Blog ifirma.pl

Różnice kursowe od środków własnych a ryczałt

|
|
3 minut czytania
Wybrałeś opodatkowanie na ryczałcie? Sprawdź, czy powinieneś obliczać różnice kursowe od środków własnych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każdy przedsiębiorca, gdy przeprowadza transakcje również w walutach obcych powinien wiedzieć i pamiętać, że w takich przypadkach może dojść do powstania różnic kursowych. Osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych również objęte są takim obowiązkiem. W dzisiejszym artykule opiszemy, czy powinny być obliczane różnice kursowe od środków własnych u ryczałtowca.

Kiedy powstają różnice kursowe od środków własnych?

Jeżeli przedsiębiorca dokonuje transakcji wyrażonych w walutach obcych najczęściej wiąże się to z przeprowadzaniem operacji na rachunkach walutowych. W takich sytuacjach dochodzi do wpływu i wypływu waluty. W wyniku ruchu walut mamy do czynienia z różnymi kursami, które należy zastosować do ich przeliczania. W takim przypadku mówimy o różnicach kursowych od środków własnych.

Różnice kursowe od środków własnych u ryczałtowca

Przedsiębiorcy, którzy opłacają ryczałt mogą mieć wątpliwości, czy aby na pewno ich również dotyczy obowiązek rozliczania różnic kursowych od środków własnych. Jak się okazuje forma opodatkowania dochodów w takim przypadku nie ma znaczenia.

Do przeliczenia różnic kursowych stosuje się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W przypadku gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu lub wypływu środków walutowych.

Dodatnie różnice kursowe powstają wówczas, gdy wartość otrzymanych lub zakupionych środków jest niższa od wartości tych środków w dniu ich wypływu (zapłaty lub wypłaty środków).

Przykład 1

W dniu 5 kwietnia 2022 r. pan Krzysztof zakupił dolary na rachunku walutowym w wysokości 2.000, przykładowy kurs do przeliczenia 4,3000 zł (8.600 zł). W dniu 20.04.2022 r. zapłacił za towar 2.000 dolarów według kursu przeliczeniowego 4,4000 zł (8.800 zł). W tym przypadku powstają dodatnie różnice kursowe w kwocie 200 zł. Pan Michał opodatkowuje przychody w ryczałcie stawką 3% i taka sama stawkę zastosuje do różnic kursowych. Jeżeli w działalności byłyby stosowane różne stawki ryczałtu, to powinno się przyjmować taką stawkę, która jest powiązana z rozchodem/zapłatą.

Ujemne różnice kursowe powstają wówczas, gdy wartość otrzymanych lub zakupionych środków jest wyższa od wartości tych środków w dniu ich wypływu (zapłata lub wypłata środków).

Przykład 2

Pan Andrzej jest ryczałtowcem i rozlicza faktury sprzedaży w walucie obcej. Po przeprowadzonej transakcji sprzedaży na kwotę 1.000 euro na rachunek walutowy wpłynęły środki dnia 8 kwietnia 2022 r. Po przeliczeniu na złotówki według przykładowego kursu 4,8000 zł mamy kwotę 4.800 zł. W dniu 15.04.2022 r. pan Andrzej zapłacił za fakturę zakupu z rachunku walutowego na 1.000 euro, kurs przeliczeniowy wyniósł 4,7000 zł, co daje 4.700 zł, a więc mamy ujemne różnice kursowe w kwocie 100 zł. Stawka ryczałtowa w działalności Pana Andrzeja wynosi 8,5% i taką stawkę należy również zastosować do różnic kursowych.

Podsumowanie

Ustalanie różnic kursowych od środków własnych jest ustawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który wybrał ryczałt jako formę opodatkowania i przeprowadza transakcje na rachunkach walutowych. Powstałe dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody do opodatkowania w Ewidencji przychodów, natomiast ujemne różnice obniżają te przychody.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie