Blog

Samochody 2019 r. a zwolnienie z VAT i ryczałt

Dotychczas procentowym rozliczaniem wydatków związanych z samochodami osobowymi musieli zajmować się wyłącznie podatnicy VAT czynni. Zmiany podatkowe od 2019 r. dotyczyć będą  również przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT. Zostaną oni zobligowani do podobnych wyliczeń w związku z ograniczeniem kosztów samochodowych do 75%.

Wydatki na eksploatację samochodu osobowego od 2019 r.

Zgodnie z wchodzącymi od 2019 r. zmianami przepisów podatkowych, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczać wyłącznie 75% wydatków, ponoszonych w związku z eksploatacją firmowego samochodu osobowego. Dla podatników korzystających ze zwolnienia z VAT i posiadających w firmie auta osobowe oznacza to nowy obowiązek. Od nowego roku przedsiębiorca nievatowiec nie zaksięguje w kosztach całej faktury związanej z eksploatacją swojego samochodu, a jedynie 75% z jej wartości brutto. Pozostała część zgodnie z Ustawą o PIT, nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkiem byłaby sytuacja, kiedy auto byłoby wykorzystywane wyłącznie dla celów firmowych, przy czym w takim przypadku niezbędne byłoby prowadzenie specjalnej ewidencji przebiegu pojazdu wraz z kontrolą stanu licznika.

Samochód niefirmowy bez kilometrówki

Również przedsiębiorcy, którzy korzystają w firmie ze swoich prywatnych samochodów osobowych, powinni przygotować się na zmiany. Zniknie bowiem dotychczasowa kilometrówka, która zostanie zastąpiona 20% limitem zaliczania wydatków do kosztów. Podatnik zwolniony z VAT zaliczy zatem do kosztów 20% z sumy brutto wydatków poniesionych w danym miesiącu na samochód niefirmowy.

Nowe auto – nowy limit

Przepisy podatkowe zmieniają od nowego roku limit wartości samochodu osobowego, który może zostać zaliczony do kosztów– będzie to 150.000 zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych, oraz 225.000 zł dla samochodów elektrycznych. Podatnik zwolniony z VAT będzie mógł zatem zaliczyć do kosztów amortyzację jedynie w zakresie limitu, nawet jeśli wartość brutto samochodu będzie w rzeczywistości wyższa.

Samochody 2019 a ryczałt

Podatnicy rozliczający się z fiskusem ryczałtowo, na podstawie ewidencji przychodów, nie powinni odczuć zmian w zakresie rozliczania samochodów, jakie przyniesie rok 2019. Zmiany te dotyczą bowiem możliwości rozliczania wydatków w kosztach, co dla ryczałtowców – dla których podstawą opodatkowania jest przychód niepomniejszony o koszty – nie ma właściwie znaczenia.

Strata podatkowa? Od nowego roku odliczysz ją na nowych zasadach – sprawdź!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Czym jest ulga konsolidacyjna?

W polskim systemie prawnym od dnia 1 stycznia 2022 roku obowiązuje ulga konsolidacyjna. Ulga ta…

12 godzin temu

Czy można pracować na etacie i mieć jednocześnie spółkę z o.o.?

Zastanawiasz się, czy możesz pracować jednocześnie na umowie o pracę i założyć spółkę z ograniczoną…

21 godzin temu

Pożyczka a podatek PCC – jak wygląda rozliczenie

Zastanawiasz się, jak wygląda rozliczenie podatku PCC od pożyczki? W dzisiejszej publikacji odpowiemy na to…

21 godzin temu

Czy opłaca się sprzedawać na eMag? Plusy i minusy rynku rumuńskiego

W kontekście rosnącej popularności e-commerce rynek Europy Wschodniej, a szczególnie Rumunii, wyłania się jako atrakcyjna…

22 godziny temu

5 najlepszych miejsc, aby budować portfolio dla swojej działalności

Wysoka konkurencyjność rynku sprawia, że coraz trudniejsze staje się trwałe wyróżnienie pośród konkurencji. Jak więc…

2 dni temu

Refundacja wynagrodzeń pracowników z PFRON jak rozliczyć w przypadku różnych form opodatkowania

Zatrudniasz pracowników niepełnosprawnych i otrzymujesz na nich dofinansowanie? Sprawdź, jak takie refundacje powinny być rozliczone…

2 dni temu