Samochód 2019 r. – wynajem od członka rodziny a rozliczenie

Dotychczas przedsiębiorca, chcący wykorzystywać w firmie samochód osobowy, wcale nie musiał być jego właścicielem – w praktyce zdarzały się sytuacje, gdy właściciel firmy jeździł autem użyczonym lub wynajętym od członka rodziny. Taki samochód mógł być rozliczony w kosztach na zasadach kilometrówki. Czy zmiany przepisów 2019 r. będą miały wpływ na taką praktykę?

Samochód niefirmowy bez kilometrówki od 2019 r.

Podstawową zmianą, która obejmie od 2019 r. wszystkie samochody niebędące środkami trwałymi, jest zniesienie kilometrówki. Przedsiębiorcy nie będą już wyliczali limitu kilometrów, w ramach którego można było zaliczać samochodowe wydatki do kosztów. Od nowego roku – zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 – do kosztów uzyskania przychodów można będzie zaliczyć wyłącznie 20% wydatków ponoszonych w związku z używaniem samochodu osobowego, niestanowiącego składnika majątku firmowego.

Przedsiębiorcy, którzy jeżdżą własnymi niefirmowymi samochodami, mają w związku z powyższym przepisem jasną sytuację. Jednak ci właściciele firm, którzy korzystają z aut należących do członków rodziny, stają przed znakiem zapytania.

Samochód od członka rodziny – kiedy wydatki mogą stanowić koszt?

Ustawodawca w przytoczonym powyżej art. 23 ust. 1 pkt 46 wskazuje, że aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 20% wydatków od samochodu niefirmowego, pojazd powinien stanowić własność podatnika, prowadzącego działalność gospodarczą. Tym samym wydaje się, że przepis ten wyklucza możliwość rozliczenia w kosztach wydatków ponoszonych na samochód członka rodziny – np. rodzeństwa, rodzica – z którego korzysta się do celów firmowych; nawet przy zastosowaniu 20% limitu. Rozpatrując przepis wprost, przedsiębiorca powinien zostać dopisany jako współwłaściciel pojazdu, i dopiero wtedy miałby prawo do kosztu.

Jednocześnie w ustawie pojawił się kolejny punkt – 46a – zgodnie z którym wydatki związane z korzystaniem z pojazdów innych, niż wymienione w pkt. 46, mogą być rozliczane w kosztach uzyskania kosztów uzyskania przychodów w 75%. Biorąc pod uwagę ten punkt, okazuje się że pojazdy użyczane lub wynajmowane od członków rodziny mogą być rozliczane korzystniej, niż własny samochód przedsiębiorcy, który nie stanowi środka trwałego.

Jak widać, zmiany podatkowe w 2019 r. w odniesieniu do samochodów osobowych są nie tylko rewolucyjne, ale również niejasne. W związku z tym aby poprawnie rozliczać samochody od nowego roku podatkowego, warto na bieżąco śledzić wychodzące przepisy przejściowe oraz informacje z Ministerstwa Finansów.

 

Nie tylko samochody – zobacz, jakie inne zmiany podatkowe przyniesie 2019 r.!

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI