Blog ifirma.pl

Ryczałt a składka zdrowotna 2024 – o ile wzrośnie składka?

|
Opłacasz zryczałtowany podatek dochodowy? Sprawdź ile w 2024 roku zapłacisz składki zdrowotnej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kwota składki zdrowotnej, jaką trzeba zapłacić na ryczałcie zależy między innymi od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku. Takie dane są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) w styczniu kolejnego roku. Z oczywistych przyczyn nie są one dostępne już na 1 stycznia, tylko dopiero w chwili kiedy spłyną wymagane informacje. Skoro zostały one już opublikowane przez GUS możemy podać, jaka będzie wysokość składki zdrowotnej na ryczałcie w 2024 roku.

Jak jest liczona składka zdrowotna na ryczałcie?

Jeśli przedsiębiorca wybierze jako formę opodatkowania zryczałtowany podatek dochodowy, to składka zdrowotna, jaką musi zapłacić po wprowadzeniu Polskiego Ładu będzie zależała od wysokości osiąganych przychodów w działalności gospodarczej. Ustawodawca przyjął trzy progi przychodów, w których podstawa do składki zdrowotnej będzie stanowiła odpowiedni procent przeciętnego wynagrodzenia, szczegóły poniżej.

Progi przychodów na ryczałcie
W podstawie do naliczania składki zdrowotnej znajduje się kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału 2023 roku naliczona procentowego
Do 60.000 zł60%
Pomiędzy 60.000 zł a 300.000 zł100%
Powyżej 300.000 zł180%
Składka zdrowotna wynosi 9% od wyliczonej podstawy
Kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale 2023 roku wyniosła 7.767,85 zł

Składka zdrowotna 2024 – ryczałt

Skoro znamy już kwotę bazową do naliczenia składki zdrowotnej pora na wyliczenie ile ryczałtowiec zapłaci za miesiąc styczeń i kolejne miesiące 2024 roku. Wzrost podstawy wynosi 801,81 zł w stosunku do 2023 roku, a to oznacza wzrost składki zdrowotnej, zobaczmy jak to będzie wyglądało na kwotach.

Progi przychodów na ryczałcie
Podstawa do naliczenia składki zdrowotnej
Miesięczna kwota składki zdrowotnej
Do 60.000 zł4.660,71 zł419,46 zł
Pomiędzy 60.000 zł a 300.000 zł7.767,85 zł699,11 zł
Powyżej 300.000 zł13.982,13 zł1.258,39 zł

O ile wzrosła składka zdrowotna ryczałtowca w 2024 roku?

Porównajmy jeszcze, jaki nastąpił wzrost kwotowy w stosunku do 2023 roku, liczby najlepiej przemawiają do naszej wyobraźni.

Progi przychodów na ryczałcie
Miesięczna kwota składki zdrowotnej
Wzrost
2023 rok2024 rok
Do 60.000 zł376,16 zł419,46 zł43,30 zł
Pomiędzy 60.000 zł a 300.000 zł626,93 zł699,11 zł72,18 zł
Powyżej 300.000 zł1.128,48 zł1.258,39 zł129,91 zł

Nie da się ukryć, że jest to znaczący wzrost w stosunku do 2023 roku, do tego dochodzą jeszcze składki społeczne, są to duże obciążenia i na pewno odczują je przedsiębiorcy.

Wysokość składek ZUS na ubezpieczenia społeczne w 2024 została szczegółowo opisana w podlinkowanej publikacji. Kształtują się one różnie w zależności od kodu zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych w ZUS.

Ryczałt a składka zdrowotna 2024 – podsumowanie

Przedsiębiorcy na ryczałcie są w o tyle lepszej sytuacji od pozostałych, że już na początku roku mogą sobie wyliczyć kwotę składki zdrowotnej, jaką zapłacą. Jak to zostało napisane wysokość składki zmienia się w zależności od progu osiągniętego przychodu. Dodatkowo ustawodawca wprowadził również prawo do odliczenia 50% zapłaconej składki zdrowotnej od przychodu. Nie zmienia to faktu, że rok do roku składka zdrowotna, ale również składki społeczne rosną, a to stanowi poważne obciążenie finansowe, w szczególności dla mikro i małych firm. Zapowiadanych jest szereg nowych rozwiązań dedykowanych dla przedsiębiorców, którzy oczekują na nie z niecierpliwością. Z dużą uwagą śledzimy doniesienia na temat powrotu do poprzedniego modelu opłacania składki zdrowotnej, ale na zainteresowanie zasługuje także pomysł wakacji składkowych, czy dobrowolnego opłacania składek społecznych przez przedsiębiorców. Jednak na chwilę obecną nie pojawiły się jeszcze żadne konkretne propozycje.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie