Samochód firmowy – ulepszenie a pozostałe wydatki

Samochód będący firmowym środkiem trwałym wymaga nie tylko zakupu paliwa. Przedsiębiorcy ponoszą również dodatkowe wydatki, związane z utrzymaniem pojazdu w dobrym stanie i dostosowaniu go do wymogów działalności. Warto zatem wiedzieć, kiedy takie wydatki będą stanowić koszt, a kiedy uznamy je za ulepszenie samochodu.

Wydatki na samochód a ulepszenie

Oczywistym wydaje się być fakt, że wydatki związane z firmowym samochodem ponoszone na zakup płynów eksploatacyjnych, podstawowych części, myjnię czy przegląd okresowy będą stanowiły standardowe koszty uzyskania przychodu. Wątpliwość może pojawić się natomiast przy większych remontach czy naprawach, a także w momencie, kiedy dostosowujemy auto do potrzeb działalności.

Zatem, jeśli wydatki ponoszone na firmowy samochód sprawiają, że jego wartość wzrasta bądź uzyskuje on funkcje, których wcześniej nie posiadał, można generalnie uznać, że mamy do czynienia z ulepszeniem. Przykładem takiego postępowania będzie np. znaczące zwiększenie mocy samochodu, przystosowanie go do przewozu osób niepełnosprawnych etc. Warto jednak zwrócić uwagę, że przedsiębiorca jest zobligowany do uznania takiego działania za ulepszenie wyłącznie w sytuacji, gdy jego wartość przekracza 10.000 zł.

Natomiast gdy mamy do czynienia z wydatkiem, którego celem jest przywrócenie stanu początkowego samochodu albo jego zwykła, standardowa eksploatacja, raczej nie uznajemy go za ulepszenie. Może to być natomiast remont samochodu – czyli np. naprawa układu hamulcowego w celu przywrócenia jego sprawnego działania.

Samochód w firmie a koszty i ulepszenie

Dlaczego rozróżnienie ulepszenia i innych wydatków związanych z pojazdem samochodowym jest tak istotne? Chodzi o sposób księgowania i zaliczania wydatku do kosztów. Zasadniczo ulepszenie zwiększa wartość początkową samochodu, a co za tym idzie nie stanowi od razu kosztu, ale podlega amortyzacji. Natomiast pozostała eksploatacja oraz remonty są co do zasady uznawane za koszt uzyskania przychodu na bieżąco i nie wymagają rozksięgowania w czasie.

Jeśli mamy do czynienia z wydatkami na samochód osobowy warto pamiętać, że – o ile nie spełniamy warunków do pełnego odliczenia – najczęściej do kosztów zaliczymy wyłącznie 75% wartości poniesionych wydatków w przypadku wydatków bieżących. Amortyzacja będzie natomiast podlegała ograniczeniu w momencie, kiedy wartość auta przekroczy limit 150.000 zł.

Samochód po wypadku? Sprawdź, jak zaksięgować naprawę!

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań