Różnice kursowe transakcyjne a ryczałt

różnice kursowe a ryczałt

Rozliczasz się na ryczałcie? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat różnic kursowych transakcyjnych.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą jeżeli przeprowadzają transakcje w walutach obcych mają obowiązek przeliczania ich na złotówki. Przepisy podatkowe zawierają szczegółowe regulacje, na jakich zasadach należy tego dokonywać. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób ryczałtowiec rozlicza różnice kursowe transakcyjne.

Kiedy powstają różnice kursowe transakcyjne?

Najczęściej do powstawania różnic kursowych dochodzi w sytuacji, gdy przedsiębiorca przeprowadza transakcje zagraniczne. W takich przypadkach faktury wystawiane są w walucie obcej i przed ich zaksięgowaniem w ewidencjach należy dokonać przeliczenia na złotówki. Różnice kursowe powstają zarówno po stronie przychodów, jak i kosztów.

Przyczyną ich powstania są różne momenty powstania i rozliczenia:

  • przychodu należnego i otrzymanej zapłaty,
  • kosztu poniesionego i dokonanej zapłaty.
różnice kursowe transakcyjne w ryczałcie infografika

Kiedy rozlicza się różnice kursowe u ryczałtowca?

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie swoich przychodów ryczałtem dokonują rozliczenia na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W tej ustawie zostało również wskazane, że rozliczanie różnic kursowych w ryczałcie powinno się odbywać w oparciu o art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie jest również podana informacja, że różnice kursowe są obliczane jedynie w odniesieniu do dokonywanej sprzedaży.

Dodatnie różnice kursowe powstają, gdy przychód otrzymany jest wyższy od przychodu należnego.Do przeliczenia faktur wyrażonych w walucie obcej stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment powstania obowiązku podatkowego dla przychodu. Na potrzeby wyliczeń w przykładach opisanych poniżej kursy walut zastosowane do przeliczeń zostały przyjęte w wartościach uproszczonych.

Przykład 1

Pani Krystyna jest czynnym podatnikiem VAT i dokonuje sprzedaży w ramach transakcji WDT do kontrahentów we Francji. Przychody w ryczałcie opodatkowuje stawką w wysokości 3%. W miesiącu marcu 2022 roku zostało sprzedanych 100 szt. towarów na kwotę 10.000 euro. Faktura została wystawiona 31.03.2022 r., przykładowy kurs do przeliczenia z dnia 30.03.2022 r. wynosił 4,5000 zł, kwota z faktury po przeliczeniu 45.000 zł. Zapłata za fakturę wpłynęła 01.04.2022 r., po przeliczeniu według kursu 4,6000 zł dało to kwotę 46.000 zł. W tym przypadku powstają dodatnie różnice kursowe w wysokości 1.000 zł, które należy zaksięgować w ewidencji przychodów i opodatkować stawką 3%, a więc taką samą, jak przyjętą do opodatkowania transakcji z działalności gospodarczej.

Ujemne różnice kursowe powstają, gdy przychód otrzymany jest niższy od przychodu należnego.

Przykład 2

10 kwietnia 2022 r. przedsiębiorca wystawił fakturę sprzedaży na kwotę 1.000 dolarów. W ryczałcie opodatkowuje swoje przychody stawką 5,5%. Przykładowy kurs do przeliczenia z dnia 8 kwietnia 2022 r. wynosił 4,000 zł, co przeliczeniu daje kwotę z faktury 4.000 zł. Zapłata za fakturę wpłynęła 15.04.2022 r. a kurs do przeliczenia wyniósł 3,9000 zł, co daje po przeliczeniu 3.900 zł. W tym przypadku powstają ujemne różnice kursowe w kwocie 100 zł, o które należy pomniejszyć przychód do opodatkowania ryczałtem. Do różnic kursowych należy zastosować stawkę ryczałtu 5,5%, taką samą jak dla pozostałych transakcji przeprowadzanych w firmie.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie rozliczają różnic kursowych od dokonywanych zakupów, ponieważ nie mają obowiązku ujmować kosztów uzyskania przychodów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość