Faktura wystawiona przed wykonaniem świadczenia? Jest to możliwe w przypadku gdy przedsiębiorca dokonuje importu usług. Może to dotyczyć przykładowo usługi długoterminowej, dostęp do jakiegoś portalu lub też innego świadczenia, które będzie wykonane w przyszłości. W jaki sposób należy postąpić z taką fakturą? Jak rozliczyć VAT? Kiedy ująć ją w KPiR?
Faktura wystawiona przed wykonaniem świadczenia – rozliczenie na gruncie VAT
Import usług to szczególny rodzaj transakcji na gruncie podatku od towarów i usług. W takim wypadku to nabywca jest bowiem zobowiązany do rozliczenia VAT, według stawki obowiązującej w kraju, w którym miało miejsce świadczenie usługi. By było to możliwe, polski podatnik dokonujący zakupu usługi z zagranicy powinien prawidłowo ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. To on będzie determinował okres, w którym powinien zostać wykazany VAT należny (od sprzedaży), a także kiedy powstaje prawo do odliczenia VAT naliczonego (od zakupu).
Przy imporcie większości usług obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, czyli:
- z chwilą otrzymania przez zagranicznego usługodawcę całości lub części zapłaty, w zakresie, w jakim zapłata ta jest otrzymana przed wykonaniem usługi,
- w pozostałym zakresie – z chwilą wykonania usługi.
W związku z powyższym, jeśli polski podatnik otrzyma fakturę za import usług (przy których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych) jeszcze przed wykonaniem świadczenia, moment wykazania tej transakcji w VAT będzie zależał od tego, czy do momentu wykonania usługi ureguluje on całość lub część zobowiązania. Jeżeli płatność nastąpi wcześniej, wówczas momentem powstania obowiązku podatkowego będzie dzień zapłaty. Jeżeli natomiast w pierwszej kolejności nastąpi wykonanie usługi, wówczas VAT od importu usług powinien zostać wykazany w deklaracji VAT za okres, w którym miało miejsce zakończenie świadczenia.
Ważne!
Jeżeli faktura za import usług jest wystawiona w walucie obcej, wówczas należy ją przeliczyć na złotówki po kursie średnim danej waluty ogłoszonym przez NBP w ostatni dzień roboczy poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego (czyli zapłaty lub wykonania usługi, w zależności od tego, co było pierwsze).
Import usług – faktura wystawiona przed wykonaniem świadczenia a rozliczenie na gruncie PIT
Nieco inaczej wygląda sposób ujęcia takiej faktury w KPiR. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, momentem determinującym ujęcie kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest dzień wystawienia faktury. W związku z powyższym, jeżeli polski przedsiębiorca otrzyma fakturę za import usług jeszcze przed wykonaniem świadczenia, powinien ująć ją w kosztach podatkowych w dacie wystawienia dokumentu.
Ważne!
Jeżeli faktura za import usług wystawiona przed wykonaniem świadczenia zawiera kwoty w walucie obcej, wówczas księgując koszt w KPiR należy dokonać przeliczenia na złotówki po kursie ogłoszonym przez NBP w ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.
Pamiętaj, że przed dokonaniem importu usług z kraju Unii Europejskiej powinieneś zgłosić się do VAT-UE. Kliknij tutaj i dowiedz się, jak postąpić, jeśli tego nie zrobiłeś!