Blog ifirma.pl

Różnice kursowe transakcyjne a ryczałt

|
|
2 minut czytania
Rozliczasz się na ryczałcie? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat różnic kursowych transakcyjnych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą jeżeli przeprowadzają transakcje w walutach obcych mają obowiązek przeliczania ich na złotówki. Przepisy podatkowe zawierają szczegółowe regulacje, na jakich zasadach należy tego dokonywać. W dzisiejszej publikacji napiszemy, w jaki sposób ryczałtowiec rozlicza różnice kursowe transakcyjne.

Kiedy powstają różnice kursowe transakcyjne?

Najczęściej do powstawania różnic kursowych dochodzi w sytuacji, gdy przedsiębiorca przeprowadza transakcje zagraniczne. W takich przypadkach faktury wystawiane są w walucie obcej i przed ich zaksięgowaniem w ewidencjach należy dokonać przeliczenia na złotówki. Różnice kursowe powstają zarówno po stronie przychodów, jak i kosztów.

Przyczyną ich powstania są różne momenty powstania i rozliczenia:

 • przychodu należnego i otrzymanej zapłaty,
 • kosztu poniesionego i dokonanej zapłaty.
różnice kursowe transakcyjne w ryczałcie infografika

Kiedy rozlicza się różnice kursowe u ryczałtowca?

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie swoich przychodów ryczałtem dokonują rozliczenia na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W tej ustawie zostało również wskazane, że rozliczanie różnic kursowych w ryczałcie powinno się odbywać w oparciu o art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie jest również podana informacja, że różnice kursowe są obliczane jedynie w odniesieniu do dokonywanej sprzedaży.

Dodatnie różnice kursowe powstają, gdy przychód otrzymany jest wyższy od przychodu należnego.Do przeliczenia faktur wyrażonych w walucie obcej stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment powstania obowiązku podatkowego dla przychodu. Na potrzeby wyliczeń w przykładach opisanych poniżej kursy walut zastosowane do przeliczeń zostały przyjęte w wartościach uproszczonych.

Przykład 1

Pani Krystyna jest czynnym podatnikiem VAT i dokonuje sprzedaży w ramach transakcji WDT do kontrahentów we Francji. Przychody w ryczałcie opodatkowuje stawką w wysokości 3%. W miesiącu marcu 2022 roku zostało sprzedanych 100 szt. towarów na kwotę 10.000 euro. Faktura została wystawiona 31.03.2022 r., przykładowy kurs do przeliczenia z dnia 30.03.2022 r. wynosił 4,5000 zł, kwota z faktury po przeliczeniu 45.000 zł. Zapłata za fakturę wpłynęła 01.04.2022 r., po przeliczeniu według kursu 4,6000 zł dało to kwotę 46.000 zł. W tym przypadku powstają dodatnie różnice kursowe w wysokości 1.000 zł, które należy zaksięgować w ewidencji przychodów i opodatkować stawką 3%, a więc taką samą, jak przyjętą do opodatkowania transakcji z działalności gospodarczej.

Ujemne różnice kursowe powstają, gdy przychód otrzymany jest niższy od przychodu należnego.

Przykład 2

10 kwietnia 2022 r. przedsiębiorca wystawił fakturę sprzedaży na kwotę 1.000 dolarów. W ryczałcie opodatkowuje swoje przychody stawką 5,5%. Przykładowy kurs do przeliczenia z dnia 8 kwietnia 2022 r. wynosił 4,000 zł, co przeliczeniu daje kwotę z faktury 4.000 zł. Zapłata za fakturę wpłynęła 15.04.2022 r. a kurs do przeliczenia wyniósł 3,9000 zł, co daje po przeliczeniu 3.900 zł. W tym przypadku powstają ujemne różnice kursowe w kwocie 100 zł, o które należy pomniejszyć przychód do opodatkowania ryczałtem. Do różnic kursowych należy zastosować stawkę ryczałtu 5,5%, taką samą jak dla pozostałych transakcji przeprowadzanych w firmie.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie rozliczają różnic kursowych od dokonywanych zakupów, ponieważ nie mają obowiązku ujmować kosztów uzyskania przychodów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie