnic kursowych stosuje się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W przypadku gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu lub wypływu środków walutowych.

Dodatnie różnice kursowe powstają wówczas, gdy wartość otrzymanych lub zakupionych środków jest niższa od wartości tych środków w dniu ich wypływu (zapłaty lub wypłaty środków).

Przykład 1

W dniu 5 kwietnia 2022 r. pan Krzysztof zakupił dolary na rachunku walutowym w wysokości 2.000, przykładowy kurs do przeliczenia 4,3000 zł (8.600 zł). W dniu 20.04.2022 r. zapłacił za towar 2.000 dolarów według kursu przeliczeniowego 4,4000 zł (8.800 zł). W tym przypadku powstają dodatnie różnice kursowe w kwocie 200 zł. Pan Michał opodatkowuje przychody w ryczałcie stawką 3% i taka sama stawkę zastosuje do różnic kursowych. Jeżeli w działalności byłyby stosowane różne stawki ryczałtu, to powinno się przyjmować taką stawkę, która jest powiązana z rozchodem/zapłatą.

Ujemne różnice kursowe powstają wówczas, gdy wartość otrzymanych lub zakupionych środków jest wyższa od wartości tych środków w dniu ich wypływu (zapłata lub wypłata środków).

Przykład 2

Pan Andrzej jest ryczałtowcem i rozlicza faktury sprzedaży w walucie obcej. Po przeprowadzonej transakcji sprzedaży na kwotę 1.000 euro na rachunek walutowy wpłynęły środki dnia 8 kwietnia 2022 r. Po przeliczeniu na złotówki według przykładowego kursu 4,8000 zł mamy kwotę 4.800 zł. W dniu 15.04.2022 r. pan Andrzej zapłacił za fakturę zakupu z rachunku walutowego na 1.000 euro, kurs przeliczeniowy wyniósł 4,7000 zł, co daje 4.700 zł, a więc mamy ujemne różnice kursowe w kwocie 100 zł. Stawka ryczałtowa w działalności Pana Andrzeja wynosi 8,5% i taką stawkę należy również zastosować do różnic kursowych.

Podsumowanie

Ustalanie różnic kursowych od środków własnych jest ustawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który wybrał ryczałt jako formę opodatkowania i przeprowadza transakcje na rachunkach walutowych. Powstałe dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody do opodatkowania w Ewidencji przychodów, natomiast ujemne różnice obniżają te przychody.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość