Powrót

Samochód kupiony za granicą – obowiązki i czynności związane z wpisaniem go do środków trwałych

samochód kupiony zagranicą jako środek trwały

Zakup samochodu za granicą, najczęściej na terenie Unii Europejskiej, jest zjawiskiem dość powszechnym. Jest to dość zbiurokratyzowane przedsięwzięcie, ale atrakcyjne ceny i dobry stan samochodów używanych zachęca do zakupu. Sprawdź jakich formalności musisz dopełnić nabywając pojazd samochodowy poza granicami kraju.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Samochód można zakupić za granicą korzystając z kilku kanałów dystrybucji. Zakup na rynku pierwotnym z salonu samochodowego może nie być konkurencyjny cenowo. Dlatego najczęściej wybieraną formułą zakupu jest rynek wtórny. Tutaj też może być kilka możliwości nabycia: od osoby prywatnej, w komisie samochodowym, przez pośrednika, od przedsiębiorcy.

Ujęcie samochodu w ewidencji środków trwałych

Ustalanie wartości początkowej samochodu, który ujmujemy w ewidencji środków trwałych odbywa się na zasadach ogólnych tak jak jest to zapisane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22g ust. 1; 3; 5).

Cena nabycia jest to kwota należna zbywcy powiększona o:

 • Koszty transportu,
 • Załadunku i wyładunku,
 • Ubezpieczenia w drodze,
 • Opłaty notarialne, skarbowe i inne,
 • Odsetki, prowizje,
 • Podatek VAT naliczony w części w jakiej podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego,
 • Różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.
▲ wróć na początek

Typowe koszty przy zakupie samochodu na terenie Unii Europejskiej

W przypadku zakupu samochodu na terenie innego kraju w UE do wartości początkowej będą zaliczone wszystkie opłaty związane ze sprowadzeniem, przerejestrowaniem przed rozpoczęciem użytkowania. Katalog kosztów w podatku dochodowym jest katalogiem otwartym, dlatego należy gromadzić wszystkie dokumenty potwierdzające poniesione wydatki, a w dalszej kolejności je weryfikować pod kątem kosztu podatkowego.

Typowe koszty dodatkowe przy zakupie na terenie UE:

 • Koszty transporty, załadunku, wyładunku, ubezpieczenia w drodze,
 • Podatek akcyzowy,
 • Tłumaczenie dokumentów,
 • Koszty rejestracji pojazdu,
 • Koszty przeglądu technicznego,
 • Różnice kursowe

Typowe koszty przy zakupie samochodu poza Unią Europejską

Jeżeli dojdzie do zakupu samochodu poza terytorium UE mamy do czynienia z importem towarów na zasadach ogólnych. Musi być dokonana odprawa celna dopuszczająca samochód do wprowadzenia na terytorium Unii.

Typowe koszty dodatkowe przy zakupie poza terytorium UE np. USA:

 • Koszty transporty, załadunku, wyładunku, ubezpieczenie w drodze,
 • Cło i podatek akcyzowy,
 • Tłumaczenie dokumentów,
 • Koszty rejestracji,
 • Koszty przeglądu technicznego,
 • Opłata recyklingowa,
 • Różnice kursowe.
▲ wróć na początek

Ujęcie samochodu w ewidencji środków trwałych

Aby samochód mógł być uznany za środek trwały musi być kompletny i zdatny do użytkowania. A więc, gdy samochód jest sprawny, przerejestrowany, po przeglądach technicznych można go ująć w ewidencji środków trwałych i rozpocząć jego amortyzację.

Sprawdź jakie wydatki nie wpłyną na wartość początkową środka trwałego.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Dotrota

  Mam klienta, który ma samochód na szwajcarskich tablicach. Nie będzie go przerejestrowywał, bo auto jest żony, która częściowo mieszka w Szwajcarii. Czy w takiej sytuacji może być wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika(współwłasność małżeńska, żona się zgadza na wykorzystywanie auta i nie ma własnej DG)

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość