Blog ifirma.pl

Samochód 2019 r. – wynajem od członka rodziny a rozliczenie

|
Nowe przepisy podatkowe – czytane wprost – mogą sugerować, aby samochód wynajęty lub użyczony przez członka rodziny rozliczać tak, jak środek trwały, a nie samochód niefirmowy. Warto sprawdzać, jak do nowej sytuacji odnosić się będzie Ministerstwo Finansów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dotychczas przedsiębiorca, chcący wykorzystywać w firmie samochód osobowy, wcale nie musiał być jego właścicielem – w praktyce zdarzały się sytuacje, gdy właściciel firmy jeździł autem użyczonym lub wynajętym od członka rodziny. Taki samochód mógł być rozliczony w kosztach na zasadach kilometrówki. Czy zmiany przepisów 2019 r. będą miały wpływ na taką praktykę?

Samochód niefirmowy bez kilometrówki od 2019 r.

Podstawową zmianą, która obejmie od 2019 r. wszystkie samochody niebędące środkami trwałymi, jest zniesienie kilometrówki. Przedsiębiorcy nie będą już wyliczali limitu kilometrów, w ramach którego można było zaliczać samochodowe wydatki do kosztów. Od nowego roku – zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 – do kosztów uzyskania przychodów można będzie zaliczyć wyłącznie 20% wydatków ponoszonych w związku z używaniem samochodu osobowego, niestanowiącego składnika majątku firmowego.

Przedsiębiorcy, którzy jeżdżą własnymi niefirmowymi samochodami, mają w związku z powyższym przepisem jasną sytuację. Jednak ci właściciele firm, którzy korzystają z aut należących do członków rodziny, stają przed znakiem zapytania.

Samochód od członka rodziny – kiedy wydatki mogą stanowić koszt?

Ustawodawca w przytoczonym powyżej art. 23 ust. 1 pkt 46 wskazuje, że aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 20% wydatków od samochodu niefirmowego, pojazd powinien stanowić własność podatnika, prowadzącego działalność gospodarczą. Tym samym wydaje się, że przepis ten wyklucza możliwość rozliczenia w kosztach wydatków ponoszonych na samochód członka rodziny – np. rodzeństwa, rodzica – z którego korzysta się do celów firmowych; nawet przy zastosowaniu 20% limitu. Rozpatrując przepis wprost, przedsiębiorca powinien zostać dopisany jako współwłaściciel pojazdu, i dopiero wtedy miałby prawo do kosztu.

Jednocześnie w ustawie pojawił się kolejny punkt – 46a – zgodnie z którym wydatki związane z korzystaniem z pojazdów innych, niż wymienione w pkt. 46, mogą być rozliczane w kosztach uzyskania kosztów uzyskania przychodów w 75%. Biorąc pod uwagę ten punkt, okazuje się że pojazdy użyczane lub wynajmowane od członków rodziny mogą być rozliczane korzystniej, niż własny samochód przedsiębiorcy, który nie stanowi środka trwałego.

Jak widać, zmiany podatkowe w 2019 r. w odniesieniu do samochodów osobowych są nie tylko rewolucyjne, ale również niejasne. W związku z tym aby poprawnie rozliczać samochody od nowego roku podatkowego, warto na bieżąco śledzić wychodzące przepisy przejściowe oraz informacje z Ministerstwa Finansów.

Nie tylko samochody – zobacz, jakie inne zmiany podatkowe przyniesie 2019 r.!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie